• 09 Nisan 2019, Salı 0:26
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

Bu Terazi Bu Sikleti Çekmez

Bu Terazi Bu Sikleti

Çekmez

 

Aylardır yerel seçimlerle yatıp kalkıyoruz.

Sandıklara gidip vatandaşlık görevimizi yaptık ama seçimi hala bitiremedik.

Milletin verdiği oyları haksız ve hukuksuzca kendi hanelerine yazan yeni nesil türedi hırsızlığın ne boyutta olduğunu tespite çalışıyoruz kaç gündür.

Bunların dedeleri aslında daha dürüsttü.

Açık oy- gizli sayım yapıp, önceden belirlenmiş kişileri vekil, belediye reisi reisi seçiveriyorlardı.

Hatta 1950 seçiminde Çölemerik’te bir sandıkta DP Milletvekili’nin kendi kullandığı oy bile çıkmamıştı sandıktan.

Bunlar gizli oy-açık sayımda, gözümüzün içine baka baka çaldılar oyları..

Yeni nesil bu hırsızlığa ancak pes denir.

Televizyonların, gazetelerin boy boy verdiği bu,

-oy kaydırmaları, kanunsuz sandık kurul oluşturmaları- bende burada tekrar etmeyeceğim.

Lakin bir hukuk devletinde; 1 oy bile bilerek, isteyerek veya yanlışlıkla haksız ve hukuksuz olarak hak etmeyen partiye yazılıyorsa, gereken itirazların, kanuni işlemlerin yapılması yine hukukun emridir.

Çeşitli saiklerle; tehdit ve şantajlarla, “verin mazbatamızı” tarzı tepinen çocuk tavrı sergilemek, buna çanak tutacak söylemler içinde olmak, hakkın ve hakikatin yanında olmak değil, şeririn ve adaletsizliğin yanında durmaktır.

Anayasa ve hukukun öngördüğü yolların sonunda kim kazanırsa bunu da demokratik olgunlak karşılamak yine vatandaşlık görevidir.

Ülke karışmasın, terörize olmasın, ekonomi bozulmasın, gibi sebepler öne sürerek, hukuku işletmemek, hem bugünü hem de geleceğimizi haramilere peşkeş çekmektir.

Kim bunu istiyor ve savunuyorsa, esas kaos ve terörize yangınına odun taşıyan merkeplerdir.

Velhasıl, ekranlarda, (bazı siyasiler gibi ben kibarlık yapıp “usulsüzlük” demeyip düpedüz “hırsızlık” diyeceğim,) izliyoruz.

Seçmen taşımalar, oy çalmalar, sandık hileleri, kanunsuzluklar sonucu yasal süre olan 13 Nisan günü kimin eline mazbata verilirse verilsin kesinlikle insanlar ikna olmayacaktır.

Demokratik olarak kabullenmek başka, kalplerin mutmain olması bambaşka.

Bu yüzden oyların sayımı bile insanları tatmin etmeyecek, maliyeti ne olursa olsun, 2 Haziran’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi yenilenmelidir.

Sözümüzü Ziya Paşa’nın bilinen bir terkibiyle bitirelim.

İdrak-i maali bu küçük akla gerekmez
Zira bu terazi bu kadar sikleti çekmez
 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Yavuz Hırsızlar sizi Yavuz Hırsızlar sizi 09.04.2019 13:06

Adamlar çalıyor üstüne oldu bittiği getirmek istiyor. Biz hala kibarca yok usulsüzlük yok hukuki işlem yok itiraz. Bırak artık bunu söyle seçimi bakalım yürekleri var mı? Bu arada abi senin twitter gitmiş yine. Nerden ulaşabiliriz

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık