• 14 Nisan 2018, Cumartesi 22:30
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

Bizi Kimler Bozdu

Bizi Kimler Bozdu

 

Ülkemiz yaklaşık 200 yıldır misyonerlerin yoğun ilgisine maruz kaldı.

1820 yılında W.Goldwin ve arkadaşının İzmir’de karaya ayak basmalarından bu yana American Board misyonerleri hızla Osmanlı topraklarına akın akın gelmeye başladılar.

Önce sağlık kurumu, yetimler evi, hastaneler, sonra okullarla ve beraberinde protestan kiliseleriyle yurdumuzun dört bir yanını köy kasaba işgal ettiler.

Müslüman ahaliden yeterli tanassuru(dönmeyi) sağlayamayınca azınlıklar üzerine yoğunlaştılar bu sefer.

İstanbul başta olmak üzere, en çokta Ermeni ve Arap Hristiyan Osmanlı tebaları içine yöneldiler.

Neredeyse doğu illerimizin hemen hepsinde köylere varana dek; okul, sağlık ocağı şeklinde faaliyet gösterdiler.

Peki onlar ellerini kollarını sallayarak bu faaliyetleri yürütürken Osmanlı bir şey yapmadı mı?

Sanayi devrimini kaçıran ve Avrupa karşısında kan kaybeden Osmanlı, arayı kapatabilmek için atılımlar yaptıkça içeriden ve dışarıdan engellemelerle karşılaştı.

Yapılan atılımlar (Tanzimat fermanı ve Islahat fermanları) aslında kendi ayağına sıkmaktan başka işe yaramadı.Batı’lı misyonerlerin azınlıklar içinde daha rahat çalışmasını sağlamaktan başka bir işe yaramadı.

Tabi bu arada, Yunanistan’ın bağımsızlığını kazanması, Kavalalı isyanları, Cezayir’in kaybı, Yeniçeri teşkilatının kaldırılması, kurulan yeni ordunun daha henüz güçlenmemesi, Lübnan’ın özerkleşmesi, Kırım savaşı gibi bir sürü olumsuz şartlarda hep aleyhimizeydi.

Osmanlı'nın belini büken kamburlarıydı.

Bu kadar üst üste gelen olumsuzluklara hangi imparatorluk dayanabilirdi ki!

Kırım savaşında ilk borcu almamızla başlayan Avrupalı bankerlere el açma durumu, neticesinde kapütülasyonlardan beter taviz bermeye zorladı Osmanlı’yı.

Misyonerlerin yasal ya da yasal olmayan yollarla pıtrak gibi ülkenin her tarafına okul açmasına sebep oldu.

1869 yılında çıkarılan gayet güzel Maarif Nizamnamesi ne yazık ki hiçbir zaman tam uygulanmadı.

Osmanlı’nın okulları denetleme, imar ve iskanı ile ilgili her tür engellemeleri karşısında, bu sefer Avrupa devletleri şantajla, tehditle veya tavizlerle aşmayı bildiler.

Bunun en güzel örneği Robert Kolej inşaasına izin vermeyen o dönemin maarif nazırını aşmanın yöntemine ilişkin anekdottur.

Koleji yapmak için kaynak temin eden Cyrus Hamlin bir türlü inşaat izni alamaz.Maarif Nezareti habire engeller çıkararak inşaatın başlamasına engel olur.

1867 yılında Amerika’lı bir amiral Osmanlı payitahtını ziyaret eder.Büyük ihtimal o günlerde yeni imal edilmeye başlanan zırhlı gemilerini satmak amaçlıdır bu ziyaret.

Okulun kurucusu ve uzun yıllar müdürlüğünü yapan Cyrus Hamlin, inşaat izni alamadığını, Sadrazam Ali Paşa ile yapacağı görüşmede bu konuyu gündeme getirip tavassut etmesini rica eder.

Amerikalı amiral Ali paşa ile görüşmede konuyu açar.

Ali paşa:

“Bu konuda sadarete çok baskı yapıldığını izin vermesinin zor olduğunu “ söyler.

Amerikalı amiral bunun üzerine:

“Yunanlılar bizden iki tane zırhlı istiyorlardı, o zaman biz o satışı onaylayalım” der.

Bunu duyan Ali paşa yerinden fırlayıp:

“Aman” der…”Siz Yunanlılara zırhlıları vermeyin ben 10 okul yaparım.”

Tabi o günün öngörüsü o kadardı.

Ali Paşa o okulun bizim ülkemizde nelere mal olacağını bilseydi, belki de 10 zırhlı verir, bir tane okul açılmasına izin vermezdi.

Nitekim o okulun yetiştirdiği talebeler; Bulgaristan'ı kuran kadro, Doğu'da Ruslarla beraber katliam yapan Ermeni komitacı, Rum Pontus Devleti'ni canlandırmak için Karadeniz'de ihtilalci ve Arabistan'da Gertrude Bell ve Lawrence'le beraebr Osmanlı ordularına saldıran Arap milliyetçisi olup, Osmanlı’yı yıkan katalizör oldular.

Bu okulların yetiştirdikleri, Hristiyan olmasalar bile; dine soğuk ve uzak, pozitivist ve ateist olarak Cumhuriyet kadrolarını teşkil edip yıllarca jakoben bir laisizm uyguladılar bu ülkede.

Dini sosyal hayattan silmeye çalıştılar.

Din adamlarını darağaçlarında sallandırdılar.

Ezanı Muhammediye'yi yasakladılar.

Din eğitimini yasaklayıp, Kuran öğrenmeye engel oldular.

Ama aynı yıllarda müslümanlara bunlar reva görülürken; Kayalar mevkiinde yükselen Robert Kolejin şapeli çan çalarak öğrencileri sabah ayinine çağırmaya devam etti.

Karaköy Saint Benoit’in Katolik papazları aynen okullarında misyonerliklerine devam ettiler.

Beyoğlu’nda ki “Bible House” ve “Kitab-ı Mukaddes Şirketi”  ilanlarla bedava incil dağıtmaya devam etti.

Y.M.C.A ve Y.W.C.A aynen ülke genelinde çalışmalarına devam etti.

Bu ülkede İslamiyet ve kurallarını öğrenmek ve yaşamak yasaktı ama Hristiyanlık ve Yahudilik öğrenmek ve yaşamak asla yasak olmadı.

Bir tane asılan papaz ya da haham göstermezsiniz.

Ama binlerce din adamı sallandırıldı İstikal Mahkemelerinin kurduğu darağaçlarında.

Sonra baktılar ki dini sosyal hayattan, halkın sadrından silmek mümkün değil, kontrollü bir din eğitimine ve yaşanmasına izin verdiler.

Yani, fokurdayan kazanın kapağını araladılar.

Bu bile millette büyük bir sevinç ve coşku meydana getirdi.

İşte bu yoğun dinsiz ortamda bazı insanların misyonerlerce Hristiyanlaştırıldıklarına ilişkin dedikodular çıktı.

Bu konuda 1953 yılı yazında bir beyanat veren Milletvekili İsmail Hakkı Berkuk Paşa:

“…Din değiştirmeler, dini hayatın üzerinde ki baskılardan dolayı artmaktadır.Bazı gençlerimiz dini arayışlara girip, İstanbul’da faaliyet gösteren müdürünü de şahsen tanıdığım “Kitab-ı Mukaddes Şirketine” başvurarak Hristiyan olmak istediklerini izhar ediyorlar.

Şirketin müdürü de “Siz şimdi gidiniz.Bir daha salimen düşünüp öyle geliniz.Salı günü sizi bir Ömer Fevzi adındaki İslam alimiyle görüştüreceğim.Onun size dininizi anlatması üzerine de kararınızı değiştirmezseniz, gerekeni yaparız “der.Yani misyonerler her geleni kabul etmiyorlar” der.

Ama bu milletvekili’nin bilerek ya da bilmeyerek yaptığı -yanıltma büyük tabi.

Çünkü; İslam alimi diye ismi geçen şahıs “Tevhid-i Edyan(dinlerin birleştirilmesi- Dinler arası diyalog) kongrelerine katılan biri.(1)

Yani bu ülke ne badireleri atlatıp bugünlere geldi.

Sahte tarikat şeyhleriyle, sahte cemaatlerle bizi aldattılar.

Sonra meydanı ağızları güzel laf yapan; reformist/oryantalist, dinler arası diyalogcu sözde din adamı kılıklı şarlatanlarla milleti iğfal ettiler.

Şimdi birkaç genç deist oluyor diye çokta ağlaşmayalım.

Vallahi bu millet hala Ehl-i Sünnet akidesine sahipse, şükür secdesine kapanmalıyız.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


alimerdan alimerdan 15.04.2018 00:47

van Bruinressen'in 2000 yılındaki “The Qâdiriyya and The lineages of Qâdirî Shayikhs among the Kurds”, adıyla Journal of the Sufism'de yayınlanan makalesinde Kesnizanilerden bahsediliyor. Makalenin Türkçe tercümesi; http://kutaksam.karabuk.edu.tr/index.php/ilk/article/download/204/138. Ayrıca kendi siteleri http://kasnazanway.com/. 300 küsur yıldır kendimizi ve değerlerimizi bizlerden daha iyi araştırıp öğrenen ve bunlar üzerinden tuzak kuranlarla cebelleşiyoruz...

m oz m oz 15.04.2018 12:28

Allah u Teala dinini muhafaza ediyor, zatının sıfatının esmaının efalinin hudutsuzluğunca şükürler olsun

Orhan Orhan 15.04.2018 18:55

Yazi sonuna kadar guzeldi. Fakat en sonunda birkac gencin deist olmasina aglasmayalim diyerek bunun cok basit bir olaymis gibi algilanacigini da unutmayalim. Bugun basit gibi gordugumuz seyle ilerde binlerce gencimizi kaybedebiliriz.

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık