• 29 Ağustos 2017, Salı 14:26
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

ARAKAN DENEN UZAK ÜLKE

ARAKAN DENEN UZAK ÜLKE

Çok uzaklarda bir ülke; Myanmar veya Burma, Birmanya.

Hindistan ve Bengaldeş’in doğusunda kalan, bazı kaynaklara göre nüfusunun %4'ü bazı kaynaklara göre %20’si Müslüman olan bir ülke.

Nüfusun net sayılamama nedeni Müslüman Rohingya’lıları Myanmar Faşist Cuntasının vatandaş kabul etmemesi.Haliyle sayılarını tam tespit etmek zor.

2012’den beri sistemli olarak Budist rahiplerin kışkırtmasıyla ve devletin de çıkarttığı kanunlarla Müslümanlara katliam yapılıyor.

2012 yılında Budist bir kadına 3 budist rahip tecavüz ediyor ve öldürüyorlar.

Bunlardan biri kadının eski erkek arkadaşı ve kadın onu terk edip başkasıyla yaşamaya başlıyor. Budist rahip te aşkına karşılık vermeyen kadını 2 rahibi daha yanına alıp tecavüz ediyor ve Müslüman Arakan’lıların (Rohingyalı) köyünün yanına gizlice atıyor.

Tabi kadının cesedi tecavüze uğramış vaziyette Müslüman köyünde bulununca, Budist rahipler halkı Müslümanlar üzerine kışkırtmaya başlıyor.

Bu arada 3 Müslüman genç tutuklanıyor ve işkencelere maruz kalıp birisi ölüyor.

Olaylar böylelikle kör dövüşüne dönüyor.

İşin aslı öğrenilse de artık yakılan ateşi söndürmek ne mümkün!

Orta Doğu ve Afrika’da yaşanan sahnelere ne kadar benziyor değil mi?

Bu Rohingyalılar denen Müslümanların orada ne işi var ona bir bakalım.

Yine İngiliz parmağı var tabii...

Burma’nın zengin pirinç ve diğer tarım havzalarında çalıştırılmak üzere Hint kıtasından (o gün ismi öyleydi) çok sayıda Müslümanı bu bölgeye göç ettirdiler.

O zaman Pakistan ve Bengaldeş diye bir devlet yok sadece Hindistan var.

Ve Hindistan’ı ve Burma’yı yani bugünkü Myanmar’ı sömüren de Britanya İmparatorluğu.

İşte Hindistan’dan daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere, İngilizlerin daha rahat yönetebilme adına böldüğü önce Pakistan sonra onu da bölerek Bengaldeş diye 3 devlet çıkarmaları sonucu ve sınırlarını hep ihtilaflı bırakmaları nedeniyle bu ülkeler arasında çatışma ve mücadele hiç bitmedi.

Gandi’nin “bölünmeyelim” çağrılarına aldırış etmeyen Müslüman liderler, İngilizlerin teşvikleriyle Müslümanların 4 ülkeye dağılmasına sebeb oldular.

İşte genelde tarım işcisi olarak Arakan vilayetine göç eden Rohingyalılar Myanmar’da, Hindistan’ın Assam bölgesinde Müslüman Hindular, Bengaldeş Müslümanları ve Pakistan Müslümanları...

Pakistan sınır değil.

Myanmara komşu Hindistan’ın Asssam eyaletinde Müslümanlarla Hindular çatışma halinde. Burada da Hindistan devleti göz açtırmıyor, ekonomisi büyük olduğu için orada yaşanan trajedi henüz dünya gündemine taşınmıyor.

Kaçabilecekleri tek yer Bengaldeş.

Bengaldeş de fakir ve kendine yetmeyen bir ülke ve kesinlikle Arakan Müslümanlarının geçişine izin vermiyor.

Bengaldeş’e geçebilen Arakan Müslümanlarını mevcut olan iki kampın dışında asla barındırmıyorlar. Mültecilere yardım eden, onları barındıran vatandaşlarına ağır cezalar veriyorlar. Zira BM’nin verdiği mülteci kampı yardımlarına şiddetle ihtiyaçları var.

Daha önce değindiğimiz gibi eğer Hindistan dağılmamış olsaydı şu an en azından Myanmar bu zulmü yapabilme cesareti gösteremezdi.

Çünkü Hindistan’da Müslümanlar ya iktidar ya da iktidarın en güçlü ortağı durumunda olacaklardı Hindular kadar nüfuslarıyla.

Ortadoğu ve Afrika’da Batı aynı dinden aynı etnisiteden halkları farklı farklı devletlere bölüp, başlarına da kendine tabi, ruhlarını satmış yöneticiler oturtup 100 yıldır yönetiyor ve sömürüyorsa aynısını Hint alt kıtasında da yaptı.

Oyun her yerde aynı oyun.

Müslüman ülkeler nerede diyoruz.

Hangi Müslüman ülke, hangi müslümanın derdine ilaç olacak Müslüman devlet!

Osmanlı gitti. Müslüman coğrafyalarda 100 yıldır kan ve göz yaşı var.

Müslümanın hamisi yok ki.

Amaçları da oydu.

Osmanlı zayıflamış bile olsa tespihin imamesi gibiydi.

Ne diyordu İngiliz sömürgeler bakanı:

“Biz Hindistan’da o kadar çalışıyoruz, milyonlarca altın harcıyoruz tam sonuç alacağız, Sultan Hamit bir mecidiye nişanı bir Hatt-ı Şahane yolluyor bizim bütün emeklerimiz boşa gidiyor!”

Osmanlı’yı parçalayıp yıkarak tespihi imamesiz bırakmaktı amaçları.

Başardılar.

İmameyi kopardığınızda 99 tanenin bir ehemmiyeti yok.

Darmadağın.

Bugün İslam Dünyası gibi.

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık