• 22 Ekim 2017, Pazar 23:02
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

AMERİKANIN YENİ OYUNU

AMERİKA'NIN YENİ OYUNU

Amerika ilerleyen günlerde Türkiye'nin Metin Topuz tutuklamasına, karşı hamle yapabilir.

Tabi Zerrap üzerinden.

CNBC-e'nin yayınladığı bir görüşe göre; ilerleyen günlerde Reza Zerrap itirafçı olabilir.

Yazıda; Türkiye'de CB Erdoğan dahil bir çok üst düzey siyasetçinin kirli ilişkilerine nasıl göz yumduğunu, uluslar arası para ticaretini nasıl yasa dışı yaptıklarına ilişkin itiraflar yapabilir dendi.

Aslında bana göre Reza Zerrap'tan bu itiraflar çoktan alındı ve Türkiye ile el altından pazarlıklar yapılıyor.

Zira ne kadar mahkemeler üzerinden yapılsa da bu davalar siyasi davadır ve devlet sırları niteliği taşır.Yani bu davaların sonuçlanması mahkeme salonlarında değil, devletler arası pazarlık masalarında biter.

Şunu artık herkes biliyor ki; 15 Temmuz darbe kalkışması, NATO şemsiyesi altında CIA ve Pentagon darbesiydi.

Fetö üzerinden ağız dalaşı yapılsa da bu işleri takip eden herkes biliyor ki; İncirlikteki hareketler, o günlerde CIA güdümlü çeşitli fon elemanlarının ülkemizde cirit atmaları, yine Strapor gibi kurumların seyirleri, Büyükelçilik ve Konsolosluk izlemeleri, Fetö örgütü elemanlarının CIA personelleriyle görüşmeleri ve deniz aşırı bağlantıları işin ucunda Amerika'nın olduğunu gösteriyordu.

Ama ikili ilişkilerdeki hassasiyet, Abd'nin üstün teknolojik ve uluslararası kurumları manipule edebilmesi, elindeki silah gücü, dolaysıyla açıkça bunu ifade etmekten kaçınıp tali yorumculara söyletti Türk tarafı.

Ama Amerika; kendine has kaba, hoyrat Texas'lı tavrıyla hiç alttan almadan, aynı pişkinlikle, içeride ve dışarıda Türkiye aleyhine çalışmaya devam etti.

Türkiye bu süreçte elindeki delillerle zaman zaman üstünlük sağlasa da; Abd'nin yukarıda da değindiğimiz güdümünde olan uluslar arası kurumlarla Türkiye'yi devre dışı bırakma, hatta "Teröre destek veren ülke" ilan etme ile  tehdit etmesi, bizi zorlayan konuların başında geliyor.

Tabi Irak ve Suriye'de ki oluşturulmaya çalışılan durumlar karşısında zaman zaman Abd ile hareket etme zorunluluğu, arazideki diğer etkili devletler İran ve Rusya'nın güvenilmezliği bizim elimizi kolumuzu bağlayan amillerden.

İşte Amerika tarafı; Metin Topuz'un tutuklanması ve vize yasağına karşı misliyle mukabele karşısında şimdi ilk olarak Zerrap'ı itirafçı olarak sahaya sürecek.

Devamında uluslar arası mali kurumları devreye sokarak Türkiye'ye yaptırım uygulatmaya çalışacak.

Tabi bu aynı zamanda Türkiye'nin 2019 seçiminden önce devreye sokulacak ki; hem Uluslar arası yaptırımlarla Türkiye'yi dışarıda tehdit edecekler, hem de Recep Tayyip Erdoğan'ı içeride yolsuzluk ve rüşvet suçlamasıyla yıpratarak Başkan olmasına engel olacaklar.

Aslında tek dert Erdoğan.

Son yıllarda Türkiye ve etrafındaki her problem ondan kaynaklanıyor.

Erdoğan olmasa bütün bu oyunlara, tezgahlara hiç gerek olmayacak.

70 yıldır olduğu gibi "Koş Joe pardon memet" deyip istedikleri gibi Türkiye'yi "stratejik müttefik" olarak yönetmeye devam edecekler.

Ah şu Erdoğan yok mu Erdoğan.

Bütün çıbanın başı o!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık