• 17 Ağustos 2018, Cuma 23:48
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

Amerika Ne Yapmaya Çalışıyor

Amerika Ne Yapmaya Çalışıyor

 

Son günlerde Amerika ile gerginleşen ilişkiler üzerine herkes bir şeyler yazıyor.

Ve her yazılan baktığı zaviyeden haklı ve doğru.

Rahip Brunson’u Abd Başkan yardımcısının ve daha sonra Trump’un isteme şekilleri, uluslararası teamüllere uymayan, egemen bir devleti küçümseyen tarzıyla küstahça.

Kendine bağlı bir eyalette yargılanan bir kişiyi bile bu şekilde istemeyeceğini bilen Abd yönetimi neden böyle davrandı?

Öncelikle, son baharda olacak olan Kongre seçimleri için yapılan kamuoyu yoklamalarında epey geriye düşen Cumhuriyetçilerin oyunu toparlamak amacıyla iç kamuoyunu tatmin etmeyi amaçlayan pis bir tezgah.

Bu oyunu daha önce Hollanda, Almanya ve Avusturya’da aynı şekilde gördük.

Yine F-35 ve diğer askeri ekipmanları kapsayan yasanın 90 gün içinde Pentagon’un vereceği rapora bağlanması Kasım ayındaki seçimler sonrası Türk-Amerikan ilişkilerinin seyrine bağlı kalacak şekilde içeriye dönük tezgahlar.

Tabi bu arada, 200 yıla yaklaşan Türk-Amerikan ilişkilerinde hep alan, yargılanmayan, sorgulanmayan tarafın ilk defa üst düzey bir görevlisinin alıkonularak muhakeme edilmesinin şaşkınlığını ve bunun verdiği ne yapacağını, nasıl davranacağını bilememenin agresifliğini görüyoruz.

İhtimal şu; 2 ay boyunca bu ilişkiler zigzag çizecek, sonra stabl bir hale tekrar dönecek.

Biz değil de, Amerika bu faturayı daha beter öder yoksa.

Dünya finans imparatorluğunu elinde tutan Amerika son günlerde takip ettiği yöntemlerle tartışılmaya başlandı ve gelecekte, swift sistemine alternatif bir sistem ve dolar yerine ikame edilecek başka para birimleri ihdas edilmeye başlanacak kaçınılmaz olarak.

 

****

 

Bu arada Rakka’nın restorasyonu için Suudi Arabistan işgal güçlerine 100 milyon dolar bağışlamış.

Bugüne kadar bir tane Suriye’li aileyi alıp topraklarında bakmayan sözde hem arap, hem Müslüman(!) bu şerefsiz krallık, koalisyon güçlerinin bombalarıyla harabeye çevirdikleri Rakka’nın imarı için kesenin ağzını açmış.

Biz Müslüman dünyanın esas sorunu içimizde devşirdikleri bu tipte ki insanlar.

Biz bunları etkili makamlardan uzaklaştırmadıkça asla bu ezilmişlikten, horlanmadan kurtulamayacağız…

 

***

 

Bu arada yurt içinde ve yurt dışında yapılan operasyonlarla 70 civarında terörist itlaf edildi.

Artan SİHA ve İHA filolarıyla artık sınırlarda ve teröristlerin harekat alanlarında göz açtırılmıyor, bilhassa yurt içinde PKK’nın eylem yapmasına fırsat verilmiyor.

KCK merkez komitesi üst düzey bir sorumlunun sınır ötesi harekatla yok edilmesi hem istihbarat/asker adına başarı olduğu gibi, bizlerinde yüreklerini serinleten güzel haberler ve devamının gelmesini bekliyoruz.

40 yıldır bu örgütleri bölgede barındıran, kollayan, destekleyen, silah, mühimmat ve istihbarat/lojistik desteğiyle büyümesine, bilhassa Türkiye’nin istikrarsızlaşmasına, kan kaybetmesine ve toplumsal ayrışmanın derinleşmesine meydan vermiş ülkelerin ki bunların en başında Amerika geliyor, bizim “Stratejik müttefikimiz, dostumuz(!) “ ve NATO içinde beraber olduğumuz devletler olması ne kadar ironik.

40 senedir PKK’ya, 10 yıldır PYD2ye tonlarca silah verip müttefiğine rağmen terör örgütlerini tercih eden Amerika’nın dostluğu(!)ndan söz etmek sadece siyasilerin demeçlerine kaldı.

Uzun yıllar dostluk değil, her alanda çatıştığımız bir müttefikimiz var.

Bu da onun tercihi.

Ve emin olun bizi 6 yıldır Suriye’de yapmaya çalıştıklarını nasıl berhava ettiyse ki, yine etmeye devam edecek ve sonunda bu bölgeden arkasına bile bakmadan gitmesine sebep olacağız.

Gecenin en karanlık vakti güneş doğmadan öncedir.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


A.Sönmez A.Sönmez 19.08.2018 15:47

Acaba ABD nin gelecek seçimler için yaptığı bu aşağılık saldırılardan iç kamuoyu memnun mu,bence değil.PKK lılar için İTLAF kelimesi de pek güzel olmuş:)))

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık