• 04 Mart 2020, Çarşamba 13:21
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

Ahlaksız Batı

Ahlaksız Batı

 

Ülkemizde bulunan mültecileri sınır kapısında engellemeyeceğimiz açıklandığı günden bu yana büyük bir göç dalgası başladı.

Bu gidenlerin hepsi Suriyeli değil.

Çeşitli Asya ve Afrika ülkelerinden, savaştan, iç çatışmalardan, etnik ve dini baskıdan, yokluktan ve yoksulluktan umuda kaçan insanlar.

Ve bu insanların hedefi Türkiye değildi hiç bir zaman.

Daha ilerisi, zengin Avrupa sofrasından bir kemik elde edebilmekti hedefleri.

Kendi zenginliklerini yüz yıllardır sömüren, sömürüyü ve pazarı kontrol edebilmek için bu coğrafyaları devamlı karışıklık içinde tutan, gerekirse darbelerle ve fiili işgallerle acımasızca devam ettiren Batı ülkelerine kapağı atmak hedefindeydiler.

İran, Irak ve daha başka ülkeleri geçerek Avrupa'ya gitmek için yola çıkan bu göçmenleri tutmakla, muhafaza etmekle ve doyurmakla yükümlü tutulan ülke hep Türkiye oldu ama.

Geri kabul anlaşmaları Türkiye ile yapıldı.

Bengaldeş'li, Pakistan'lı veya Afgan mültecinin geçtiği diğer ülkeler hiç sorumlu değildi, ama Türkiye bunları tutmakla yükümlüydü.

Avrupa'nın rahatı, huzuru ve istikrarı bozulmasındı yeter ki.

Türkiye'nin önüne atılan afedersiniz bir kemikle de bu işin Avrupa'lı tarafından vicdani boyutu halledilmiş oluyordu.

1980 yılından beri İran-Irak savaşı, Halepçe katliamı sebebleriyle Irak'tan, 9 yıldır Suriye'deki karışıklıktan kaçan halkların sığındığı ülke Türkiye oldu.

İstikrarı ve ekonomisi yara almasına rağmen ülkemiz bu insanlara insani, vazifesini yaptı her zaman.

Türkiye;  üzerinde bilhassa Suriye savaşıyla artan yüküne el atmaları için Avrupa'nın müreffeh ülkelerine defaatle çağrı yaptı.

"Destek vereceğiz, veriyoruz" diye diye oyaladılar.

Bugüne kadar...

Erdoğan kapıları açtı ve kıyamet koptu Batı'da.

Ama şu da unutulmasın!

Suriyelilerin ekseriyeti gitmiyor, gitmek istemiyor ki.

4 milyon Suriye'liden 400 bini gitse nolacak?

Yine Türkiye'nin üzerinde ağır bir yük kalmış olmayacak mı?

Peki Suriye'de o insanları yerlerinden eden gerek Esed, gerekse Koalisyon güçleri (67 ülke) desteğiyle ayakta duran PKK/PYD yapılanması, Amerika gizli devletinin terör örgütü DAEŞ; nerenin silahlarını kullandı o göç etmeye mahkum olan halklara?

Bu göçmenleri yerlerinden eden silahları verenler, bugün rahatları bozulmasın diye Türkiye'ye çemkiren iki yüzlü Batı ülkeleri değil mi?

4 milyon mülteciyi yıllardır sinesinde barındıran Türkiye'ye "aman bize yollama, sana 6 milyar avro vereyim" diyen AB ülkeleri, 9 senedir 3 milyar Avro veremediler.

Ama 100 bin mülteci sınırını aştı diye kayıtsız-şartsız Yunanistan'a hemen bir çırpıda 700 milyon Avro çıkartıyor.

Ah ahlaksızlar.

Çok pis bir dünyada yaşıyoruz.

İkiyüzlü, riyakar ve sadece kendi menfaatini önceleyen ahlaksızların hakim olduğu bir dünya da..

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık