• 09 Ocak 2018, Salı 19:48
ORHANBAYLAN

ORHAN BAYLAN

2019’A GİDERKEN…

2019’A GİDERKEN…

 

Türk siyasi tarihinin en önemli seçimlerinden biri 2019 başkanlık seçimi.

Türkiye’nin üzerindeki ataleti, yürütmenin ayakalrındaki prangayı söküp atacak manivela.

100 seneye yaklaşan Cumhuriyet, 140 yıllık parlamenter sistemimizin en büyük handikapı, erklerin ayrılığı diye anlatılan sistemin demokrasilerde gelişimi büyümeyi engelleyen sistem olduğu aşikar.

Devletin sahibi bir Kral, ya da başkanlık sistemi olmayan devletlerin bu kaostan kurtulmaları çok zor.

Aydınlanma dönemi sömürge zenginlikleriyle sanayisini geliştirmiş ve bunu bir yaşam biçimi haline getirmiş Almanya örneği hariç parlamenter sistem çoğu Ülkede sos veriyor.

4 ay oldu Almanya hala hükümet kuramadı.

İşte Türkiye’de gerçekte erklerin ayrılığı bundan sonra oturacak biraz daha. Bundan önce uygulanan sitemde erklerin ayrılığından bahsetmek sadece kitaplarda anlatılan bir tatlı masaldı.

Bazı Avrupa devletlerinin 16 nisan referandumu öncesi çeşitli engellemeler, verilen beyanatlar, gazetelerde yazılan Türkçe karşı duruşlarıyla sergiledikleri tavır, Türkiye hayranlığından değildi.

Yürütmede ayaklarındaki prangalardan kurtulan bir Türkiye yapacağı atılımlarla, gelişmiş ülkelerle arasındaki makası kapatmaya çalışacak, kendi ayakları üzerinde durduğu gibi, üretimi ve ihracatıyla Pazar olmaktan gittikçe kurtulacak, Yurt dışı pazarlarında da bu ülkelerle rekabete girecektir.

İşte bu durumu görüp buna göre tavır alan 2 lider var şu an.

15 Temmuz sonrası Türkiye üzerine oynanan oyunları gören, Türkiye’nin işgal edileceğini gören Bahçeli işte yukarıda kısaca izah ettiğim ve daha başka etkenlerle Sayın Erdoğan’ın yanında duruyor.

2008’den beri gözden çıkarttıkları Erdoğan’ı bir türlü indiremeyen Batı, tabi bayrak gemisi Amerika, her yolu denediler.

Adli yargı eliyle denediler olmadı, 2000 yılların başından itibaren dizayn etmeye çalıştıkları askerin NATO’cu kanadıyla denediler beceremediler.

Erdoğan her seferinde onların hamlelerini savuşturdu.

Ve Erdoğan sistemin ikide bir tıkanmasını önlemek amacıyla Anayasa’da değişikliğini referanduma götürdü ve MHP’nin de desteğiyle halk buna onay verdi.

İşte buna dış devletlerden tepki verenler oldu.

İçeride de hepinizin bildiği CHP, HDP ve SP başta olmak üzere, PKK, DHKP-C, Komünist Parti gibi ne kadar bu memlekete zerre faydası olmayan oluşum beraberce karşı çıktılar.

İşin garibi Başbakanlık, Dış İşleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı yağmış olan Abdullah Gül bu dönemde rengini belli edecek tek kelime etmedi, hiçbir AK Parti etkinliğine katılmadı, evet anlamına gelecek söz etmedi.

Hatta oğlunun verdiği oyla aslında hayır dediğini de deklare etmiş oldu.

Yine AK Parti Genel Başkanlığı, Başbakan ve Dış İşleri Bakanı olarak hizmet etmiş olan Ahmet Davutoğlu kampanya sırasında umreye gitmiş, Erdoğan’la beraber kendi memleketinde zoraki katıldığı “evet” mitinginde yarım saat konuşup “evet” dememeyi başarmış bir siyasetçimizdir.

Yani aslında bugün A.Gül’ün sudan bahaneyle Hükümet uygulamasını eleştirmesinin nedeni başka yerlerde aranmalı.

2019 seçimlerinin ehemmiyetini kavrayanlar kervanına hep aynı gözle bakmayın.

Erdoğan’ı seçtirmeme kararında olan bir merkez var.

Şu içimizde ki müfrit Erdoğan düşmanları haricinde, arka planında Türkiye düşmanlığı, Türkiye’nin gelişimini engellemeyi, Türkiye’nin kendi ayakları üzerinde durmasını istemeyen, faiz ve enflasyon sarmalıyla borç sarmalından kurtulmasını istemeyen geniş bir şebeke de var.

İşte bu şebeke, (bazıları komplo teorisi diyecektir umurumda değil), koordinasyonunda çok çeşitli mekanizmalar şimdiden harekete geçirilmeye başlandı, geçirilmeye devamda edecek.

1-AK Parti içinde mümkün olduğu kadar suistimale uygun kişiler kullanılmalı.

Bunlar; AK Parti’nin içindeki her tür kademedeki etkili kişiler olabilir.

Parti yöneticileri, Belediye Başkanları, İl/İlçe başkanları, Meclis üyeleri.

2-Mahkemeler eliyle memnuniyetsizler ve mağduriyetler oluşturmak.

Cemaatin tabanının cezalandırıldığı, aslında esas cezaya layık kesimin ya kaçışına müsaade edildiği ya da çeşitli pazarlıklarla salıverildiği propagandasını yaymak.

3- AK Partili belediyelerin ihalelerinden zengin olan görgüsüzlerin ifşa edilerek insanların gözüne sokulması, bilhassa Parti yönetimi ile Belediye görevi arasındaki ilişkiyi hala kesmeyen bazı kişilerin bunu neden devam ettirdikleri bilinirken ısrar etmeleri birilerine bu konuda malzeme de oluyor bol bol.

4-Bakanlıklarda verilen kadrolar eliyle huzursuzluklar oluşturmak..Bu konuda ki istismarlar birilerine malzeme oluyor.

5-AK Parti kongrelerinde bilhassa Erdoğan’ın kendi adına partide teşkilatlanmayı takip etmek üzere görev verdiği bazı kişiler eliyle suistimaller yapılması.

Devlet Bahçeli’nin bile gelecekte büyük Türkiye inşası için çok önemli görerek tavır aldığı 2019 seçimlerini hala şahsi hesaplar, kinler ve beklentilere kurban eden AK Parti’nin geçmişte en ön safında olan insanların tutumları elbette büyük hayal kırıklığı oluşturuyor.

“Uyumlu, yumuşak başlı, herkesle iyi ilişkiler kurabilen” diye tarif edilenlerin aslında halk arasında ki tabiri tavşan bokudur.

Akmaz kokmaz.

Eğer gerçekten büyük ve güçlü Türkiye’yi hedefliyorsak,  akmaz kokmaz liderlere ihtiyacımız yok.

Bu cafcaflı ünvanlarla ve bilmem nerelerin verdiği nişanlarla bize pazarlananların bu dönemde öne sürülmesi “surda gedik açmak” amaçlıdır.

Erdoğan cephesinden 1 oy bile koparacak herkes devreye sokulacaktır.

Erdoğan’dan koparılacak 1 oy, karşı cepheye 2 oy olarak yazılacaktır.

Bu yüzden adı Gül’müş, Arınç’mış, Davutoğlu’ymuş ya da Akşener hiç fark etmez.

Ve inanın tarih yaklaştıkça daha şaşıracağımız kişiler göreceğiz.

Amerika ve Almanya inanın sizden daha çok farkında 2019 Başkanlık sisteminin Türkiye’ye katacaklarının…

Siz uyuyun…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık