• 22 Eylül 2018, Cumartesi 18:04
MURATBAŞARAN

MURAT BAŞARAN

Maçın kopma anı yaklaşırken...

 

Diyor ki; “Osmanlıyı körü körüne sevip savunuyorsun! Doğruları kadar hatalarını da görmek lazım…”

Ve diyor ki; “Eshabın tamamı nasıl müçtehit olabilir? Nasıl hatasızmış gibi muamele edebilirsin onlar hakkında. Peygamberler bile hatadan münezzeh değil!”

Bir an insan mantıklı buluyor, bu son derece ilmi gibi ve objektifmiş gibi ortama lamba niyetine asılan beylik cümleleri…

Yani, işte tam da bu hassasiyet noktasına yaslanıp hem Osmanlıya verip veriştireceksin ve hem de Peygamber Efendimizin mübarek ve seçilmiş arkadaşlarından başlayarak Habibullah’ı “elçi”likle sınırlayacaksın…

Ve fakat enflasyon hedefinin bizzat ilgili bakan tarafından yüzde 21 olarak açıklandığı vasatta iki cümle eleştiri yapmaya kalktığında da “tu kaka” ilan edileceksin bu yavşak- yalaka güruhu tarafından… (İlgili bakan ifademe dikkat buyurunuz.)

Böyle bir iktidar kenesi ve dinci görünümlü çakma çağdaş manyak bir tipoloji söz konusu.

Geçen yıl bir belediye başkan müşaviriyle tanışmıştım.

Hocaymış, eski dava adamı imiş, bilmediği nane yok…

“Hah” dedim, “Gel yanıma otur da, şu meseleden bir azat et beni!”…

“Buyur kardeşim” dedi…

“Belediyeden imara aykırı bir iş için izin çıkarmak caiz midir hocam?” dedim. Demez olaydım.

Vay arkadaş, iki fıkra ve üç menkıbe anlattı ben sorumu unuttum.

Sonra tembihlediler, “Aman bir daha böyle münasebetsizlik yapma. Biz imar işlerimizi onunla çözüyoruz!” açıklamasıyla…

Hangi cemaatin hocası bu soruma cevap verebilir?

Verse verse henüz inşaat ve devlet işleriyle tanışmamış küçük ve ücra köşedeki cemaatlerin hocaları…

O da belki.

Sonra?

Sonra bu kafayla tarihimizi savunacağız, ehl-i sünneti savunacağız ve onları savunmak için her şeyden önce vatanı, milleti savunacağız. Yemezler… Münafıklık bu düpedüz.

Helalin ve haramın tarifi kalmadı bu ülkede…

Vatandaş, güya dolar yüzde 30 artmış, enflasyon güya yüzde 21 ve fakat cebindeki parası yarı yarıya erimiş, şaşkınlık içinde ne söylersem başıma iş açmam onun derdine düşmüş.

Akaryakıt zamlarından sonra haftada üç yerine iki defa çıkmaya başladım evden…

Maksat tasarruf olsun. En azından mazot alacak arabamız var, di mi ama…

Şuraya geleceğim; benim açımdan tuhaf bir şey yok çünkü söylenecek olanı söyledik, ağzımızın payını alıp çekildik köşeye…

Fakat akşam baktım, Şamil Tayyar, Savcı Sayan filan gayet samimi duygularla, gayet net ve sert bir şekilde manzaranın resmini çekiyorlar; hah dedim, vakit yaklaştı…

Hele Şamil Tayyar’ın defalarca Tayyip Bey adına manipüle edilip, Tayyip Beyle yüzleşmesinde şaşkınlığa uğraması ve fakat saf dışı bırakılması, kontrolün kimde olduğu konusunda tereddüte mahal bırakmayan bir netlik sağladı…

Ak Partiye ve Tayyip Bey’e sövüp sayanların kollanması ve hala kollanmaya devam edilmesi başka türlü açıklanamazdı zaten.

Yazık oluyor. Yazık olacak.

Sevinmeyeceğiz, en çok biz üzüleceğiz.

Alışık olmamız, acımızı hafifletmeyecek.

Sadece tribünde olmanın haklı mazeretine sahip olarak, maçın kopma anına doğru yaklaşıyoruz demek ki ve seyir açısından gayet mevkii bir noktadayız.

Ne olacak?

Şu olacak:

Gayet zamanında ve Allah rızası için ifade ettiğimiz eleştireler karşısında akil ve faziletli havalara girip bizleri ihanetle suçlayıp karşı çıkanlar var ya…

Sıra onların isyanına geliyor…

Onları yem boruları kesildiği için düne kadar yaladıkları kaba çövdürürken göreceğiz ve “Hayırdır, ne oldu?” demeye tenezzül etmeyeceğiz.

(Yerli üretim logosunu kim yaptı? Bu acemiliğe para verildi mi? Yerli olmayan malı yere mi çalacağız? Ülker yerli mi? İçim süt yerli mi? Telekom yerli mi? Adında Türk olan markalar yerli mi? Adı yabancı kolalar nasıl yerli olabilir? Falan, filan… Bence bu yerli hamaseti, manzarayı karartmaktan başka bir şey değil. Fiyatlar kol gibi… Haberler denetimden bahsediyor. Yani? Tecavüze devam, ihbar hattını aradık, yetişecekler… O sırada tecavüz devam ediyorsa, en azından zevk alın gibi bir şey…)

Not: Bu yazıya karşılık, “İyi de abi, CHP’ye mi gidelim?” gibi salakça soru soranlar veya “Gidecek yer mi var?” bahanesine sığınanlar! Layıksınız!


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Emre Emre 22.09.2018 23:20

Abi birkaç noktayı atlamışsın, turizmde yapacağımız patlamayla doların ateşini söndüreceğiz, kafirlerden dostlar edineceğiz, birileri bir yerlere gelirse ilk icraatının Faiz lobisini bitirmek olduğunu söylerken, gelinen noktada modern tefecilere sahip çıkılacağından bahsediyor, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu misali. Bir konu daha varki en yürek yakanı da budur, Peygamberin düştüğü hatalara düşmeyeceğiz diyen adamları kadrolarında halen daha barındırıp, kendini dine uydurmak yerine, dini kendine uydurmak için "Güncelleme" yapmaya kalkanların, şuanda nasıl bir halde oldukları ortada, bu beyefendilere Kanuni Sultan Süleyman Hanın, Yahya Efendiye sual ederek, bir devlet hangi hallerde çöker demesi üzerine Yahya Efendinin "Ne me lazım be Sultanım" diye cevap verdiği o ibretlik kıssayı duyurmak lazım.

m oz m oz 24.09.2018 10:13

en azından söylemiştik dersin be abi,

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık