• 25 Mart 2018, Pazar 23:50
MURATBAŞARAN

MURAT BAŞARAN

"Gülen Şeytanlar Tarihi"

Kemal Özer, Pavlus’tan Sabetay Sevi’ye, Sion’dan Fetö’ye kripto fitnecilerin tam listesini veriyor, “Gülen Şeytanlar Tarihi” isimli yeni çıkan kitabında…

Pavlus, İbni Sebe, Hasan Sabbah, Sabetay Sevi, Cemalettin Efgani, Ebu Reyye, Fazlurrahman, Musa Carullah ve elbette Fethullah kitapta yer alan hainlerden bazıları…

Şu bölüm, gayet hacimli kitabın üslubu ve çerçevesi hakkında fikir verir sanırım:

“Abduh, şeyhi Efgani vasıtasıyla Ezher’e masonluğu sokan kişidir. Nitekim Mısırlı kadınların açılıp saçılmasını Kasım Emin’e telkin eden de odur. Mısır’ın ilk mason locasını Abduh kurmuştur. Ezher’in şeyhlerinden Şeyh Basit’i de o mason yapmıştır. Heterodoks geleneğe uygun yetişen Efgani’nin, bir Şii olarak Sünniler arasındaki çekiciliği sınırlı olurdu ve reform yapmak istediği ülkelerde kendine Sünni bir Müslüman süsü vermek için Afganistanlı olduğunu iddia etmeyi akıl etmiş gibi görünüyor.

Efgani’nin şer işleri sadece masonluk ile sınırlı değildir. Milliyetçilik/ ulusçuluk cereyanının da öncülerindendir. Ziya Gökalp’ten okuyalım: “Türk şairi Mehmet Emin Yurdakul beye Türkçülüğü aşılayan Şeyh Cemaleddin Efgani’dir. Mısır’da Şeyh Abduh’u, Kuzey Türkleri arasında Ziyaüddin bin Fahreddin’in oğlu Rızaüddin’i yetiştiren bu büyük İslam yenilikçisi, Türk Yurdu’nda Mehmet Emin Bey’i bularak halk dilinde, halk ölçüsünde ulus sevgisini işleyen şiirler yazmasını tavsiye etmiştir.

Efgani’nin gerçek yüzünü pek çok kişi görmüştür. Bunların başında rahmetli Cemil Meriç gelir. Özetle şöyle yazar: Onunla ilk defa Sultan Aziz devrinde karşılaşıyoruz. Meclis-i Kebir-i Maarif ve Encümen-i Daniş azasıdır. Yazık ki, şeyhin İstanbul’da boy gösterişi irfan tarihimiz için pek hayırlı olmaz. Darülfünun onun bir konuşması yüzünden kapatılır.

Efgani bir yandan Jön Türklerde “Türkçülük” şuurunu uyandırırken, bir yandan da ümmetçilik…

Bir şeyhin, bir ümmetçinin, Türkçülük şuuruyla ne gibi bir münasebeti olabilir, diyeceksiniz. Acele etmeyelim. Belki de Efgani şairane bir mahlastır. Figani gibi… Nitekim Ahmet Agayef’ten üstadın Afganlılıkla bir ilgisinin olmadığını öğreniyoruz. Evet, bir yandan Mehmet Akif’i irşat etmektedir. Akif’in siluetini çizebilmek için Efgani ve Abduh’un portrelerini bir an bile gözden ayıramayız. Zira Akif’in Efgani hakkındaki hükmü şudur: Şarkın yetiştirdiği fıtratların en yükseklerinden biridir.

Yalnız Akif mi? İslam’da yenilik isteyen bütün bir nesil Efgani’nin şakirdi. Daha sonra İsmet Paşa’nın başvekilliğini yapacak olan Şemsettin Günaltay’a göre Efgani, “Peygamber kadar şayan-ı hürmet. Ona itiraz edenler Ebu Cehil kadar lanete müstahaktır.”

Gülen Şeytanlar Tarihi, günümüzde kafa karıştıran ve aslında kim olduğuna dair endişe ve merak duyduğumuz birçok ismi tespit edip ayıklamaya yarayacak kadar rehber vasfında…

Mealciler, hadis inkarcıları, modernist ve reformistlerin gırla gittiği bir ortamda hafızamızı “güncellemek” herkese şifa olacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


En kısa zaman da okuyacağım inşâllah... Emeklerinize sağlık... En kısa zaman da okuyacağım inşâllah... Emeklerinize sağlık... 26.03.2018 00:26

En kısa zaman da okuyacağım inşâllah... Emeklerinize sağlık...

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık