• 28 Temmuz 2017, Cuma 19:23
MURATBAŞARAN

MURAT BAŞARAN

DİMDİREK

DİMDİREK !

 

Çeşitli vesilelerle çok anlattım.

Tekrarlar için baştan özür dilerim.

Adapazarı’nda gözümü açtığım evde, bir Kur’an-ı Kerim, bir Tam İlmihal Seadeti Ebediyye ve bir de iki ciltlik Kısas- Enbiya- Ahmet Cevdet Paşa vardı.

İki de Osmanlıca risale… Mızraklı İlmihal ve Hüccetül İslam…

Annem Boşnak bir babanın dindar kızı.

Babam Cumhuriyet nesli bir ailenin anneme âşık olan oğlu…

Biraz CHP’lilik vardı 80’lere kadar…

Ama namaz kılardı. Sonra anladı CHP’nin nemenem bir şey olduğunu. Ve kalbini tamamen İslamiyet ile doldurdu.

Annem hiç okula gitmemiş. Türkçe ve Osmanlıca okuma yazmayı biraz dayımın yardımıyla ve çokça da kendi azmiyle öğrenmiş.

Annem derdi ki, “Bu Tam İlmihal var ya… Çok düzgün bir kitap. Babamın bana öğrettiği İslamiyet’e birebir uyuyor. Bugün İslamiyet’i babamın öğrettiği gibi ve bu kitaba göre yaşayan çok az.”

Sonrasında Tam İlmihal Seadeti Ebediyye müellifi ve ona hürmet eden insanlar ile tanıştık ve İstanbul’a geldik.

Bu kitaba göre İslamiyet’i yaşamaya çalışanların titizlikleri beni deli ediyordu. Rahmetli eniştem de bu kitaba çok değer verirdi ve sorularımla onu deli ederdim.

Şimdi ekranlarda din tartışan sözde din adamlarına bakıyorum.

Bir de Tam İlmihal Seadeti Ebediyye kitabını telif eden, Seyyid Abdülhakim Arvasi Hazretlerinin talebesi Hüseyin Hilmi Işık Hazretlerini düşünüyorum.

Arada dağlar var demek yetmez.

1347 kitaptan derlenen 1248 sayfa kitap…

Bu cümleyi lütfen birkaç kez tekrar edip anlamaya çalışalım.

Hüseyin Hilmi Işık Hazretleri’nin “ömrümü verdim” dediği bu kitap 1347 ayrı kaynak taranarak ve o kaynakların isimleri, iktibasların sayfa numaraları verilerek 1248 sayfa bir İlmihal Kitabı ortaya çıkarmak!

Hem Türkiye’nin ilk kimya yüksek mühendisi ve hem eczacı olan, aynı zamanda Albay’lıktan emekli olana kadar askeriyede binlerce imanlı subay yetiştiren bu mübarek zat buyururlardı ki:

“Ben ne öğrendiysem, Efendim Seyyid Abdülhakim Arvasi Hazretleri’nden öğrendim. Sonra ondan öğrendiklerimin doğruluğuna insanlar emin olsunlar diye, kaynaklardaki yerlerini bulup çıkardım. Bu Tam İlmihal kitabında bana ait bir cümle yoktur. Tamamı İslam Alimlerinin kitaplarından derlenmiştir.”

Şimdi bir tarafta, tam bir saat Gavs-ı azam Abdülkadir Geylani Hazretlerinin büyüklüğünü anlatıp sonra da bir cümle ile İmam-ı Rabbani Hazretleri’ne ise aşığım diyen Seyyid Abdülhakim Arvasi Hazretleri… Onun yüksek ve muhterem talebesi Hüseyin Hilmi Işık Hazretleri… Ve Hüseyin Hilmi Hazretlerinin 1347 ayrı kitaptan süzdüğü vesikalı/ sağlam delilli 1248 sayfalık Tam İlmihal Seadeti Ebediyyesi…

Diğer tarafta ise sıradan bir medreseye talebe kabul edilip edilmeyeceği bile şüpheli olan ekran maymunu din adamları.

Kusura bakmayın…

Ben uçaktan bahsediyorum…

Siz bisikleti tartışıyorsunuz.

Ahan da sözün özü budur.

Adapazarı tabiriyle “dimdirek” anlattım.

Tam İlmihal Seadeti Ebediyye o hacmine rağmen 15-20 TL’ye yani maliyetine dağıtılır. İsteyen internetten pdf’sini indirip inceleyebilir.

Abdülhakim Arvasi Hazretlerinin yolu, Mevlâna Halidi Bağdadi Hazretleri’nin yoludur.

“Siyasetten, siyasetçiden ve şöhretten uzak durun” diye vasiyet eden zâtın yani…

Tam İlmihal her ne kadar ucuz olsa da alacak param yok diyenler, mbasaran967@gmail.coma İsim, adres ve telefon bilgilerini bırakırlarsa hemen yollarız inşallah.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Demir KARATAŞ Demir KARATAŞ 14.01.2019 10:59

Allahu teala razı olsun Murat Bey! elimden geldiği kadar takip ediyorum.Teşekkür ederim.

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık