• 17 Şubat 2019, Pazar 13:43
MURATBAŞARAN

MURAT BAŞARAN

Bi'simit, Bi'gevrek, Bi'kumru...

Sonsuzluğa Biraz Daha başlıklı çok eski bir yazımda, “Açlık ne ki? Bir simitlik canı var!” demiştim…

Martılar sever ama pelikanlar simit sever mi bilmem…

Bizim siyasetimizin, sosyal medya düzenimizin de meğer “Bi’simit”lik canı varmış…

Aslında bu sanal alemde “sanal” olanın daha çok ilgi çektiğini, bana ait satırları ismim ve cismim ile bana ait hesabımda paylaştığımda görmüştüm…

Kimse iplemedi…

Halbuki o bana ait satırlar ne idüğü belirsiz sahte hesaplarda pekâlâ abartılı takdirlere mazhar oluyordu…

Vatan kurtaran ve dahi tarihin, siyasetin, perde arkası gerçeklerin dibini görüp hazmetmiş “Bi’simit” hazretleri neden kendi adı ve sanıyla ortaya çıkıp konuşma cesaretini gösteremez?

Geçen gün çok sevdiğim bir arkadaşım Karar Gazetesi yazarlarından birinin yazısını yollayıp “Abi bir baksana. Sence doğru söylemiyor mu?” diye sordu…

Yazıyı okumadan şu cevabı verdim:

-Artık, söylenenin doğru olup olmadığı bir tarafa, kimin söylediğine, nerede söylediğine ve ne zaman söylediğine daha çok dikkat ediyorum.

Karar, benim için muteber bir gazete değil…

Sebep?

İşgal ettikleri yerlerden ittirilince “intikam” hissiyle hareket etmeleri ve sırf bu sebeple gizli- aşikar ve kimi zaman sinsi bir muhalefete girişmeleri…

Vakti gelince adabınca çekilmeyi bilmek lazımdır.

Dolayısıyla tavrımı bana göre haklı kılan Hazreti Ali’nin ayetlerden delil getiren harici için “Söz doğru fakat niyetleri batıl” vecizesidir.

Abdullah Gül’ü de o bakımdan çizmişimdir hafızamda… Bakan olmuşsun, başbakan olmuşsun, cumhurbaşkanı olmuşsun daha ne istiyorsun diye sorarım… Seksen milyonluk ülke sen olmasan batacak mı? Eğer öyle ise bırak batsın…

Veya Davutoğlu…

Veya koltuk sevdalısı her kim ise…

Bu fikrimi tersinden okuyup “Reis”e güzelleme yaptığımı zannetmeyin.

Epeydir ne kadar serin durduğumu zaten biliyorsunuz.

Gül’ün cumhurbaşkanlığı bittikten sonra sürdüğü saltanat ne kadar yürek yaralayıcı ise iktidar mensuplarının ve yakınlarının sürdüğü saltanat da o kadar yürek yaralayıcı.

İmamoğlu mu temiz? “Balıkesir- Güre” yatırımlarını bir kurcalamanızı tavsiye ederim.

Dünyaya düşkünlüğü ve helal- haram zafiyetini liderlerle ve isimlerle sınırlı tutmuyorum.

Hepimiz bu imtihanda yerle bir olmuş vaziyetteyiz.

Mesele şu…

İçimize sinerek ve tereddütsüz bir tavırla bedeli ne olursa olsun gerçeği ama sadece gerçeği ne zaman söyleyebileceğiz ve tepki görmeyeceğiz?

Son yazısı/ paylaşımıyla herkesi ters köşeye yatırarak, Gül- Davutoğlu değirmenine su taşıyan Bi’simit denen meçhul, gerçekten heyecanlı bir delikanlı mı yoksa Fuat Avni şerefsiz hesabı gibi bir fitne mekanizması mı?

Hadi Ak Parti’nin ve Reis’in yaptıkları canına tak etti diyelim, ulan böyle keskin bir fiyonk kıvırma olur mu? Üstelik bu bel fıtığına sebep olacak figürü ustalıkla çalkalarken bir yandan da parti kurma şehvetine kapılmış “karar”cılara göz kırpmanın alemi ne?

Bugüne kadar “Bi’simit”in her türlü yalakalığını haber yapan ve kim olduğunu merak etmeyen medya halinden utanmayacak mı?

“Bi’simit de kayışı kopardı” başlığıyla isyan mektubunu paylaşmamız, bu meçhul itikat problemli ve güya reis aşığı adamı onaylamak değildir, “yandaş” medya gibi işimizin sadece “yalamak” olmamasından ve gazetecilik gereğindendir.

“Bi’simit”in açlığa iyi gelmesi nimet…

Ama memleketi karıştırabilmesi sinir uçlarımızın ne kadar yıprandığını gösteriyor.

Ki bu da çok vahim…

Tıpkı laik- seküler şeyhülislamın Reis’e yaranmak için sigaraya kitaba göre değil, aklına göre fetva yetiştirmesi gibi…

Ne diyelim?

Allah sonumuzu hayreylesin…

 

 

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Fatma Fatma 03.07.2019 01:06

Bi simit in son yazı sitili, içeriği önceki yazıları ile taban tabana zıt... Son yazı kesinlikle ona ait değil... Cümleler basit.. Fetocu usulü yanında gözüküp onu bıçaklama türü ...asparagas haberlere inanma, başkalarının hatalarını RTE ye faturalara, RTE yi günah keçisi yapma. eski çamırlu yollara özlem duyma, ufak bir kabahati abartıp yorganı yakma... Ölümden korkmazken ölüm endişesi... Nereden baksan bu yazı basit bir kalemden çıkmış ilkel bir yazı... Bi simit ile alakası yok. Sahtekarın biri yazmış.. Üstelik önceki yazıları da okumamış... Gül ve davutoğlu hakkında bisimit in yazdıklarını hiç okumamış...yazılar birbirini inkar ediyor. Taban tabana zıt.

BaLLToFF BaLLToFF 29.10.2019 13:47

Bi'simit'in son yazı sitili diye hangisini kastediyorsunuz. Bi incelemek isterim. Link atarmısınız

Cevap: Bu yazının yazıldığı tarihten bir kaç gün öncesine denk gelen ve iktidarı topa tuttuğu yazı... Araştırın lütfen...

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık