• 29 Aralık 2014, Pazartesi 10:19
MURATBAŞARAN

MURAT BAŞARAN

AKİF'İ SEVMEK ZORUNDA MIYIM?

Mehmet Akif pazarlayıcısı Mehmet Doğan resmi tarihi yaşatmaya çalışan kripto bir gücün tesirinde olmalı…

Çünkü o, Akif’i yüceltmek adına her şeyi göze alabilecek kadar cesur? Sebebi ne ola ki?

Bence Akif pazarlayıcılığı… En azından…

Bakın köşesinde ne diyor:

“İstiklâl Marşı, her okunduğunda, Mehmed Âkif’i ve Millî Mücadele dönemini hatırlatır. O günün şartlarında bir taraftan Yunan ileri harekâtı sürer, diğer taraftan Kuva-yı Milliye’den nizamî orduya geçişin sancıları yaşanır ve nihayet İngiltere Sevr’i ufak tefek tadilatla kabul etirmek için Londra’da konferans toplar...”

Müslüman Türk aydının her şeyden önce Yunan Harbinin ve “Milli Mücadele”nin aslını astarını bilmesi gerekmez mi? Öncelikle o bulanık dönemin üzerindeki perdeyi kaldırmaya çalışması gerekmez mi?

Gerekir.
Ancak o perde kalkarsa ekmeksiz kalırlar…

Takke düşer kel görünür.

Diyor ki;

“Mehmed Âkif’i yaşatmak milleti yaşatmaktır, onun hayat kaynağını canlı tutmaktır. Bu sebeple büyük şairimizi ve mütefekkirimizi her fırsatta hatırlıyoruz.”

Bırak Allah aşkına…

Devlet zoruyla hatırlıyoruz. Güftesi de bestesi de arızalı bir mili marşı dandik futbol maçlarında bile zorla söylettirerek ve ancak “bayrak” sosu, “hamaset” gazıyla yaşatıyoruz.

Yoksa kim coşup da terennüm etmeye başlıyor? “Andımız”dan farkı ne kadar?

Tatlısu Müslümanları elbette sever Akif’i…

Akif Araştırmaları Merkezi kurarlar…

Abdülhamid Han onlar için tarihimizde sıradan bir figürdür.

M.Doğan’ın şu satırları, muhayyilesinde Ulu Sultan ile Akif’i nereye oturttuğunun ispatıdır:

“Öncelikle herkesi şunu düşünmeye davet ediyoruz: Âkif’e düşmanlık edenin dostu kimdir?

Sultan Abdülhamid bir kimseyi karalamak için miyar olabilir mi? Abdülhamid’in bu millete büyük hizmetleri olmuştur, bunda şüphe yok. Buna rağmen onun memleketin aydınlarını ikna konusunda bir hamlesi neden olmamıştır? Düşmanlarını etkisizleştirmek için sarfettiği gayretin binde biri ile bunu sağlayabilirdi.

Bu dar kalıplara sıkışmış zihniyet sahiplerinin, karakter âbidesi Âkif’e çamur atarak, iftiralar savurarak varacakları yer neresi olabilir? Siz kendi müsbetlerinizle milletin tasvibini sağlamaya çalışın. Milletin değerine saldırarak onu itibarsızlaştırma teşebbüsü ters teper, halkın gerçek kıratınızı takdir etmesine yol açar!”

Ben Sultan Abdülhamid’e muhabbetimden dolayı Akif’i karakter abidesi olarak değil, karakter fakiri olarak görüyorum.Yaptığım Akif'e düşmanlıksa, Abdülhamid Han'ın dostluğunu şeref biliyorum.

Ehli sünnet alimlerinin Akif'in mısralarında ve peşinden gittiği reformcuların kitaplarında ne gibi yanlışlar bulduğunu gayet iyi biliyorum. 

Sultan Abdülhamid Han'a, "korkak, baykuş, hayvan, merkep, melun, kızıl kafir" diyen Mehmet Akif'i tanımıyor ve sevmiyorum.

Bu milletin çocuklarına kimseyi asla zorla sevdiremeyeceksiniz…

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık