• 05 Eylül 2018, Çarşamba 11:02
MURADÖZDİL

MURAD ÖZDİL

Ömrün Kerbelaysa...

ÖMRÜN KERBELAYSA…

“Aşkı olmayanın ne dini vardır ne de imanı” der Yesevi. Dedin de ateşi yaktın göğsümde ne olacak şimdi Ey Yesevi. İyi de ne yapacağız biz şimdi. Dağların taşıyamayacağı yükü yığdın odun kömür oldu içimde. Gam yükünden başka bir şey değil bu dünya öyle mi. Aşk bizi adam eder, insan eder, mümin eder öyle mi.

Nasıl bir dava, nasıl bir yolculuk bu. Bir kalbi kırmanın kefareti Kerbela’ya sürgün. Alemin aklı Yezid olmuş, ben Ubeydullah, nefsim Kufe halkı, kalbimdeki Hüseyn. Elimde hançer kendi göğsüme saplıyorum durmadan. Gözlerimden akıyor kanım. İçimdeki Nemrut ateşe attı beni eyvah!

 

Yetişin ateşe düşüyorum imdat. Nasıl bir imtihan, nasıl bir yolculuk bu?

“Aşkı olmayanın ne dini vardır ne de imanı.”

Her günüm ihanet, her saatim gaflet , her dakikam mihnet. Her söz ağzımdan kulağıma, parmaklarımdan gözlerime ulaşana kadar küfür gibi gerçeğin üzerine toprak oluyor tasarımlandıkça. Teslim olamıyorum. Hayatta kalma telaşı uyanıveriyor derhal zor bela kalbimi dirilten aşkı tekmeliyor, ısırıyor, tükürüyor, üstünde tepiniyor. Gözlerimden akan kan tıkanan nefesimi açıyor. Nasıl bir dava nasıl bir yolculuk Ya Rabbim, Ya Resulallah.

Bir kalp kırdın ve o an nasıl paramparça olmadın. Süreyya yıldızından yere düşeydin de paramparça olaydın. Ne etin et ne kemiğin kemik kalaydı. Kürekle toplasaydılar seni düştüğün yerden. Sen bir kalp kırdın hem de ne kalp. Sana sürgününü hatırlatan, imanını tazeleyen, ruhuna Eşhedü… dedirten, gözyaşlarınla abdest almayı hatırlatan… Eyvah…

Dünyanın düzenine öfke kussan seni temize çıkarır mı, neyi bilsen kurtarırsın kendini, kaç bin yıl ibadet kırılan bir kalbin döktüğü bir damla göz yaşına kefaret olur.

 

O kalb de aşk taşımak için yaratılmış bir kap değil miydi? Nasıl kıydın. Nasıl işledin o cinayeti. Kırdığın o kalbin emanetçisinin kapısında dök gözyaşı, kalplerin sahibi Allah’a dön yüzünü de secde et ve af dile.

Tevbe et…

Varsın içindeki Nemrut atsın seni ateşe, varsın dünyanın gürültüsü patırtısı bitmesin, zaman ahir zamanmış varsın olsun. Bitmez o dedikodu, bitmez o kabus gibi rüya.  Sen gam yükünün bekçisi tevbe et. Aşık ol, aşık kal…

Münkirlik ediyorsun, nankörlük ediyorsun, serkeşlik ediyorsun, dökülüyor saçılıyor.

Dualarında zerre kadarıyla olsun ölüm dedikleri hakikate uyanmayı dile.

Öyle diyor Yesevi çünkü…

Aşkı olmayanın ne dini vardır ne de imanı…

Ömrün Kerbela sürgünü. Aklın Ubeydullah, nefsin Kufe halkı, kalbinde Hüseyn. Elinde hançeri kalbine saplamak hayatta kalmak dediğin…

Hançeri sapladıkça, kana öyleyse. Bırak örtme yaralarını, yaralarının kafiri olma, kana gözlerinden elinden gelen buysa.

Af dile ve ağla…


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık