• 19 Eylül 2018, Çarşamba 21:54
MURADÖZDİL

MURAD ÖZDİL

İslami bilim kurgu filmi...

 

İslami bilim kurgu filmi yapmaya karar verdim. Az önce titrek bir kalbi dinledim ve sadece o eğlensin diye böyle bir film çekebilirim. Otursun perdenin karşısında elinde mısır, cips, çekirdek ne seviyorsa artık. Film dediğin ne ki zaten. Hayal yapıp hayal satmak…

Film işleri zor ve meşakkatli işler. İyi senaryon varmış; herkesin senaryosu kendine iyi. Herkesin hikayesi var. Ortalık hikâyeden senaryodan geçilmiyor. Kürek kürek, kamyon kamyon senaryo. Dolaplardan çekmecelerden senaryo taşar en dolandırıcı yapım şirketlerinde bile.

İyi yönetmen misin? İlk filminde gömerler seni. İyi olsa bile. İlk filminde yıldızı parlayan büyük ve başarılı senarist veya yönetmen yok gibidir. Piyasa yönetmen kaynar. Diziler, reklamlar, şunlar bunlar. E hadi baba çek filmini. Sözünü duyalım. Şu gökkube hoş sedanı bir duysun. Sen ne diyorsun. I-ıh. Ya dizi çekmekten beynini yakmıştır ya da korkudan altını doldurmaktadır ne zaman aklına film çekme fikri gelse.

Ah oysa ki o da bir Goddart, Tarkovski, Haneke olacağıdı. İnsan evladının onulmaz yara ve çelişkileri üzerine ne anlar, ne fotoğraflar, ne sekanslar. Dikeceğidi heykelini Sinema Sanatının orta yerine. Hayat standartlarını elinde avucunda tutabilmek için nefret ettiği senaryoları, içine tükürülesi bir süratle yetiştirmesi gerekiyor bir haftada şimdi. Bir haftada 140 dakikalık kaset teslim etmek kolay mı diyor. Başarılı buluyor kendini.

Film çekeceğidin ama dayı. O ne oldu. Çekilesi filmin konusu oldun, karakteri oldun. Baş karakteri de değilsin çünkü ilginç değilsin. Sen iğrenç bir yerde duruyorsun bahsi geçen filmde.

Kemal Uzun adında bir yapımcı-yönetmen vardı. 19 yaşında bir çocuk öldürdü onu evinin önündeki sundurmada. Mahkemede: “Ne istediyse yaptım bana rolü vermedi” dedi 19 yaşındaki erkek çocuk.

İçim bir cız etti 19 yaşında sönen ve kimsenin umurunda olmayan hayata…

Sosyal, asosyal, ultra sosyal, übersosyal medyalar yıkıldı ölüme. Methiyeler, mersiyeler, ölmedinnnler. Adam öldü lan hala neyin yaltaklanmasındasınız. Tamam adam yapımcı-yönetmendi. İlişkileri sağlamdı, parası vardı, gücü vardı da adam ÖLDÜ…

Film işleri zor iştir. Güce, paraya ve iktidara yakın olmak ister. Hoş temaslar ister hoş sedan duyulsun istiyorsan perdelerde ekranlarda. Kimse kapılarını ardına kadar açarak “hoş gelişler ola büyük yetenekli paşa” demez. Pahalı iştir.

Ve ben İslami bilim kurgu filmi çekmeye karar verdim. İstediğim gibi çekemezsem eğlendiremem ki şimdi o titrek kalbi. Perdenin veya ekranın başında of pof der kalkar gider. E parayı veren KALANTOR da düdüğü eline alacak.

Mahalleye haberi saldım diyelim. Fışkı gibi parası olan bir ağanın aklına da yattı. İmtihan dünyası başlıyor:

 

FIŞKI PARALI AĞA:  Üstad filmimde şunu anlatmak istiyorum. Pek mübarek iş olacak.

GARİBAN FİLİMCİ: Hmm. (eyvah ağa erken delirmiş. Filmim milmim diyor şimdiden.) Hocam hikaye…


FIŞKI PARALI AĞA:  Hikaye kafamda. Çok güzel olacak. Allah’ın ismini bütün dünyayaaa anlatacağız. Şehballer şehballeri kovalayacakkk.

GARİBAN FİLİMCİ: (Hah esnemişti az önce şimdi koptu ağanın kayış. Kaç oğlum Murat) Hocam ben bir sigara içsem. Dışarıda.


FIŞKI PARALI AĞA:  Üstad iç burada. Sana serbest. Ne diyorsun. Genç neslin anlayacağı dilden tebliğimizi yapalım. Filmimiz bir Mars kolonisinde başlıyor üstadım.
 

GARİBAN FİLİMCİ: (Yangın merdiveninden mi kaçsam. Tuvalete uzak mıdır ki) Bir lavaboya gitsem hocam.
 

FIŞKI PARALI AĞA: Çok mu acil üstad.
 

GARİBAN FİLİMCİ: (Eyvah abi anladı kaçma niyetimi bozuldu bak) Efendim abi?
 

FIŞKI PARALI AĞA: İhtiyaç diyorum. Çok mu acil. İki dakika sürer anlatmam.


GARİBAN FİLİMCİ: (Hah. Abinin yüz iyice gerildi. Fena kızıyor. Çevir kazı yanmasın oğlum. Az daha kafasını bozarsan güvenliklere dövdürüp öyle attırır seni binadan. Sırtına paraşüt takar çatıdan atarlar hem de.) Yok. Diil acil hocam da bir sigara kafamı açardı. Rahat açık havada.


FIŞKI PARALI AĞA: Buyur üstad buradan yak…sene 2040


GARİBAN FİLİMCİ: Ne?


FIŞKI PARALI AĞA: Marslılar dünyayı işgal etmiş üstadım.
 

GARİBAN FİLİMCİ: Hmm.


FIŞKI PARALI AĞA:O sırada dünyada Müslümanlar süper güç üstad.
 

GARİBAN FİLİMCİ: Hocam bu filmin türü aksiyon mu? Bilim kurgu mu? Fıctıon mu? Komedi mi?
 

FIŞKI PARALI AĞA: Tövbe estağfurullah üstad. DİNİ FİLM. Bir yiğit işgalci Marslılara namazın faziletlerini anlatmayı başarıyor. Çok çileler çekiyor ama üstad. Zulümler, baskılar, işkenceler, hapisler.

GARİBAN FİLİMCİ: Abi buyur mendil.

FIŞKI PARALI AĞA: Allah razı olsun. Bütün insanlık köle olmayı kabul etmiş üstad filmde. İnsanlık mağlub olmuş. İmanı yerlere atmış ve fakat kahramanımız tek başına elif harfi gibi dikiliyor göğsünde alev alev yanan iman ateşiyle.

GARİBAN FİLİMCİ: Bu Marslılar neye benziyor peki abi.

FIŞKI PARALI AĞA: Ne önemi var canım şimdi Marslıların neye benzediğinin!

GARİBAN FİLİMCİ: Ne bileyim abi. Belki düşünmüşsünüzdür yani.

FIŞKI PARALI AĞA: Yok anlaşıldı. Senin ufkun yetmedi bu hikayeye. Şeyapamadın sen.

GARİBAN FİLİMCİ: Ne yapamamışım abi.

FIŞKI PARALI AĞA: Hikayedeki maneviyatı uhreviyatı kavrayamadın, hissedemedin.

GARİBAN FİLİMCİ: Sağlık olsun o zaman abi. İki hafta once bir hikaye bırakmıştım sekreterinize. Size iletilmek üzere. Ona ne diyorsunuz peki abi.

FIŞKI PARALI AĞA: Hangi hikaye? Ha o hikaye. Değerlendiriyoruz. E oldu o zaman. Sizin de işleriniz vardır. Cuma günü malum. Bizim de iş güç yoğun bu aralar.

GARİBAN FİLİMCİ: Peki abi. Hikayelerle ilgili…

FIŞKI PARALI AĞA: Dönüş yapacaaaz biz. Hayırlı cumalar kardeşim.

 

Finalde “kardeşim”i de yersin oturursun öyle poponun üstüne. Adam aşka şevke gelmiş anlatıyor, sen soru soruyorsun. Yok Marslılar neye benziyormuş. Zevzeksin. O yüzden bir halt olmuyor senden. Ne isteniyorsa onu anlamaya çalış. Anladığın kadarını yap. SORU SORMA.

İş bilmezler soru sorar. İş bilirler parayı kapar, yapar, kakalar. Salaksın salak.

Ne güzel İslami Bilim Kurgu filmi çekmek istemiş, karar da vermiştim. Hem İslami olacağıdı, hem bilimsel bir filim olacağıdı, hem de pek kurgulu olacağıdı.

Adı mı ne olacağıdı: AMERİGIN olacağıdı…

Yıl 2071…

Bugün Batılı dediğimiz bütün milletler Nükleer 4. Dünya Savaşı’ndan sonra diğer gezegenlere göçmüşler. Mars’ta yaşayan ABD ulusu komünist olmuş ve toplumda ortaya çıkan “düşünen” bir ayrık otuna verilebilecek en büyük cezayı veriyorlar.

Bir uzay kapsülünde Dünya’ya fırlatıyorlar.

Dünya’da ise Türkiye Süper Güç. Savaşın sebep olduğu radyasyonu Türk bilim adamları “bor mineralinden elde ettikleri” bir icat ile temizlemeyi başarmış. Diğer Süper Güç Devletler ile çekişme halinde.

Asya’da bir Askeri Güç olan Patagonya ve AB(Afrika Birliği)…

Kendi gezegeninden sürülen AMERİGIN yaklaşan Marslı Komünist ABD işgalciliğine karşı Dünyalıları uyarmayı başarabilecek mi?

Dünya birlik olarak Marslı Komünistlere “DUR!” diyebilecek mi?

Parayı bulur bulmaz…

Pek yakında Sinemalarda…

İnşallah…

Diyeceksiniz ki bu hikayenin nesi İslami…

Gülmek gülümsetmek hem sadaka hem de sünnettir efendim.

Her ne kadar sürç-i lisan ettikse affola…

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


İzninizle Güler fil ben. İzninizle Güler fil ben. 22.09.2018 01:12

Bayıldım olağan üstü harika gidişat belirten geçmişten geleceğe neyutuyoruzda nereye götürülüyoruzun anlatımı .

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık