• 07 Ağustos 2018, Salı 17:12
MURADÖZDİL

MURAD ÖZDİL

Davullu deli!

Sana deli demiyorlar mı.

Demelilerdi oysa.

Öyle bir iç ferahlığıyla gururlanmalısın ki kendinle sana deli dendiğinde. Baş dik, yüzde kocaman bir gülümseme, yaralarını berelerini sakla bozma kocaman gülümsemeni.

Seni gören senin gibi gülümsesin. Ona en ters gelecek şakayı öyle bir yap ki kızamasın sana. Kimseden beklemediklerini senden beklesinler. Kimsin sen dediklerinde gözlerinin içine öyle bir bak ki. RUHLARINI DEL... Sorunun ve kendi elleriyle doldurukları anlam küplerinin hepsini del. Öyle bir kızacaklar ki sana. Elleri ayakları ile küplerin deliklerini yamamaya çalışırken seni sözleriyle hırpalamalarına sonuna kadar tanık ol. Gülümsemendeki hüzünde boğulmayı dile. Def edilmeden gitme hiçbir kerhaneden. Kerhane neresi mi. Akıllım her yer kerhane , herkesler öyle veya böyle , şu kadar veya bu kadar kevaşe. 

Anadolu'nun kimsesiz deli kadınları vardır. Köye sokmak istemezler. Kadınlar bilir çünkü. Civar beldelerin erkekleri tenhada kıstırır hakkından gelirler o kadının. Diğer kadınlar bu yüzden  nefret eder o deli kadından içten içe. Bu Dünya böyledir. İnsanlar da böyle. Gerçekten aklı olan delirir ırzına geçilirken. Sen gözlerini kapatıp vazifeni yapmak yerine aklını kaybettin sadece. Olan biten bu. Dengi dengine çalmayan davul seslerini duymaya başladın yalnızca. Allah yüzüne güldü. Sen de ona gülümsedin içinde boğulmak istediğin hüznünle. İşte böyle bir temasın var Rabbinle. 

İmanın kokusunu alanların imrendiği bir delisin işte şimdi. Hüznünü görseler boğulurlar. Senin gördüklerini görseler, duyduklarını duysalar , bildiklerini bilseler... 

Çal kendi davulunu öyleyse. Dünya'nın senkronize seslerinden uzak, bildiğin gibi çal. Bırak yesinler birbirlerini , bırak birbirlerinin ırzlarına geçsinler bildikleri gibi. Her dilde yapmayı iyi beceriyorlar. Arsız arlılar , hırsız hırlılar , yüreksiz katiller , namussuz bilgiçler dünyasında Davullu Deli desinler sana. Çal sen bildiğin gibi davulunu.

Davul seslerini duyuyorsun kendi davulunu bildiğin gibi çalıyorsun diye iman kokanlar imreniyor  diğerleri kıskanıyorlar seni. En çok da kendin imal ettiğin davulunu çalarken kıskanıyorlar seni. Mutsuzluklarını çarpıyorsun yüzlerine. Allahsızlıklarının derin boşluğuna sürüklüyorsun kimisini. İman kokan ruhlar gülümsüyorlar ve imreniyorlar sana. Çal davulunu sen. Elindeki davula bile benzemiyor onlara göre ama davulların piri oysa ki. Onu ne meşakkatlerle yaptın. En büyük özelliği senin kendi ellerinle , kalbinle , acınla , hüznünle yapmış olman. Öyle bir davul o işte. Heyt Breh. 

Seni akıllandırmak için ne diller dökmediler , neler söylemediler , neler yapmadılar , ne doktarlara  , ne hocalara götürmediler , ne ilaçlar içirmediler , ne otlar ne kokler yedirmediler. I ıh akıllanmadın. 

Sana büyü diyenler şimdi de akıllan diyorlardı. Senin büyümene ruhunun , kalbinin , iyi güzel ve doğru adına öğrendiklerinin ırzına geçerek kendilerince yardımcı olanlar baktılar ki bir sessizleştin. Kenarda kalmayı tercih etmeye başladın. Kehf Ashabının mağarasını soluklanabildiğin tek yer olmaya başladı. Çok okudun , her ne bulursan okudun , okudukça hüznün derinleşti , hiçbir numara gözlerini kamaştırmadı. Hep neden diye sorduğun için? Çünkü hep altında aç gözlü insanlar ve görünenden başka sebepler vardı. Senkronize Davullardı hepsi. Dinler Tarihi , Aydınlanma Dininin Tarihi , Sekülerleşme Dininin Tarihi. Dünya bütün rezillikleriyle söndü gözünde. Irzına geçiliyor hissediyordun , görüyordun ama anlamıyordun. Öğrendikçe anladın. Anladıkça deliliğin anlam kazandı. 

Davulunun sesine kulak tıkayıp kaçanlar bir yana oturup bir köşede dinleyenler var. Aşk zannettikleri bir sessizlikle dinlerken anlamlar yüklüyorlar , isimler veriyorlar. Gönlünce çalıyorsun sen oysa ki. Kim seni neden itip kakmış  kim neden ırzına geçmiş umurunda bile değil. Çal davulunu gözlerin açık kapalı fark etmez. 

Seni malını satamayanbir esnaf kovalayana , iri cüsseli biri 
 hışımla yere yıkana ve en güzeli de yorgunluktanuykun gelene kadar çal... Davul sensin , sopa sen...

Sonra bak gökyüzüne. 

Davulu ben yaptım. 
Nasıl güzel çaldım mı. 

Sonra gururla göğsünü kabart ve yürü onların bilinmez ve meçhul zannettiğine doğru...
Rabbinin kucağında uyumaya...


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık