• 27 Mart 2018, Salı 0:18
MONSENYÖR1.ERSİN

MONSENYÖR 1.ERSİN

Kanuni bugüne sesleniyor!

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’IN GAZİ BÂLÎ BEY ÜZERİNDEN TÜRKİYE CUMHURİYETİNE GÖNDERDİĞİ HATT-I HÜMÂYUN

Devletli olmak ne demektir? İktidar sahibi olmak mı? Körler ülkesinde tek göze sahip olmakla övünmek mi? Veya protokolden millete efendilik taslamak mı? Yoksa yalnızca seçimlere odaklanıp günü kurtarmak mı? Cevapları bırakın, biz bu soruları sorumayı dahi unuttuk, Cumhuriyetle beraber kendi kendimizi yönettiğimizden beri galiba kendi kendimizi, o parti senin bu parti benim diye kandırdık, lakin kadim tarihimiz geçmişten günümüze bize durun diye sesleniyor. Küçük bir beylik iken birkaç asır içinde üç kıtaya hâkim olan bir devlet menziline nasıl ulaştığını aslında bize haykırıyor! Yanlış yoldasınız diyor. Peki doğru olan ne, onlar ne yapmıştı? Olimpiyat veya güzellik yarışması yapmadıklarını biliyoruz, “İlk öğretmen “de değillerdi, toplum mühendisliğiyle bir değişim peşinde de değillerdi. Ne yapmışlardı ki üç asır boyunca cihanda, “Büyük Devlet” denilince tek akla gelen devletin sahibi oldular. Bu mesele okullarımızda anlatıldığı gibi sadece at üstünde kılıç ile dıgıdık değil, Hayır. Büyük devlet olmak kaba güçle, toprak genişliğiyle veya hazine ile mizan edilmez, Osmanlıları yücelten hasleteler bu kadar basit değildi, fakat daha inceydi! Adalet, Peygamberimizin varisi Âlimlere hürmet, halkı yaşatma mefkûresi ve daha niceleri…

 Bu minvalde Osmanlı Devleti’nde devlet yönetimi ve sosyal ilişkilere dair genel yaklaşımı ifade sadedinde olan, devletin ne üstünde yükseldiğini bize haykıran bu Hatt-ı Hümayunu sizlerle paylaşmak isterim. Osmanlıyı haremden ve barbarlıktan ötede görmeyen tüm kiralık kalemlere ve makam elde ettikten sonra şımaran, siyaseti memlekete hizmet etmekten ziyade rant kapısı olarak gören, görevini seçimlerde yaptığı masrafın karşılığını toplamak sanan tüm siyasetçilerimize gelsin.


            İtibar sahibi yadigârım Gazi Bali Bey;
            Fermanım ulaşınca bilesin ki, tarafınızdan gönderilen mektup okundu. Anlattıklarınızdan bilgi sahibi oldum. On sekiz parça kale fetheylemişin, otuz bin kızak tersaneye gönderip, altmış bin esir göndermişsin. Sağolasın, iki cihanda yüzün ak, ekmeğim sana helal olsun. Bir tuğ rica etmişsin. Yâ Gazi Bali Bey, daha bir tuğ zamanı değildir. Gerçi sen bize hizmet ve iyilik ettin. Biz de senin iyiliğin karşılığında sana üç iyilik ettik.
Birincisi müminlerin emiri hitabıyla hitab ettim. İkincisi, sana hilat gönderdim, üçüncüsü, Peygamber efendimizin tuğunu verdik. Seni bu üç nesne ile şereflendirdik. Bunların üstünde asla bir ihsan olmaz. Şimdi sen, bu iyiliklerin şükrünü yerine getirmeye çalış.

Her işi Allah’tan bil, sakın gurura kapılma. Kendi kılıcımla bu kadar memleket fetheyledim deme. Memleket Allah’ındır, ikinci olarak Hazret-i Peygamberin’dir, üçüncü olarak Allah’ın izniyle ben halifenindir. Ve bey olmak iki gözlü bir terazidir. Bir kefesi cennet, diğer kefesi cehennemdir. Şu kimselerden ol ki, gözleri uyurken kalpleri uyanıktır. Her işin başı adalettir. Adaletli ol ki her günün ibadete sayılsın, Allah cümlemizi adil kullarından eylesin. Emrinde askerler olması ve beyliğin sebebiyle, hükmünün geçtiği yerlerde yapılan zulüm, mahşer günü bana sorulursa, senin yakana yapışırım. Ola ki mahşer günü mahcup olmayasın. Bir kişiyi hizmette kullanmak istersen, sakın ola ki o kişinin dış görünüşüne aldanma. Çok kimseler var ki elinde fırsat olmadığı zaman, iyi görünürler. Eline fırsat geçtiğinde Nemrut olurlar. Velhasıl, insanları tecrübe edesin sonra aldanmayasın.

            Eğer beyler iyi insan olsa, halkın durumu daha iyi olur. Halk beylerin otlağı gibidir. Her kim otlağına bakmazsa otlağın hali perişan olur. Halkı mal canlısı olmaktan başka hiç bir şey azdırmaz. Şimdi sen de gelip geçici olan hiç bir şeye bağlanma, nimetleri Allah’ın kulları için harca. İyilik elini açık tut, mal eksilir diye tasalanmayasın, ihtiyaç olursa buraya bildiresin. Hazinemden sana üç dört yüz kese harcırah vermekten aciz değilim. Ganimetlerin tamamını hazineye alma, buna rızam yoktur. Hazineye beşte birini al, gerisini İslam askerlerine dağıtasın. İslam askerlerine ve halka iyi bakasın. İhtiyarlarını baba, küçüklerini kardeş, daha küçüklerini oğul bilesin. Oğullarına merhamet ve şefkat edesin. Kardeşlerine ikram edesin. Babalarına hürmetli olasın. O diyarlarda olan  Allah’ın fakir kullarını gözetesin. Sadakaya muhtaç olanlara hazineden elbiselerini ve ihtiyaçlarını göresin. Fakirler Allah’ın kullarıdır. Hazine de Allah’ın kullarının hakkıdır. Fakir halktan vergi olarak alınan zahireden başka, yarım akçe dahi olsa vergi alınmasın, buna rızamız yoktur. Bizim halkımızın rahat halini, kâfir halkı görsün gıbta eylesin ve bizden tarafa meyletsinler. Ve mümtaz kadılardan, fazilet sahibi Mevlana Mustafa Efendi’yi ordu kadısı olarak gönderdim. Vardığında itaat edesin, “Ulemanın eti zehirlidir” hadisi gereği hatırını kırmaktan sakınasın zira “Âlimler Peygamberlerin varisleridir.”

            Şimdi ya Gazi Bali Bey! Sen dahi canla başla çalışıp din uğrunda saltanat işlerine bağlılıkta gayret et. Yiğitlerin savaşçılarını saklayasın, atın sağlam ve kuvvetli olanın besleyesin ve kılıcını muhafaza edesin. Cömertlik kapısını açık tutasın.
Allahüteala bahtını açık, kılıcını keskin etlesin. Seni İslam askerleri ile daima muzaffer kılsın. İki cihanda yüzün ak olsun.

 Sultanlar sultanı, hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren, Akdeniz’in ve Karadeniz’in ve Rumeli’nin ve Anadolu’nun ve Azerbaycan’ın Acem’in ve Şam’ın ve Halep’in ve Mısır’ın ve Mekke’nin ve Medine’nin ve Kudüs’ün ve bütün Arap diyarının ve Yemen’in ve daha nice diyarın sultanı ve padişahı Sultan Bayezıd Hân'ın torunu, Sultan Selim Hân'ın oğlu, Sultan Süleyman Hân. Sene:1532

 


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık