• 23 Eylül 2018, Pazar 1:13
MEHMET YOLDAŞ

MEHMET YOLDAŞ

Milli zamcılara da hain demem!

 

Demiştim ki; "Zamlardan dolayı hükümete kızanlar bunun acısını zam yapan firmalardan çıkarıyor."
Halâ aynı fikirdeyim...
Ve haklıyım...
Ama çok eleştiri aldım, "Serbest piyasa ekonomisi, isteyen istediği fiyata satar ürettiği ürünü." dediğimde.
Birşey daha demiştim; "Fiyatları arz talep dengesi belirler. Bir müddet tüketimi azaltırsak fiyatlar normale döner. Bu sürüçte her zaman aldığınız bildik markaların ürünlerini almayın. Zam yapmış olsalar bile muadili olan bilinmedik  markaların ürünlerini alın. Büyük firmaların cirosu düşerse normalden fazla yapılan zamları geri çekeceklerdir. Büyükler fiyatları geri çekince küçükler de mecbur çekecekler."
Beni eleştirenlere şunu da demiştim; "Kur operasyonu yiyoruz. Petrol dolarla. Cari açığın sebebi enerjide dışa bağımlı olmamız. Ama hiç kimse, 'Bugün toplu taşıma aracı kullanayım, özel aracımı kullanmayayım' demiyor. Mesela, Coca Cola'nın cirosu yüzde elli düştü mü ? Yüzde elli Reisçiyiz ya o bakımdan..."

Milliyim sloganları atanlardan bunu beklemek haksızlık olmazdı sanırım.

Üzülerek söylüyorum herkes fedakârlığı başkasından bekliyor; "Benim konforum bozulmasın ama başkaları fedakarlık yapsın..."
Yasası, kanunu olmayıp bugün "Etik" denilen ahlakla ilgili olan değerlere hangimiz ne ölçüde riayet ediyoruz?
Başkasında eleştirdiğimiz şeyi kendimiz yaparken hiçbir mahsur görmüyoruz halbuki.
Birkaç yıl önce yaptığım bir hata ile ilgili bir mevzu oluyor, yazacağım, yaptığım hata aklıma geliyor yazamıyorum.
"Ben siftahımı yaptım, yan dükkandan al" hangi esnaf diyor bunu? 
Nakde sıkıştığı için evini, arabasını değerinin çok altında satan ve bundan dolayı sattığını beyan eden birine, "Değeri bundan fazla  al sana şu kadar daha" diyor muyuz? Yoksa "Sıkışmış mecbur satacak" diye daha düşük fiyat mı teklif edip, bir tekme de biz mi vuruyoruz?

Elinizi vicdanınıza koyun hangisi?

Zam meselesine dönersek ben ne zam yapanları ne de hükümeti eleştirdim bu süreçte. 15 Temmuz başarısız olduktan bu yana ekonomik bir kriz bekliyordum. O nedenle iki de bir "Tasarruf" deyip duruyordum.
İlla eleştireceksem, "Siz devleti yönetenler neden bu operasyonun çekileceğini görmediniz diye eleştiririm. Ama onu da yapmadım.
"Bu dış güçlerin bize çektiği operasyon" deyip sonra eleştirecek günah keçisi aramak bana göre iş değil arkadaş.
Operasyonsa karşı tedbir alınır. Alınıyor da  zaten.

PKK kalkışması,  Gezi, 15 Temmuz operasyon değil miydi ? Tedbirler alındı, gerekli irade ortaya kondu, bertaraf edildiler, ediliyorlar.
Sık kullanılan tabirle, dik durduk yani.
Bunların bir bedeli olduğu gibi kur operasyonun da bir bedeli olacak, bundan kaçış yok.
Çare millet olarak dik durmak yine.

Ha! "Dik durmak" derken milleti kasdediyorum, Reis'in verdiği makamlarla devlet adamlığı oynayanlardan hiçbir beklentim yok. AK Parti'nin köşe başlarını tutmuş rant devşirenlerle bizim ne ortak noktamız olabilir ki?
Dün sabah evden çıkıyorum elekrrik sayaçlarını okumaya gelmiş görevli. Faturaya baktım 118 lira. Daha önceki aylarda fatura ayda 60-70 TL geliyordu. 
Farka bak. "Zam" demiyorum "fark" diyorum, dikkat!

Şimdi...
"Suya niye zam geldi" deyip ortalığı ayağa kaldıranlara sormayacak mıyım?: "Keban barajının suyuyla, yerli Soma kömürüyle ürettiğin elektriğe neden bu kadar zam geldi? Açıklayın!" diye. Doğalgazın toplam elekrik üretimindeki payı yüzde kaç ki?

Fahiş zam yapan firmalara ceza keselim, hain ilan edelim, tamam da; elektriğe fahiş zam yapanları kim denetleyecek? Hain mantığıyla bakarsak elektriğe yapılan zammı onaylayan mecraya aynı rahatlıkla "hain" diyebilir miyiz mesela? Bence çok rahatlıkla deriz. Ama demeyeceğiz, diğer zam yapanlara demediğimiz gibi. Şartlar bunu gerektiriyor...

Öte yandan Tarım Bakanlığı ekmeğe zam yaptırmadı. Enerji Bakanlığı'nın elektiriğe yapılan zamma itirazı oldu mu ?
Özel sektöre "Zam yapma" sen yap oh ne alâ dünya! Ki; enerjideki  artış üretim maliyetlerini doğrudan etkikeyecek bir argüman. Dolar artmasa bile bu oranda bir zam sadece faturalara değil, etiketlere de yansıyacaktır.
Buradan kimse bana 'Gelen yüksek faturadan şikayetçiyim' diye eleştirdiğimi düşünmesin. Ben zammı değil ilkesizliği eleştiriyorum. 
Özel sektörü "Fahiş zam yaptı" diye hain ilan edenlerin, devletin yaptığı zamları eleştirmenin hükümeti eleştirmek olduğunu bildikleri için tarafgirlik saikiyle susmalarınadır isyanım...

Yahu ! O zaman benim gibi sus, kimseye laf etme. "BİM'e caze kesildi" diye neden sevinç naraları  atıyorsun?
Elektiriğe yapılan zam "Mili zam" mı şimdi ?
"Elma" deyince armut anlayan armutları gördükten sonra temkinliyim... Buradan "Zam iyi bir şeydir" sanarak zam yapanları savunduğum manası da çıkarmasın kimse.
Haklıyken haksız duruma düşmek var. Ne olur ne olmaz satır arasına bu cümleyi de sıkıştırıvermiş olayım.

15 Temmuz'dan sonra "Canla olan imtihanı geçtik. Parayla olan imtihanı geçebilecek miyiz?" demiştim...
24 Haziran'dan üç gün sonra ortada kriz yokken "Halkın refahı devletten daha ileride tasarruf şart" demiştim...
"Elektiriği, petrolü, doğalgazı tasarruflu kullanın. İthal ürünleri kullanmayın" demiştim.
Devletin kurumlarında çalışanlar "Devletin malını kendi malları gibi kullansınlar" demiştim...
Yol, köprü yeter bu kadar artık kaynaklarımızı katma değeri yüksek ürünleri üretmek için kullanmamız lazım. Cari açığı başka türlü kapatamayız" demiştim...
Demiştim de demiştim...
Nereden bakarsanız bakın, partizan değilim, devletimi ve milletimi seviyorum. Milletimi rantçılara peşkeş çekmiyorum. Keser değil testere olun diyorum. 

Haklıyım yani !


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık