• 01 Şubat 2019, Cuma 12:18
MEHMET YOLDAŞ

MEHMET YOLDAŞ

Jale'nin donu!

JALE'NİN DONU

Bir zamanlar "Sanat, sanat için midir, toplum için midir?" tartışmaları yapılmıştı bu memlekette. Gençlik yıllarımda gereksiz bir tartışma olarak görsem de, bugün bilinçli çıkarılan bir tartışma olduğunu düşünüyorum. İlerde modernlik şudur/ budur gibi topluma dayatılan bazı şeylere alt yapı için piar çalışması olarak ortaya atılan bir tartışma bana göre.

Diyanet İşleri Başkanının "bana göre" deyip fetva verdiği yerde ben de "bana göre" yorum yaparım yani.

Toplum olmasa sanatı kime yapacaksın diyenlerdenim. "Bane ne toplumdan" deyip kendi kendine ego tatmin edeceksen, bana ne o zaman senin sanatından, sanatçılığından. Egonu tatmin et dur. Ego ile ne alakası var demeyin?  Senin sanatçı egonun yanında yaptığın tablo,  yüzyıl sonra para babası angutun bile  zenginlik egosunu tatmine yarıyor. Naber?

Herşeye rağmen bu memlekette sanatın toplum için yapıldığını düşünüyorum. Lakin, toplumu dönüştürmek için yapılmış. Neden mi? Çünkü, türküyle  büyümüş millete Mozart'ı, horonla, halayla büyümüş gençlere baleyi dayattılar sanat diye.

Dedem, ninem, babam anam için kulağa eziyet, bedene işkence yahu 100 yıl önce bunlar! Hoş benim için de öyle ya.

Anamın ninnilerini dinleye dinleye, babamın horon oyanayışını seyrede seyrede büyüdüm ben. Horon oynamayı beceremedim ama, kemençenin sesini duyduğumda, damarlarımdaki kanın dahi kıpır kıpr olduğunu hissediyorum...

Sineme bir sanatsa oda aynı amaç için kullanılmış. Savaş filminde sevişme sahnesi ne alaka! Ama Suriyeli mülteci doğurunca vay anasını!

Lastik reklamında bedeli mukabil soyunup, "sanat için soyundum" diyen kaşar da, "sanat yapıyorum" diyor. Bedelini ödemeseler soyunacak sanki? Vizitesini ödemeyince üç numaradaki Jale de donunu indirmiyor. Kerhanede soyununca fahişe, kameraların önünde soyununca "sanat" yapıp "sanatçı"  oluyorsun. Sanatın kamufle eden böyle bir tarafı da var tabi.

Mini etekli bir bayan sokakta gezse fahişe muamelesi gördüğü bir devirde çekilen Yeşilçam  filminde; nine, anne kapalı ama evin gelini, kızını mini minnacık giydirmekteki maksat neydi? Anadolu kasabasında kızını karısını öyle gezdirene "pezevenk" muamelesi yapılacağı, o kadınlara "pavyon karısı" denileceği yıllardan bahsediyorum.

Filmlerdeki yakışıklı ve zengin jönlerin  meyhanede tanıştığı konsomatris kızla, yahut genelev sermayeleri ile evlenildiği konulu filmlerde senaristin amacı, kötü yola düşen kadınları kurtarmaya teşvik olsa filmin sonunda meyhaneyi ya da genelevi kapatması gerekmez miydi? O kadınları oraya düşürenleri cezalandıran bir senaryo yazması gerekmez miydi? Madem niyetin o, mesaj veriyorsun içki içmek, zina yapmak haram diye araya bir replik sıkıştırsana! Kendi sarhoş nasıl sıkıştırsın, benimki de iş işte...

Putları yıkmış bir peygamberin ümmetine heykelcilik özendirilmiş. Sanat ya; "yok değil put" desen kafadan "yobazsın" heykeli dikilmeyesicelerin gözünde.

E sonra elalem uzaya mekik gönderirken sen mekiğin heykelini yaparsın ancak.

Sonra... Sonra n'olacak ? "Osmanlı sanatta ve teknolijide geri kaldı" diye çemkirir utanmadan. Osmanlı, "sanat öğren" demiş, pezevenk gitmiş mühendis olacağına ressam olmuş gelmiş.

Ulan...100 yıldır Osmanlı yok. Bugün  Batı'nın geldiği noktaya göre sen mi sanatta, teknolojide daha gerisin? Osmanlı mı o günkü Batı'ya göre daha geriydi? Uçak teyyare iken teyyare yapmışşın ama bugün uçak jet olmuş sen hala teyyare yapamıyorsun angut! Osmanlı'nın yetiştirdiği adam uçak yapmış doğduğuna pişman etmişşin. Silah yapmış, yapanla birlikte fabrikayı patlaşmışsın, konuşuyorsun halâ vıdı, vıdı...

Vahdettin Han mı gömdü o uçakları toprağa dingil?

Tavsiye edilen, hatta dikte edilen sanat, teşvik edilen ve öne çıkarılan sanatçılar toplumun öne çıkardıkları değildi. Toplum adına değil, onları teşvik edip öne atanlar adına konuştular.

Bakınız; bugünkü "sanatçı" denilen takımın "yerli ve milli" denilince hop oturup hop kalkışına.

Adam dünyanın en iyi İHA'sını, SİHA'sını yapmış, görmezden geliyor,  küçümsüyor alçak!

Sonuç olarak "Sizi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracağız" diyenlerin Edirne'den öte gidemedikleri ortada.

İş yine gelip yönetenlere, siyasetçilere dayanıyor herkesten önce. Devleti yöneten olarak sen neyi teşvik ettiysen o yapıldı bu memlekette...

Bugünün tartışma konusu da "Siyaset, makam mevki ve zenginlik için midir, millet için midir?" olmalıdır  bana göre.

Bugün de amma Ali Erbaş'laştım ha! Bana göre diye yazıp yazıp duruyorum.

Neyse...

"Adam Cumhurbaşkanı olmuş kırmızı ışıkta durmuş, başbakan olmuş Toros'a  binmiş" diye övgüye mazhar oluyorsa bitmişiz zaten. Her akşam millete dizilerde zenginlerin hayatını anlat, onları en lüks arabalara bindir sonra Toros'a  binmeyi maharet say. Millet o cillop gibi markalardan istiyor, gözüne gözüne soktun her akşam çünkü. "Biz de yapalım" demedin, "vatandaşı kalkındıralım" demedin. Fabrika yapma, bilim adamı yetiştirme, montaja teşvik et, yerlisini yapanı tehdit et, dinlemeyeni doğduğuna pişman et, "Osmanlı bizi geri bıraktı" de. Sen n'aptın oğlum? Hadi koy malını ortaya? Adam uzaya uydu yaptı gönderdi sen ilim yuvasında kadın erkek ortak işenen tuvalet.

Petrolü İngiliz'e, adaları Yunan'a, Çankaya'yı Atan'a, makamları yatana ver. Ordunu NATO'ya, Güneydoğu'yu Apo'ya, eğitimi Fetö'ye teslim et, milliymiş !

Yazdın yazdın "Ne diyon birader" demeden ben diyeyim: Bu zihniyet ile ve bunların türevleriyle işim olmaz canları cehenneme!

Öte yandan Lider, "Beka" deyip canını ortaya koyarken aşağıda koltuk ve ihale peşinde koşan karhanecilerle de işim olmaz.

"Dava" deyip öte yandan Fetöcülerle iş tutan iki yüzlülerle, "Dur bakalım kim kazanacak?" diye mevzi alan her devrin adamlarıyla da işim olmaz.

Millet meydanlarda demokrasi nöbeti tutarken, kamu kaynaklarının başında ihale nöbeti tutan yavşaklarla da işim olmaz. Üç numaradaki Jale gibi parasız donunuzu bile indirmezsiniz. Siz mi vatan kurtaracaksınız?

Sizin de canınız cehenneme!

İyi ki Reis var.


MAKALEYE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


mert müftüoğlu mert müftüoğlu 01.02.2019 16:18

Helal olsun Mehmet Yoldaş

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık