"Kimse yok mu?"dan kötü kokular geliyor!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kimse Yok Mu Derneğinin izinsiz yardım toplama hakkının iptaline ilişkin, "İki Mülkiye müfettişi, üç denetçi tarafından yapılan incelemelerde, mevzuata aykırı olarak çalıştığı tespit edilmiş."dedi.

"Kimse yok mu?"dan kötü kokular geliyor!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kimse Yok Mu Derneğinin izinsiz yardım toplama hakkının iptaline ilişkin, "İki Mülkiye müfettişi, üç denetçi tarafından yapılan incelemelerde, mevzuata aykırı olarak çalıştığı tespit edilmiş. Mevzuata aykırılık derken, yurt dışına transfer edilen paralardan tutunuz, işte 3 bin diyeceğine 6 bin, 6 bin diyeceğine 2 bin diyen, teferruatına girmeyeyim çünkü arkası biraz kötü, birtakım şeyler tespit edilmiş" dedi.

Arınç, AK Parti İl Başkanlığınca Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen bayramlaşma töreninde yaptığı konuşmada, bir ulusal gazetede, kendisinin de ismi bulunan haber yayımlandığını bildirdi.

Haberi yayımlayanlara tepki gösteren Arınç, "Yüzde 90'ı elden dağıtılan, yüzde 10'u bayilerde satılan bir gazeteden bahsediyorum. Kimse Yok Mu Derneği kapatılmış ve ben de buna imza atmışım. Bana sorulmuş, 'Haberim yok' demişim. Kimse Yok Mu Derneği artık yardım toplayamayacakmış. Dolayısıyla bu zulmü yapan bu hükümetmiş ve bendenizmişim. Duydunuz mu böyle bir haber? İki tane televizyon kanalı, 24 saat bunu yayınlıyor. Bu televizyonlar hiç Allah'tan korkmuyor. Yalanı doğruyu konuşurken bile bu kadar konuşmamışlardı" diye konuştu.

 

Geçmişte bu kişilere yakın olduklarına değinen Arınç, durumun iddia edildiği gibi olmadığını anlattı. Arınç, şöyle devam etti:

"Bu kadar küçülmeseler, bu kadar yalan söylemeseler, ne kadar güzel olacak. Meselenin aslı şu; 'Kimse Yok Mu Derneği kapatıldı mı?' diye, bu değil de bir önceki Bakanlar Kurulu toplantısından sonra bana sormuşlardı. Onu hatırlayanınız vardır. 'Hatırlamıyorum, böyle bir şeyi duymadım ancak pek çok dernek ve vakıf var. Bunlar bazen denetimler sonucu iyi işler yapmadığı ortaya çıkarsa kapatılabilir, yardım toplama hakkı elinden alınabilir ama Kimse Yok Mu diye özel olarak böyle bir şeyi hatırlamıyorum' demişim. Gazetelerde var, ne söylediğim. Bir hafta 10 gün sonra da böyle bir kararın olmadığı ortaya çıkmış, 22 Eylül tarihli bir Bakanlar Kurulunda, Kimse Yok Mu Derneğinin izinsiz yardım toplama hakkı elinden alınmış. Hemen gidiyorlar Kemal Kılıçdaroğlu'na, 'Bizim derneğimizi kapattı Bakanlar Kurulu, Bülent Arınç da yalan söyledi' diyorlar. Eh, adam Allah'tan istedi bir göz, Allah verdi iki göz. Kapandı mı, kapanmadı mı, nasıl kapandı, niye kapandı, hiç sormaya gerek yok. 'Yahu öyle mi, kapatılamaz böyle bir dernek. Bülent Arınç hemen istifa etsin.' Arkadan ne kadar CHP'li, birazcık da MHP'li milletvekili varsa onlara da mikrofon dayamışlar. Alacakları cevap belli çünkü bu grubun en gerçek dostları şimdi CHP'li milletvekilleri oldu. Her gün kavgalarından, her gün yalanlarından televizyonlarda rastladığınız bu insanlara, 'Kimse Yok Mu Derneğini kapattı bu hükümet, bunun sorumlusu da Bülent Arınç' diye şekva ediyorlar. Allah'tan korkun, biraz da utanın, varsa utanma duygunuz.''

- "Allah'tan korkma duygusu varsa..."

Arınç, Kimse Yok Mu Derneğinin, bir sosyal yardımlaşma kuruluşu olduğunu anımsattı.

Derneğin faaliyetlerine daha önce katkı sağlayıp yardımcı olduklarını dile getiren Arınç, bazılarının para, kimilerinin kurban verdiğini, gıda yardımı yaptığını belirtti.

Resmi kayıtlara göre, derneğin 12 yıldır faaliyet gösterip şu anda 40 şubesi bulunduğunu kaydeden Arınç, şu değerlendirmelerde bulundu:

"O insanlarda, bu Kurban Bayramı'nın ikinci günü hatırına biraz Allah'tan korkma duygusu varsa belki yarın gazetelerindeki yazıları değiştirebilirler. 'Yahu Bursa'da mahcup olduk be, şöyle yapalım' derlerse belki birazcık vicdanları kalmış sayılabilir. 2006'da AK Parti hükümeti var. Bizden kamu yararına olmayı arzu etmişler, baş üstüne demişiz. Hani Başbakanımız diyor ya 'Ne istediniz de vermedik.' 2006'da 'Kamu yararına dernek yapın bizi' demişler. O zaman hükümette değilim, meclis başkanıyım. 2006'da Bakanlar Kurulu kararıyla kamu yararına çalışan dernek statüsünü vermişiz. Bir yıl sonra yine istekte bulunmuşlar, 'Yardım Toplama Kanunu var ama biz bunun istisnası olmak istiyoruz. İzinsiz yardım toplama hakkını da bize verir misiniz?' demişler. Evelallah siz bir isteyin, biz iki verelim. 2007'de izinsiz yardım toplama imkanını vermişiz. Verdikçe veriyor... 2008'de de o zaman meclis başkanlığından ayrılmışım, Meclis'te de kendilerine üstün hizmet ödülü veriliyor. Demek ki Bakanlar Kurulumuzun da Meclis'in de her istediklerini verdiği bir dernekle karşı karşıyayız. İzin almadan yardım toplayabilen Kimse Yok Mu Derneğinin bu hakkı, 22 Eylül tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla ortadan kaldırılıyor. Neden? Nedeni şu; tafsilatını arz etmeyeyim, kimseyi mahcup etmek istemem ama bu dernekte zaman zaman rutin olarak yani ayda bir, üç ayda bir, senede bir, zaman zaman da şikayet ve ihbar üzerine, iki Mülkiye müfettişi, üç denetçi tarafından yapılan incelemelerde, mevzuata aykırı olarak çalıştığı tespit edilmiş. Mevzuata aykırılık derken, yurt dışına transfer edilen paralardan tutunuz, işte 3 bin diyeceğine 6 bin, 6 bin diyeceğine 2 bin diyen, teferruatına girmeyeyim çünkü arkası biraz kötü, birtakım şeyler tespit edilmiş. İçişleri Bakanlığı da Bakanlar Kuruluna teklif etmiş, 'İzinsiz yardım toplama hakkı alınsın' şeklinde. 'Bildirimde bulunarak yardım toplayabilir' denilmiş.''

- "Başka bir derdimiz yok mu"

Bülent Arınç, Bakanlar Kurulunun pek çok gündem maddesi bulunduğunu, haftada bir gün 6-7 saat süren görüşmeler sonucu kararlar alındığını belirtti.

Kurulun gündeminde iç ve dış politikalarla ilgili birçok konunun yer aldığına dikkati çeken Arınç, "Allah aşkına Kimse Yok Mu Derneğinden başka bir derdimiz yok mu bizim yahu. Senin tek derdin dernek, Bank Asya, dershane olabilir. Kızmıyorum ama bunların hepsini topla, 10 ile çarp, karekökünü al, benim o kadar derdim var. Bunları düşünürken, Kimse Yok Mu Derneğinin altına imza atarken, ne oldu, neden oluyor, niçin oluyor diye 10 saat düşünecek halim mi var?" değerlendirmesinde bulundu.

 

Derneğin kapatılmadığını, faaliyetlerini sürdürdüğünü bildiren Arınç, halen kamu yararına çalışan dernek statüsünde olduğunu aktardı.

 

Mülki amirlere bildirimde bulunulmak suretiyle derneğin yardım toplayabileceğini anlatan Arınç, şunları kaydetti:

"Peki alınan ne? 'Ben yaptım oldu, hiçbir yere izin, haber vermeye gerek yok. Benim adım Kimse Yok Mu.' Hayır, işte buna engel oluyoruz. Derneksin, kamu yaranına çalışıyorsun, elbette yardım toplayabileceksin ve unutma, yardım toplamak isterken de iki satırlık bir dilekçe yazacaksın. Bursa'da, Manisa'da, Ankara'da veya İstanbul'da şu amaçla yardım topluyorum diyeceksin, herkes sana yine yardımını verecek. Unutma, sen yalnız değilsin, İlim Yayma Cemiyeti de var, o da yardım topluyor. Cansuyu, Rahmeteli, Şefkateli var, onlarca dernek ve vakıf var ki sizin gibi yardım topluyor ama onlar hakkında böyle bir karar yok. Kendinizi bir nimet gibi görmüş, her istediğinizi hükümete kabul ettirmişsiniz ama bir inceleme ve teftiş yapılmış. Sizin izinsiz yardım toplamayı istismar ettiğiniz anlaşılmış. Sadece bu hakkınızı alıyoruz.

Bakın bu yalanlarla, yanlışlarla kendinize yazık edersiniz, sizin doğal müttefikiniz CHP'liler falan değildir. Kemal Kılıçdaroğlu'ndan medet ummayı da bırakın. Siz gerçek dostlarınızın, bu memlekete samimiyetle gönül vermiş ve çalışan insanların yolunda gitmeye bakın. Uğradığınız haksızlıklar mutlaka olabilir, yoktur demiyorum. Bazen yaşın yanında kuru, kurunun yanında yaş da zarar görebilir ama unutmayın, bu karar çıktığı gün üç tane dava açtığınızı söylediniz. Üç tane az, 30 tane açın. Mahkemenin yolu açık ve unutmayın ki yargıda bizden daha çok sizi seven dostlarınız da var. Hangi davayı açarsanız, karar hemen hazır. Siz yeter ki haber verin. 'Ben dilekçeyi getiriyorum, sen kararı hazırla' deyin. Öyleleri de var. Arzu ederseniz, mahkemenin numarasıyla üyelerinin ismiyle beraber de söylerim ama bu bayram gününde bu kadarı da fazla oldu be. Allah yardımcımız olsun. Allah kolaylık versin. Bağımsız yargıya gidilsin, kararlar alınsın. Orada bu teftiş dosyaları açılır, yanlışsa tekrar bu izinsiz yardım toplama faaliyetine başlarlar, doğruysa benim söylediklerime biraz daha kulak versinler."

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık