Omurgasız siyasetçiler...AK Parti'nin İrlandalıları...

Bir dönem Mustafa Denizli'nin kullandığı bir söz vardı. İrlanda ile yapacağımız maç öncesinde bazı yazarlar sürekli milli takımı eleştiriyordu. Denizli, maçı kazanınca "İçimizdeki İrlandalıları da yendik" diyerek içindeki acıyı bir nebze olsun anlatmak istemişti. “İçimizdeki İrlandalılar" sözü zamanla dilimize yerleşti. Biz de AK Parti'nin içindeki açığa çıkmış "İrlandalıları" derledik.

Omurgasız siyasetçiler...AK Parti'nin İrlandalıları...

AK Parti 2001 yılında, şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları tarafından kuruldu. 2002 yılındaki seçimlerden itibaren girdiği bütün seçimleri büyük farkla kazandı. Bu başarının mimarı kuşkusuz Recep Tayyip Erdoğan. Elbette onunla kader birliği yapan arkadaşları da Türkiye'nin geldiği noktada kazanılan başarıda pay sahibi oldular.

İlk günden itibaren onun yanında olan, ona inanan kadrolar, Türkiye'nin büyük kalkınma hamlesinin öncüleri oldular ama bazıları var ki yola birlikte çıktıkları halde sonradan bazı sebeplerle AK Parti'den ayrıldılar. Bazıları da kadroya sonradan katılıp yine bir süre sonra ayrıldılar.

Şimdi eski günlere doğru bir uzanıp bakalım kimler gelip kimler geçmiş AK Parti kadrolarından...

Abdüllatif Şener:

Erdoğan, Gül ve Arınç'la birlikte AK Parti'nin dört ayağından biri olarak görüldü. İlk AK Parti hükümetinde ve sonrasında Başbakan Yardımcısı, Maliye Bakanı olarak görev yaptı. 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce, muhalif kesimlerin de hoşuna gidecek söylemlerde bulundu. Sözde Cumhuriyet mitingleri için "O kadar insan toplanıp şikâyetlerini dile getirmişse, onları görmezden gelmemek gerekir. Bir sorunları, bir şikâyetleri olduğuna göre bunu değerlendirmek gerekir." dedi. Sonrasında AK Parti'nin cumhurbaşkanı seçemeyeceğine ilişkin görüşlerle ilgili olarak, adeta muhalefet gibi çalışan Sezer'in göreve devam etmesini istedi.

Bütün bu açıklamaların arkasında "Cumhurbaşkanı olma isteği" olduğu belirtilen Şener'i, dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal bile Çankaya adayı olursa destekleyebileceklerini bildirdi. (Baykal’la aralarından su sızmadığı yönünde iddialar hep olagelmiştir.)

Gül'ün aday olarak açıklanmasından sonra Şener, Cumhurbaşkanı olmayacağını net bir şekilde görünce, AK Parti ile bağlarını kopardı. Yeni Türkiye Partisi'ni kurdu.

Sonraki dönemde Sözcü, Yeniçağ, Halk TV, Ulusal TV gibi muhalif medya organlarının her zaman başvurdukları kaynaklardan biri oldu. Her fırsatta kurucusu olduğu parti ve Erdoğan aleyhine konuşmaktan imtina etmedi.

Erkan Mumcu:

Anavatan Partisi'nden siyasete atıldıktan sonra 2002 seçimlerinde AK Parti'den aday gösterildi. Önce Milli Eğitim, daha sonra Turizm Bakanlığı yapan Mumcu, AK Parti'den istifa edip yeniden Anavatan Partisi'ne döndü. 2007'deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Genel Kurul'a girmeyerek 367 krizinin oluşmasında büyük rol oynadı. Sonrasında siyaset sahnesinden silindi.

Turhan Çömez:

AK Parti'den 2002'de milletvekili seçildi. Erdoğan'ın özel kalem müdürlüğünün yanı sıra o dönemde Başbakan'ın doktoru olarak da görev yaptı. 2008'de partiyi küçük düşürücü beyanatları sebebiyle ihraç edildi. 1 Temmuz 2008'de Ergenekon adlı örgüt soruşturması kapsamında hakkında yakalama emri çıkarıldı. Fakat İngiltere'de olduğu için yakalanamadı. İngiltere'den siyasi sığınma talebinde bulundu.

Uzun zaman başbakana çok yakın olan, başbakanın bütün kişisel özelliklerini ve sağlık durumunu bilen Çömez’in “çok hassas” çevrelerle ilişki kurduğu iddia edildi. Ergenekon soruşturmasının parçası haline gelmiş birinin, Başbakan’ın bu kadar yakınına sızabilmiş olması “tedirgin edici” bir olay olarak nitelendi. Çömez halen yurt dışında bulunuyor. O da istenen her şeyi söylediği için bazı gazetecilerin zaman zaman müracaat ettiği kaynakların başında yer alıyor.

Murat Başesgioğlu:

Anavatan Partisi'nde başladığı siyaset hayatında, 2002'de AK Parti'den milletvekili seçildi. 2002'den 2009'a kadar AK Parti hükümetlerinde bakanlık yaptı. Kabine revizyonunda bakanlıktan alındıktan bir süre sonra AK Parti'den istifa ederek MHP'ye katıldı. PKK'nın silah bırakmasını "tarihin en büyük tehdidi" olan gören ve Türkiye'nin yıllardır kanayan yarası terör belasının bitirilmesi için başlatılan demokratik açılımdan rahatsız olan Başesgioğlu, kendisi gibi düşünenlerle birlikte siyaset yapmaya devam ediyor.

Dengir Mir Mehmet Fırat:

AK Parti'nin kurucuları arasında yer aldı. Partide Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. Kendi ifadesiyle “Kürdüm diyenin yüzüne tükürün-Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel” pankartını bizzat gözleriyle gördü. Kürt sorunu ve terörü bitirmek için uygulamaya konan demokratik açılımı gördüğü halde, Erdoğan ve ekibinin terörü bitiremeyeceğini iddia ederek partisinden istifa etti. Ama aslında Fırat'ın istifası, ortağı olduğu MENAS şirketi hakkındaki iddiaların ardından geldi. İstifa ettikten sonra Erdoğan'ın diktatörleşeceğini ileri sürdü. İki yıldır şehit haberi gelmemesi ve yapılan bütün provokasyonlara rağmen terörün bitirilmesi için atılan adımlar konusunda gelinen nokta, Fırat'ın ne kadar "ileri görüşlü bir politikacı" olduğunu gösterdi.

Feyzi İşbaşaran:

İlk olarak ANAP'tan milletvekili olduktan sonra 2007 seçimlerinde AK Parti sıralarından Elazığ milletvekili seçildi. 2009 yılında alkollü olduğu halde polislerle yaptığı tartışmayı kamuoyuna farklı bir şekilde yansıtmaya çalıştı. Ancak polislerin çektiği ve Başbakan'a gönderilen kamera görüntüleri gerçeği ortaya çıkardı. AK Parti'den kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilince partiden istifa etti.

Düzenlediği basın toplantısında Erdoğan'ı kendisine sahip çıkmamakla suçladı. İşbaşaran, istifa dilekçesinde, ''Parti içi demokrasinin işlemediği, benim gibi fikrini ifade eden milletvekillerinin şantaj ve tehdit ile susturulmaya çalışıldığı bir partide milletvekili olarak görevimi sürdürmem imkânsız hale gelmiştir. Bu nedenle mensubu bulunduğum Adalet ve Kalkınma Partisi'nden istifa ediyorum'' ifadesine yer verdi.

''İki gündür evinin etrafında sivil polislerin dolaşıp durduğunu'' öne süren İşbaşaran, ''Can ve mal güvenliğimin olmadığını biliyorum. Buradan bütün dünyaya, bütün demokratik ülkelere sesleniyorum, AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine sesleniyorum; sesimiz kısıldı. Susturuluyoruz. Şantaj yapılıyor. Ölümle tehdit ediliyoruz. Ailemin ve benim can güvenliğim kalmadı. Eğer benim başıma bir şey gelirse, bunun sorumlusu Tayyip Erdoğan'dır'' diye konuştu. Feyzi İşbaşaran, ''Bir milletvekilinin Ankara gibi başkentin göbeğinde malını, canını namusunu koruyamayan bir Başbakan, bu ülkeyi nasıl korur?'' dedi.

Ertuğrul Günay:

CHP kökenli bir siyasetçi. 2004 seçimlerinde Ordu'da DSP'li adayı desteklediği gerekçesiyle CHP'den ihraç edildi. Erdoğan'ın daveti üzerine AK Parti'ye katıldı. 2007 seçimlerinde milletvekili seçildi. Kültür ve Turizm Bakanı oldu. 24 Ocak 2013’teki kabine revizyonu sırasında görevini Ömer Çelik’e devretti. Hükümeti devirmeye yönelik 17 Aralık operasyonları sonrasında bazı milletvekilleriyle birlikte partisinden istifa etti.

Pensilvanya çetesi ile birlikte hareket eden Günay'ın, kendisi gibi AK Parti'den milletvekilleriyle parti kurma hazırlıkları yaptığı belirtiliyor. Ancak aradan geçen süre içinde parti kurma çalışmaları başarılı olmadı.

Yeni kurulacak partide, AKP'den istifa eden Bağımsız milletvekilleri Ertuğrul Günay, İdris Naim Şahin, Hami Yıldırım, Haluk Özdalga, Muhammed Çetin, Hakan Şükür, İlhan İşbilen,  Erdal Kalkan, İdris Bal ve İhsan Barutçu'nun olması ve TBMM'de ilk etapta 10 vekil ile temsili hedefleniyor.

İdris Naim Şahin:

O da AK Parti'nin kurucularından... Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı sırasında Şahin, genel sekreter yardımcılığı yaptı. Sonrasında sürekli Erdoğan'ın yakınındaki isimlerden biri oldu. 2012'de Erzurum'a hayatını kaybeden 5 TEDAŞ işçisinin ölüm sebebini araştırmak için İçişleri Bakanı olarak gittiği sırada, kendisini sevdiğini söyleyen bir vatandaşa, "Beni sevdiğini nereden bileyim. Hadi bir takla at da inanayım" sözü büyük tepki topladı. 17 Aralık darbe girişiminin ardından AK Parti'den istifa eden vekiller arasında yer aldı. Birçok kesim tarafından istifasına paralel yapının şantajlarının sebep olduğu dile getirildi.

Hakan Şükür:

Eski milli futbolcu... Pensilvanya çetesinin liderine muhabbetini her fırsatta dile getirdi. Erdoğan'ın teklifiyle milletvekili oldu. 17 Aralık hükümeti devirme girişimi başarısız olunca partiden istifa ettirildi. Sonrasında o da ayrılan diğer vekiller gibi her fırsatta hükümet ve Erdoğan aleyhinde söz söylemekten kaçınmadı. Daha düne kadar dindar söylemleri sebebiyle kendisini horlayan kesimler, Erdoğan düşmanı olunca Hakan Şükür'ü baş tacı yaptılar.

İdris Bal:

Paralel yapının önde gelen milletvekillerinden. Erdoğan'ın deyimiyle "AK Parti içindeki tuzluklardan biri" olarak ünlendi. 17 Aralık darbe operasyonlarına kadar söyledikleriyle, sonrasında partisinin aleyhinde söylediklerinin taban tabana zıt olması ilgi çekici oldu.

Muhammed Çetin:

AK Parti içindeki paralelcilerin en ilginç isimlerinden biri... O da istifacı grupta yer aldı. Çetin'in istifa sonrasındaki görevi Türk Hava Yolları'nı yıpratmak olarak gerçekleşti. İstifadan sonra yaptığı her seyahatte uçakta olay çıkarmaya özen gösterdi. Uçakta olmayan gazeteleri istemesiyle ünlendi. Bindiği uçakların rötar yapmasına sebep olunca yolculardan tepki gördü. Bir defasında "tehlikeli yolcu" diyerek uçaktan indirildi.

Beğendim 1 Muhteşem 1 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık