DAVUTOĞLU'NUN VEDASI TÜRK BASININDA

Davutoğlu'nun vedasının Türk basınında yazarlar tarafından nasıl yorumlandığını sizler için derledik.

DAVUTOĞLU'NUN VEDASI TÜRK BASININDA

Ahmet Kekeç - Star Gazetesi: "Bu İşin Böyle Olacağı Belli Değil Miydi?" başlıklı yazısından: "Davutoğlu, hem sistemden kaynaklanın arızanın, hem de “Yeni bir dönem başlatabilirsiniz, en büyük siz olabilirsiniz” diyen danışmanlarının kurbanı oldu. Enerjisini, “bozulan idari yapının tamiri” için sarf etseydi, her geçen gün daha acil hale gelen “yeni anayasa” ihtiyacına uygun bir yöneticilik sergileseydi ve kimi danışmanlarının iğvasına kapılmasaydı durum daha farklı olabilirdi. Her şeye rağmen, naif, temiz, iyi niyetli bir siyasetçi portresi çizdi ve dönemini kapattı.Ve “teşekkürle” uğurlanmayı hak etti".

Ahmet Taşgetiren - Star Gazetesi "Duygu Dünyamdan Kırıntılar" başlıklı yazısından: "  Sistem bozuk, tamam. Sistem problem üretiyor, tamam. Ama “büyük davalar için” yola çıkmış insanların bir yolunu bulmaları gerekirdi, çırpınışı yaşıyor içimde. Çok çok kere aşamamıştık tarih boyunca bu imtihanı, yine “insanız”a sığındık ve aşamadık. Sıffin’i okuduk, Cemel vak’asını okuduk, tavaif-i müluk’ü, Osmanlı beylikler dönemini, Endülüs’ün düşüşünü, daha yeni zamanlarda Afgan cihadını, cihad sonrası savruluşu okuduk ama iş kendimize geldiğinde yine savruluyoruz... Şu an Ak Parti’ye oy vermiş, onun siyasi misyonunu hayati bulan toplum zemininde bir duygusal karmaşa - kırılma yaşanıyor. Bunu ciddiye almak, önemsemek lazım. “Ben yaptım oldu” yaklaşımı kimseye fayda getirmez".

Siber Eraslan - Star Gazetesi "Başbakanın vedası ile vefası arasında tek harflik mesafe" başlıklı yazısından " Her veda, her helalleşme biraz hüzünlüdür. Ama o hüznün içinde gözlerinin parladığı bir kaç an, dikkatimi çekti, belki izlenimciliğe has edebiyat refleksimdendir. Kendi yüreğinden, yüreğiyle ve kendisiyle barışık olmaya verdiği önemden bahsederken, gözlerinden geçen pırıltı, maslahat ve vazife söyleminden çok, vicdanı rahat kimselere has pırıltıydı. Bu halin; politik bir gereklilik olarak egosantriden çok, nefs muhasebesine aşina bir samimiyetten kaynaklandığını zannederim... Ben kendisini Gazze’de bombardıman altında gördüm. Parçalanmış Filistinli çocukların bedenlerine sarılıp ağlayan bir Baba’dır o. Arakan’da kırık kabir taşlarına sarıldığı şehit Mehmetlere, peşinizden geldik ve sizleri bulduk derken şahidiyim... Yemen’de birbiriyle kavgalı Müslümanları barıştırmak için gösterdiği çabanın da tanığıyım... Ve yol ile yol arkadaşlığı üzerinde yaptığı kısa kritik. Yol değerlidir, inanç ve sabır işidir ama o kutsal yola çıktığınız arkadaşlarınızın hukuku ve tavrı da değerlidir dedi. Yol arkadaşlarım bir karar verdiyse, onları kırmam dedi helalleşmesinin özü bağlamında. Küçük bir anın içinden bile, görkemli bir ders çıkartabilen hikmetiyle hatırlayacağız onu... Hoca’lığının gereğini yaptı son konuşmasında. Vefa diyerek başlamıştı, Vefa diyerek bitirdi bizlere verdiği dersini..."

Hüseyin Gülerce - Star Gazetesi "AK Parti’de neden böyle oldu?" başlıklı yazısından " Zannedersem, Sayın Davutoğlu’nun dün “bir muhasebe yapma zarureti hissettim” diyerek, “Sayın Cumhurbaşkanı ‘Güçlü Cumhurbaşkanı, Güçlü Başbakan dönemi başladı’ dedi. Emanetçi başbakan istemedi. Ben de koltuğun hakkını vermek istedim” ifadeleri, kendisi açısından meseleyi izah ediyor. Ben ise konuya siyasetin zaruretleri açısından bakıyorum. Siyasetin kendine göre kuralları, kaideleri var. Burada, kimin haklı kimin haksız olduğu ikinci derecede önemli. Önemli olan gemiyi karaya oturtmadan, ileriye, daha ileriye götürebilme sanatı, cesareti ve liderlik karizması... Siyasetteki yolculukta eninde sonunda bir kavşak noktası geliyor. Sayın Gül, Sayın Arınç hep kavşaklarda ayrıldılar. Sayın Davutoğlu’nun ayrılışındaki güzellik; Sayın Erdoğan’ı rencide etmeden, kırıp dökmeden, üslup güzelliği ile kenara çekilmesidir.

Murat Çiçek - Star Gazetesi "Yine Beceremediniz" başlıklı yazısından " Fırsatçılar size sesleniyorum. Yine hüsrana uğradınız. Yine başınızı ellerinizin arasına aldınız. Bir kez daha şok yaşıyorsunuz. Uğradığınız hayal kırıklığı o kadar büyük ki sözleriniz istemsiz dökülüyor dilinizden, kaleminizden. Manşetinizde “eyvah başkanlık geliyor” diyorsunuz. Köşelerinizde “artık yeni anayasanın, sistem değişikliğinin önünde engel kalmadı” yazıyorsunuz. Oysa bu başlıklar, bu yazılar sizin temenninizin ötesinde bir şey değil. Bu başlıklar gösteriyor ki siz Davutoğlu’nu başkanlık sisteminin gerçekleşmemesi için en büyük umudunuz bellemişsiniz. Oysa Başbakan Davutoğlu’nun, “Başkanlık için kapı kapı dolaşacağız”, “Yeni Anayasa ve Başkanlık sistemi ilk ve en önemli icraatımız olacak” dediğini en iyi siz biliyorsunuz. Ektiğiniz nifak tohumlarının zaman zaman uç verdiğini zannettiğiniz anda yüklendiniz. O zehri bünyesine alanlara ekranlarınızı açtınız, manşetlerinizi önüne serdiniz. Yeter ki Ak Parti bölünsün, Erdoğan zayıflasın istediniz. Bu vaadinize kanan Ak Parti’liler oldu ama cirmi kadar yer bile yakamadılar. En büyük umudunuz Davutoğlu’ydu. Sandınız ki destek verir, arkalarsak, kucak açarsak Ak Parti içinde bir güç bölüşümü sağlar, bir ayrışmada “derin çatlaklar” oluştururuz. Davutoğlu’nun Salı günü grupta yaptığı konuşmadan bu umudunuzu canlandırdınız, heyecanlandınız. Rıdvanvari “gol geliyor” dediniz. Haksız da sayılmazdınız. O gelen gol oldu ama rakibinizin kalesine değil kendi kalenize. Dün Başbakan Davutoğlu kürsüye çıktı. Sizin değil ama ülkenin geri kalanının tahmin ettiği konuşmayı yaptı. “Ak Parti’nin neferiyim, ülkemin geleceği için çabalayacağım” dedi. Oysa siz başka bir şey duymayı hedefliyordunuz. Davutoğlu’ndan ikinci Arınç çıkışı umdunuz."

Ali Bayramoğlu - Yeni Şafak : "Üçüncü evre..." başlıklı yazısından " .. Nitekim iki sonuç kendiliğinden ortadadır:  -Anayasa'daki aksi yöndeki hükme rağmen, Erdoğan'ın bir siyasi partinin iç yapısındaki belirleyici gücü üzerinden “fiili ve açık partili bir cumhurbaşkanı” dönemi start almıştır. - Erdoğan'ın hem AK Parti'nin (dolayısıyla yasama çoğunluğunun), hem yürütme organının lideri olması, denge mekanizmalarından yoksun kuvvetli ve fiili bir başkanlık sisteminin önünü açılmıştır. Özetle Tayyip Erdoğan iktidarının “parlamenter düzen/başbakanlık”, “fiili yarı başkanlık düzeni/arayış” döneminden sonra, 3. evresi başlamıştır. Bu evre, şüphe yok ki, AK Parti Erdoğan özdeşliğinin, Erdoğan kişisel ve karizmatik iktidarının bir kez daha tescil edilmesidir. Bu aslında, yeni bir evreye ilişkin kurucu bir durumdur". 

Özlem Albayrak - Yeni Şafak: "Davutoğlu depreminin sebebi neydi...?" başlıklı yazısından "Davutoğlu, dün öyle yapıcı bir veda konuşması yaptı ki; uzun bir süre Cumhurbaşkanı ile senkronizasyon sağlayamadığı, temel ve acil konularda fikir ayrılığına düştüğü ve bunun da Türkiye'nin hızını kestiği yolunda kendisini eleştirenlerin bile olumlu yaklaşımını kazanabildiğini sanıyorum. Ki, bırakın iktidar olmayı, muhalefetteyken bile bölünmelere ve kavgalara doyamayan siyasi aktörlere ders gibiydi Davutoğlu'nun vakur vedası".

Hikmet Genç - Yeni Şafak: "Leş kargaları gibi beklediler!..." başlıklı yazısından " Çok hevesliydiler...Ellerini ovuşturup duruyorlardı... Ahmet Necdet Sezer'in Anayasa kitapçığını Ecevit'in önüne fırlattığı günlerin geride kaldığını unuttular... “Devletin zirvesinde kriz var” diyerek “cumhurbaşkanından şikâyetçi başbakan” manzarasını hayal ettiler… Lakin Erdoğan'ın bu millet için ne ifade ettiğini hala idrak edemeyen kifayetsiz muhterisler büyük bir hayal kırıklığı yaşadı… AK Parti'nin çelikleşmiş iradesi ve geleneğini görmezden gelen zavallılar… Çok beklediler… Ciddi bir krizi yaşanırsa, bunu nasıl siyasi ranta çeviririz hesabı yaptılar… Ama olmadı… Erdoğan; “Başbakan'ın kendi kararıdır. Hayırlı olsun…” dedi… Davutoğlu ise çok şık bir final yaptı... Helal olsun... "

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık