Sana değil Mehmetçiğin gölgesine geldiler

Başbakan Davutoğlu, ''Bir vekil Mehmetçiğe taş atma edepsizliğini gösterdi. Onlar Suriye'den senin için değil, Mehmetçiğin gölgesinde huzur bulacağız' diye geldiler" dedi.

Sana değil Mehmetçiğin gölgesine geldiler

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ahi Evran Külliyesi'ndeki 27. Ahilik Haftası töreninde, dün Bitlis-Diyarbakır yolunda göreve giderken hayatını kaybeden üç özel harekatçı için Allah'tan rahmet diledi ve alandakilerden Fatiha okumalarını istedi.

İki yıl önce Kırşehir'e geldiğinde yaptığı konuşmada Kırşehir için "medeniyetimizin tohum şehri" ifadesini kullandığını anımsatan Davutoğlu, 62. Hükümet'in tohumu Türk siyasetine atıldığında bu şehirde, tohum şehrinde vatandaşlarla buluşmayı arzu ettiğini söyledi.

Medeniyetin payitahtları olduğunu, Anadolu'da medeniyet kurulurken başşehir olarak inşa edilen Konya, Bursa, Edirne, İstanbul ve Ankara bulunduğunu kaydeden Davutoğlu, ama hepsine ilham vermiş, kültüründe izi olan büyük şahsiyetlerin medeniyetin tohumunu Kırşehir'de attığını söyledi.

Başbakan Davutoğlu, hükümet programını okuduktan hemen sonra, ilham aldıkları hocaları olan, Hacı Bayram Veli'yi, Ebayübel Ensari'yi, Hazreti Mevlana'yı, Şeyh Edabali'yi ve Ertuğrul Gazi'yi ziyaret ettiğini anımsatarak, Ahi Evran'ın huzuruna gelmek ve ona ahlak ahdini ifa etmek üzere Kırşehir'e geldiğini söyledi. 

"Bizim için herşeyin başlangıcı o ahlaktır"

Ahi Evran'ın ahlakını anlamayanların, sadece iktisadi ahlakı anlamamakla kalmayacağını, anı zamanda siyasi ahlakı da şahsi ahlakı da devlet ahlakını da anlayamayacaklarını vurgulayan Davutoğlu, "Bizim için herşeyin başlangıcı o ahlaktır. Ahi Evran'ı anlamayanlar, bu topraklara nüfuz etmiş kültürümüzü, şahsiyetimize nüfuz etmiş ahlakımızı, zihnimize nüfuz etmiş olan ilmimizi anlayamazlar. Eğer bir tek şahsın şahsiyetinde, serüveninde bütün bir milletimizin ruhunu keşfetmek mümkün olsaydı o kişiye gidin Ahi Evran'ı anlayın derdik" dedi.

Ahi Evran'ın Hoy'da doğduğunu, Horasan'a gittiğini, Ahmet Yesevi'den ilham aldığını, Maveraünnehir'den geçip Bağdat'ta Fahreddin Razi'nin dizinin dibine oturduğunu, Kayseri'ye, Konya'ya geldiğini ve bu tohumu atmak için Kırşehir'i kendisine mekan seçtiğini anlatan Davutoğlu, "Allah ondan razı olsun" dedi.

Onun ayak izinde yürüyen Kırşehirlilerden de Allah'ın razı olmasını dileyen Davutoğlu, Kırşehir'in kültürü ve ahlakı, Ahi Evran felsefesinin ayakta olması halinde, milletin vicdanının da ayakta olduğunu belirtti.

"Boynumuzun borcu"

Başbakan Davutoğlu, Ahiliği yaymak, anlayışını bütün dünyaya anlatmanın boyunlarının borcu olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Şimdi yepyeni bir dönemin eşiğindeyiz. 12 yıllık iktidarımızda aslında yapmak istediğimiz şey, Ahi Evran'ın o felsefesini hayata geçirmekti. Ahi Evran'ı herkesin şahsiyet olarak bir kere kendisine örnek teşkil etmesi lazım. O bir ilim adamıydı. Batınla zahiri birleştiren ilim adamı. Ahmet Yesevi ile Fahreddin Razi'yi birleştiren. Rahmetli Neşet Ertaş'ın, 'Batınim sendin zahirim sensin' derken aslında zikrettiği de aynı felsefedir. Ahi Evran'dan Neşet Ertaş'a geldiğinizde, bu dünyaların, bu ahlakın birleştiğini görürsünüz. O bir esnaftı, tüccardı, herkese örnek bir ahlak sergiledi ve o bir devlet adamıydı. Bu yönü az bilinir. Moğollar bu toprakları istila ettiğinde Ahi Evran, Moğolların zulmüne karşı Anadolu insanını örgütledi ve bir direniş kültürü yaydı. Onun için Ahi Evran bizim pirimizdir. İlmimizin piridir, iktisadi hayatımızın piridir, devlet ahlakımızın piridir. Önce şahsi ahlakımızın piridir. Onun için şahsiyetini anlayacasınız."

Her bir insanın, her bir ferdin onu anlaması gerektiğini, Ahi Evran'ın "Eline, beline, diline sahip çık" derken her bir şahsa, "Nefsine karşı bu ahlakı aziz tut" dediğini, "Kapını, evini, keseni sofranı açık tut" derken her bir insana diğer insana yapacağı muamelenin esasını ortaya koyduğunu vurgulayan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben de bir esnaf çocuğuyum. Dedem ve babam bir ayakkabı ustasıydı. Kayınpederim de öyle. Biz ailede daha sofraya otururken Ahiliğin felsefesini öğrenerek oturduk. Sofra duasını okurken ve kalkarken, dükkanı açarken, dükkana sağ adımımızla girerken okuduğumuz ilk dua Ahi Evran'dan bu yana kadar gelen ve bir ahitleşmeydi. Haktan ayrılmayacaksın, kimseyi aldatmayacaksın, eline, diline, beline sahip çıkacaksın ve sözünde insanlar, senin sözünde ahdi görecekler. Allah'a verilen ahdi, dürüstlük ahdini görecekler. İşte biz bu ahlakla bezenerek yola çıktık. Allah bizi Ahi Evran'ın ahlakından ayırmasın, elimize, dilimize,  belimize, soframıza, kapımıza haram yaklaştırmasın. Bir zerre haramdansa, bin yıllık esareti tercih ederiz. Acıyı, sızıyı tercih ederiz. Allah bizi haramdan uzak tutsun, beri kılsın. Onun için son 12 yılda bu sofralar bereketlendi."

Bununla ilgili bir çok şey söyleyenler olduğunu anımsatan Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi: 

"Neden 12 yıl önce esnafımız Başbakanlık kapısının önünde elindeki yazar kasayı fırlatıyordu da şimdi her bir esnafımızın gözü ışıl ışıl? Çünkü biz iktidara geldiğimizde eline sahip çıkamayan, beline, diline sahip çıkamayanlar vardı. Hortumcular vardı, yolsuzluklarla helal rızkıyla vergi ödeyen kardeşlerimizin vergisini çalanlar vardı. Şimdi bütün bu kapılar kapandığı için 12 yıl içinde Türkiye'de yepyeni bir Türkiye inşa edildi. Size sözümüzdür Kırşehirliler ve sizin nezdinizde bütün milletimize sözümüzdür ki tek bir lokma dahi olsa bu sofralara haram yaklaşmayacak, yaklaştırmayacağız."

Kırşehir'e nutuk atmaya değil, Kırşehir'den ders almaya geldiklerinin altını çizen Davutoğlu, "Kırşehir'in huzuruna geldik, Ahi Evran'ın dizinin dibine manen çöküp ondan ders almaya geldik. Allah bu dersten bizi uzak eylemesin" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, "Ahi Evran" demenin, sosyal ahlak anlamına geldiğini ifade ederek, "Sadece şahsi ahlak değil, sosyal ahlak demektir, herkesin derdiyle dertlenmek demektir" diye konuştu.

"Sosyal devlet anlayışını bütün halka sirayet ettirdik"

Davutoğlu, Ahi Evran Külliyesi'ndeki 27. Ahilik Haftası töreninde yaptığı konuşmada, Başbakanlık görevini aldıktan sonra ilk el attıkları hususlardan birisinin iş kazaları, iş güvenliği olduğunu söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, TESK, TOBB'la, bütün sendikalarla oturup konuştuklarını anlatan Davutoğlu, orada da ifade ettiğini  iş güvenliğinin insani bir sorumluluk, herkesin yerine getirmesi gereken bir vecibe olduğunu kaydetti.

''Şimdi Ahiliğe adım atanlar bilirler ki çırak, ustasını baba gibi görür, usta da çırağını evlat gibi görür'' diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Zannetmeyin ki bu sadece ayakkabı ustalarının yanındadır. Ya da diğer esnaf erbabının yanındadır. Bugüne uyarlarsak, buradan bütün işverenlere  ve işveren sendikalarının bütün üyelerine sesleniyorum; yanınıza aldığınız her işçi, her emekçi Ahilik geleneğinde, ustanın yanına girmiş çırak gibidir, sizin evlatlarınızdır, sizin ailenizin parçalarıdır. Onların güvenliğini, sizin evlatlarınızın güvenliği gibi görmedikçe, Ahiliği anlamış olamazsınız. Yine bütün emekçilerimize söylüyorum; adım attığınız her işyeri sizin için emniyetli olana kadar hep çalışacağız, hep gayret edeceğiz. Siz de hem kendi hukukunuza sahip çıkın, hem de  çalıştığınız işyerinin onuruna, onunla birlikte beraberce helal rızık yolunda olmanın vecibesini yerine getirmekte tereddüt etmeyiniz.''

Ahilik kültürü bugüne taşındığında bir sosyal devlet anlayışını, sosyal ahlakı beraberinde getirdiğine işaret eden Davutoğlu, ''Bir devlet düşünün, bürokratları zengin ya da o devletin etrafında küçük bir kesim bu zenginlikten istifade ediyor ama halk fakir. Bu demektir ki o devlet sosyal devlet olamamış, sofrasını halka açamamış. Bizim 12 yıllık iktidar dönemimizde  en önemli vecibelerimizden ve başarılarımızdan birisi  sosyal devlet anlayışını bütün halka sirayet ettirmiş olmamızdır'' diye konuştu.

"Biz devleti kudretli ve şefkatli kılacağız"

Özürlülere, engellilere, yaşlılara, kadınlara, çocuklara, öğrencilere nasıl sahip çıktıklarını herkesin bildiğini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Çünkü biz soframızı herkese açmak şiarını benimsemiş Ahilik geleneğinden geliyoruz. Bundan sonra da sosyal devlet anlayışını bütün toplum kesimlerine yayarak sürdüreceğiz. Ve nihayet devlet ahlakı, bakınız buralarda konuşmak kolay. Yani 'kapını, sofranı, keseni, elini, herkese açık tut' demek kolay. Ama bunun uygulanabilmesi için devletin muktedir ve müşfik olması lazım. Biz hep şunu söyledik. Biz Türkiye Cumhuriyeti Devletini kudretli ve şefkatli kılacağız. Öylesine kudretli kılacağız ki sofraya ihtiyacı olan bize gelecek, emniyete ihtiyacı olan bize gelecek, sığınacak bir kapıya ihtiyacı olan bize gelecek ve biz ona bakacağız. Biz devletin bereketini, insanın insana hizmette gören bir ahlak anlayışından geliyoruz. İbn-i Batuta da 13. ve 14. yüzyılda yaptığı seyahatlerde sonradan kayıt düşer, Ahilik'le ilgili şunu söyler: 'Ahiler öyle insanlardır ki kim gelse kapısını  açarlar, onların  yanına yaklaşana herşeyi ikram ederler ve en önemlisi vurgunculara  ve eşkıyalara karşı onları korurlar. İşte Ahilik budur.''

''Biz Ahi Evran'ın torunlarıyız, Moğolların torunları değil''

Türkiye Cumhuriyeti  devletinin Ahi bir devlet olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

''Onun içindir ki Ahilik geleneğini benimsediği içindir ki  bizim kapımıza gelen, bizimle emniyet bulmak isteyen, soframızda helal bir lokma yemek için kapımıza gelen, Suriyeli kardeşlerimize kapımızı açtık. Coğrafi olarak komşumuz olmasa bile 'Bize yardım eden birisi olmayacak mı? Bizim soframıza helal lokma getirecek birileri yok mu?' diyen Somali halkına bu toprakların helal rızkını götürdük. Her yere elimiz ulaştı, ulaşacak. Çünkü biz Ahi Evran'ın torunlarıyız, Moğolların torunları değiliz. Biz Ahi Evran'ın torunları olarak nasıl o dönemdeki istilaya karşı, mazlumun yanında olmuşsa Ahi Evran, Moğol zulmü geldiğinde, mazlumlarla birlikte ayağa kalkmışsa Ahi Evran, Allah şahittir ki hiç bir zalimin karşısında mazlumu yalnız  bırakmayacağız. Bizim Ahi Evran'a verdiğimiz söz budur.

Şimdi 3 senedir Ahi Evran'ın torunları olarak Suriyeli yetimlere, kadınlara, yaşlılara, o kardeşlerimize sınırlarımızı açtığımız için bizi eleştiren, kıyasıya eleştiren bir Ahi çocuğu olan Bakan olduğum dönemde, bu kardeşinizi defaatlerce gensoru verenlere sesleniyorum: Gelin ve Ahi Evran'ın huzurunda bir ders alın. Ahi Evran'ın huzuruna geldiğinizde onun manevi şahsiyeti size diyecek ki: 'Eğer bir mazlum kapına gelirse, kapını kapatma, aç ona kapını' diyecek. Eğer bir aç ve yoksul kapına geldiğinde 'sofranı kapatma, aç sofranı' diyecek. Eğer birisi senin emniyetini aradığında, 'ona göğsünü,bağrını aç, koru' diyecek. Ahi Evran'dan nasibi olmayanlar, bizim mazlumlara sahip çıkan politikamızı anlamazlar. İşte nasıl son 3-4 yıl içinde Suriyeli kardeşlerimize son dönemde de Irak'tan gelen kardeşlerimize, dostlarımıza kapımızı açtıysak, açarken sen 'Arap mısın, Türkmen misin, Kürt müsün, Şii misin, Sünni misin, Nusayri misin, Hristiyan mısın, Müslüman mısın' demeden kapımızı açtıysak, bundan sonra da açacağız, bundan sonra da açmaya devam edeceğiz. Çünkü biz Hazreti Mevlana'nın , Ahi Evran'ın torunlarıyız. Bizi eleştirenler bu dersi alacaklar. Ahi Evran'ın torunları hiç bir şey karşısında eğilmezler. Merak etmeyin''

Davutoğlu, 1,5 milyon Suriyeliye bağırlarını açtıklarını, onlarla sofralarını paylaştıklarını belirterek, Ahi Evran ne dediyse onu yaptıklarını söyledi. Davutoğlu, yedi düvelin ne dediğinin değil, Ahi Evran'ın dediğini yapmanın önemli olduğunu söyledi.

Kırşehirlilere  seslenerek, ''O kardeşlerimize kapımızı, soframızı açmamızdan razı mısınız?'' diye soran Davutoğlu, vatandaşların  ''evet''yanıtı üzerine,  ''Ahi Evran'ın torunlarından başka bir şey beklenmez zaten. Bunları açtık, açmaya devam edeceğiz'' dedi.

''Kaos çıkarmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz''

''Bakınız, son dönemde Kobani'den gelen kardeşlerimize de kapımızı açtık, hiç bir ayrım gözetmedik'' diyen Davutoğlu,  ''Ama bir vekil tuttu, o kardeşimizi, o kardeşlerimizin elinden tutarak, sınırlarımızın içine çeken o aziz Mehmetçiğe taş atma edepsizliğini gösterdi. Ona buradan sesleniyorum; 'Suriye'den gelen o kardeşlerimiz etnik ve mezhebi kökeni ne olursa olsun gelenler, senin için gelmediler, sen orada olduğun için gelmediler, Mehmetçiğin gölgesinde huzur bulacağız' diye geldiler. Eğer Mehmetçik orada olmasaydı onlar o kapıya sığınamazlardı'' diye konuştu.

Bu toprakların muhafızının da hamisinin de millet olduğunu vurgulayan Davutoğlu, ''Eğer Mehmetçik o sınırı huzurla beklemesiydi, o kardeşlerimiz Türkiye'ye gelmezler, başka yere giderlerdi. Suriye ve Irak'a dönerdik biz. Bunu rüya görenler, bunu düşünenler hiç heveslenmesinler. Bu topraklarda bir daha kardeş kavgası yapılmasına da izin vermeyeceğiz, bu topraklarda kaos çıkarmak isteyenlere de fırsat vermeyeceğiz. Gerektiğinde Ahi Evran'ın ilim adamı vasfıyla bilgiyle donanacağız, gerektiğinde Ahi Evran'ın esnaf vasfıyla ahlakla donanacağız ve donandık ve gerektiğinde Ahi Evran'ın istilacılara karşı o yürekli cesur tavrıyla siyasi tavır göstermekte çekinmeyeceğiz, göstermeye devam edeceğiz'' ifadelerine yer verdi.

"AVM'lerin içinde yüzde 5 kota esnafa ayrılacak"

AK Parti Genel Merkezi'ndeki çalışmalarının ardından gece evine dönerken güzergahı üzerindeki bir taksi durağını ziyaret ettiğini anımsatan Davutoğlu, burada kendisine çay ikramında bulunulduğunu kaydetti.

Davutoğlu, "Emin olun yaklaşık 16 saat süren mesaiden sonra o çay bana her şeyi unutturdu. Bütün yorgunluğu unutturdu. Onun için esnafı yaşatacağız. Ayrıca AVM'lerde de bütün AVM'ler yapılmış olsa ya da yapılacak olanlarda da yüzde 5'ini esnafa ayıracağız. AVM'lerin içinde yüzde 5 kota esnafa ayrılacak, bunu yapmayan AVM'ler bir anlamda faaliyetlerini de yerlerine getiremeyecekler. Yine bu merkezlerde unutulmuş sanatlarla ilgili yerler, özel mekanlar ayıracağız" şeklinde konuştu.

"Alışveriş merkezlerini dualarla bereketlendirin"

Alışveriş merkezlerindeki işadamlarına seslenen ve bir gelenek başlatmalarını isteyen Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Nasıl Ahilik her zaman duayla açar o bedestende, esnaf diyarlarında. Siz de alışveriş merkezlerini dualarla bereketlendirin, helal rızıkla bereketlendirin. Toplu olarak oralarda, dükkanlarınızı açarken, işinize başlarken bu Ahilik geleneğini oralara taşıyın. Ahilik geleneği Kırşehir'de, Konya'da, Anadolu'nun her yerinde nasıl yaşadıysa, Edirne'de hala sabah duayla açılır Selimiye'nin etrafındaki dükkanlar, ortak duayla. İsteriz ki bu ahlak bütün alışveriş merkezlerine, Türkiye'deki iktisadi hayatın heryerine girsin ve sirayet etsin. Esnafımıza sahip çıkacağız."

Esnafı, "toplumun omurgası" olarak tanımlayan Davutoğlu, onlar mutluysa milletin de mutlu olduğunu anlattı.

Davutoğlu, esnafla ilgili her konuya sahip çıkacaklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Kırşehir' sahip çıkacağız. Bu size taahhüdümdür. Çünkü biz Ahi Evran'a borçluyuz, Kırşehir'e borçluyuz. Ebediyen Kırşehir'e hizmet etsek Ahi Evran'ın bir nasihatinin karşılığını veremeyiz. Biraz önce belediye başkanımızı, valimizi, milletvekillerimizi dinledik. Kırşehir'i bir açık hava müzesi haline getirmek için her türlü tedbiri alacağız. Gelecekler Cacabey'den ilmi öğrenecekler, Aşık Paşa Hazretlerinden edebiyatımızı, dilimizi öğrenecekler. Ahi Evran'dan kültürümüzü, Neşet Ertaş'tan o derin irfanla bezenmiş türkülerimizi öğrenecekler. Kırşehir'i inşallah bir açık hava müzesi haline getireceğiz. Yeni Kırşehir gelişecekse dışarıya doğru gelişecek ama bu Ahi Evran'ın çevresi vakfiye olarak da korunacak bir Ahi Evran Vakfı da kurulacak. Kültür ve Turizm Bakanımız ile onun için burada birlikteyiz. Kültürel anlamda Kırşehir'e ne yapmak gerekiyorsa Ahi Evran kültürünü yaşatmak için ne yapmak gerekiyorsa onu yapacağız."

"Kırşehir'in rüyası hızlı trenle buluşmak"

Kırşehir'e Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile geldiğini dile getiren Davutoğlu, Kırşehir'in rüyasını bildiğini ve Kırşehir-Aksaray-Ulukışla hattıyla hızlı trenle buluşmak olduğunu söyledi. 

Bunların proje çalışmasının tamamladığını ve uygulama aşamasına geldiğine işaret eden Davutoğlu, bunu Kırşehirlilere bir hem müjde olarak da zikrettiklerini aktardı.

Davutoğlu, Kırşehirlilerin bu hızlı trenle bütün Anadolu'yu kuzeyden, güneyden, doğudan, batıdan kesişim hatlarında burada buluşacaklarını bildirdi.

"Kırşehir ile ilgili her adımı atacağız"

Hızlı trenin diğer bir yapılma sebebinin de Anadolu'yu ne yönden olursa olsun kat edenlerin, Ahi Evran'ın huzuruna gelmesi olduğunu belirten Davutoğlu, "Ondan bir feyz alsınlar. Kırşehir'in toprağından, taşından bizim medeniyetimizin tohumunun kokusunu alsınlar. Bunu inşallah en kısa zamanda gerçekleştirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Ahi Evran ile ilgili Kırşehir ile ilgili ne adım atılması gerekiyorsa atacağız" diye konuştu.

Davutoğlu,  12. yüzyılda Anadolu topraklarında, bütün topraklara tohumlar atıldığını dile getirerek, en temel tohumların da Kırşehir'de atıldığını söyledi. 

Edebiyatın, ilmin, irfanın, esnaf ve devlet ahlakının tohumunun burada atıldığını dile getiren Davutoğlu, o tohumdan da büyük bir çınar yükseldiğini, Selçuklu ve Osmanlı çınarının yükseldiğini belirtti. 

Bu geleneğinin aynı şekilde Üsküp, Saraybosna ve Filipe pazarında da yaşadığına dikkati çeken Davutoğlu, Ahi Evran'ın bu tohumu atmasaydı, Evlad-ı Fatihan'ın da Rumeli'de o şehirleri kuramayacağını vurguladı.

"İlham almaya geldik"

"Yeni Türkiye idealiyle ilgili olarak yine ilham almaya geldiklerini" dile getiren Davutoğlu, 12 yıl önce bu topraklara atılan tohumun yavaş yavaş toprağın üstüne doğru boy göstermeye başladığını kaydetti.

Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Yeni Türkiye, bu tohumdan bir çınar üretme idealinin adıdır. Öyle bir çınar ki aynen kadim kültürümüzde olduğu gibi altına giren gümrahlaşan dalları altında emniyet bulsun, huzur bulsun, sükun bulsun. İnşallah Ahi Evran'ın huzurunda söz veriyoruz. Ahi Evran'ın ahlakıyla bezenerek söz veriyoruz. Onun attığı tohum nasıl bir büyük medeniyet kurulmasına öncelik etmişse, nasıl yeni bir siyaset, yeni bir ahlak, yeni bir iktisat, yeni bir düzen kurmayı gelecek nesillere bir emanet olarak tevdi etmişse ve bu gerçekleşmişse yine onun huzurunda söylüyoruz, bu toprağa atılan tohum artık Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni küresel bir güç, bir cihan devleti olarak göğsünde ve bünyesinde olan herkese huzur ve güven veren yeni bir çınar olarak inşa etmek bizim asli görevimizdir. Allah bu yolda bize Ahi Evran'ın ahlakıyla bezenmeyi onun izinde yürümeyi nasip etsin. Kapımızı, soframızı, elimizi herkese açık tutacak şekilde bizi kudretli kılsın. Devletimize ve milletimize zeval vermesin."

"Kırşehir'in arkamızda olduğuna inanıyoruz"

Allah'tan, kendilerine yönelen herkese elleri yettiğince yardım etmeyi nasip etmesini dileyen Davutoğlu, şunları dile getirdi:

"Ne şahsımızın ne ailemizin ne siyasetimizin ne de devletimizin haram ile herhangi bir şekilde lekelenmesine izin vermesin. Yolumuz Ahi Evran yolu oldukça aziz Kırşehirliler sizler emin olun ki bu yolda yürüdükçe inşallah gelecek nesiller o büyük çınarın, ufkunda ve gölgesinde yeni bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin gücünü hissederek yaşayacaklar. Biz bu konuda Kırşehir'e güveniyoruz. Kırşehir'in arkamızda olduğuna inanıyoruz ve tüm Kırşehirlileri Ahi Evran'ın selamıyla selamlıyorum. O pirin selamıyla Kırşehir'e selam olsun ve Allah Kırşehir'i aziz eylesin. Kırşehir gibi Anadolu'yu, Anadolu gibi Türkiye'yi, Türkiye gibi bize umut bağlayan tüm ülkeleri ve halkları aziz eylesin. Ahi Evran'ın yolunda yürüdükçe insanlığa hizmet etmeyi de bize nasip eylesin." 

Davutoğlu'na Ahilik Onur Ödülü 

Başbakan Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile geldiği meydanda önce Ahi Evran-ı Veli Türbesi'ni ziyaret etti. Davutoğlu, ziyaretin ardından vatandaşları selamlayarak, protokoldeki yerine geçti. Tören alanında konuşmalar öncesinde mehter takımı konser verdi. 

Davutoğlu, konuşması sonrasında küçük bir çocuğu kucağına alarak sevdi. Kız çocuğunun, IŞİD tarafından Musul'da rehin alınanlar arasında bulunan Emin ve Sümeyye Ercan'ın 11 aylık kızı Ecrin Ela olduğu öğrenildi.

Şed kuşatma töreninin ardından ödül törenine geçildi. Bu yılın Ahilik Onur Ödülü  Başbakan Davutoğlu'na Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli tarafından takdim edildi. Daha sonra Canikli ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Davutoğlu'na şed kuşattı. Yılın Ahisi Ödülü ise Gülizar Camcı'ya BaşbakanAhmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu tarafından verildi. Ahilik Hizmet Ödülü ise Şekerbank Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Basri Göktan'a, Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli tarafından takdim edildi.  

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık