NE OLACAK BU “YANDAŞ MEDYA“NIN HALİ? GALİBA ŞİMDİ YÜZLEŞME ZAMANI

Zihni Çakır'dan mücadelede yer alan samimiyetsiz kalemşörlere zehir gibi bir yazı.

NE OLACAK BU “YANDAŞ MEDYA“NIN HALİ? GALİBA ŞİMDİ YÜZLEŞME ZAMANI

NE OLACAK BU “YANDAŞ MEDYA“NIN HALİ? GALİBA ŞİMDİ YÜZLEŞME ZAMANI

Paralel Yapı’ya ilk işaret ettiğim yıl; 2009...

Ergenekon Soruşturma sürecinde tanık olduğum kimi eylem ve hazırlıklar üzerine Gülen Cemaati etrafında yapılanan düzeni Yeni Vesayet Bloğu diye adlandırmıştım o dönem.

Zira Danıştay Saldırısı ve saldırının aktörü Alpaslan Arslan’la ilgili bağlantılara dair hiç de yabana atılmayacak kuşkularım bu yapı üzerinde yoğunlaşmıştı.

Hablemitoğlu suikastı ve Ergenekon ile ilişkilendirilen birçok faili belli ya da meçhul eylem bile mantıksal bir kurgu yapıldığında bunlara çıkıyordu.

Tanık olduklarımla kuşku duyduklarımı birleştirdiğimde ortaya çıkan fotoğrafa göre, tasfiye edilmeye çalışan Ergenekon zihniyeti ile tasfiye eden yapı arasında KARANLIK BİR İTTİFAK sözkonusuydu.

Ergenekon dalgalarıyla hedef alınan isimlerin büyük bölümünün temel özelliklerinin, CEMAATLE geçmişten kalma hesaplarının olması da cabasıydı.

Çok daha önemlisi, hukuk dışı eylemleri ve cuntacılık hevesleri konusunda zerre kuşku duymadığım bu isimlerin, Küresel Güç Merkezleri’nin Ortadoğu Coğrafyası için öngördüğü plana biat etmeyecek bir anlayışa sahip olması, Ergenekon ve türevleri operasyonlarına yönelik çekincelerimi daha da güçlendiriyordu.

Ama bütün bunlara rağmen, ülkede vesayet sisteminin yıkılması yönünde başlamış bir mücadelede “pişmiş aşa su katmak” yerine bu sürecin akamete uğramaması için tıpkı iktidar gibi reflekslerimi dizginledim. Gırtlağımı yırtma payasına yutkundum da yutkundum...

Dost arkadaş sohbetleri dışında bu çekinceleri ulu orta dillendirmemeye özen gösterdim.

Yapı’ya yönelik kuşkularımın yoğunlaşma zamanı ise 1997...

28 Şubat zulmünün kasıp kavurduğu süreç.

Yani 17 yıl önce.

Fetullah Gülen’in “ağlak bir meczup edasında” CIA ajanı abileceğini içeren bir yazı nedeniyle gazetecilik mesleğinde ilk cezayı almıştım: 1 yıl hapis eski parayla 700.000.000 TL de para cezası...

Ve bugün...

Özünde Küresel Nüfuz Casusluğu Örgütü olan, bu misyonun gereği olarak da Güç Merkezlerinin direktifleri doğrultusunda meşru hükümeti yıkmaya teşebbüs ve Küresel Casuslukla soruşturulan Paralel Yapılanmayla mücadele süreci...

Halihazırda yargısal mecrada ve istihbari çalışmalarla devam eden bir süreç...

Bu tür toplumsal temeli olan örgütlerle mücadelede bu iki ayak kendi başına yeterli olur mu?

Elbette olmaz.

Hele yargı ve yargısal sürecin adaletli yürümesi için önemli bir konumu olan kolluk da bu yapı tarafından ele geçirilmişse, bu mücadeleye kamuoyu desteği oluşturmak için MEDYA en az yargı ve istihbarat kadar önemli. Zira hedef yapı, bir taraftan yargı ve emniyetteki uyuyan hücrelerini harekete geçirip devam eden yargı sürecini akamete uğratacak hamlelerde bulunurken, diğer taraftan da elinde bulundurduğu medya gücüyle algı yönetiminde büyük bir meziyet sergiliyor.

Paralel Yapı ile mücadele bloğunda iktidar tarafında görünen medyanın bu psikolojik savaş karşısındaki etki gücü ne kadar peki?

İşte filmin koptuğu yer orası...

Bu kesim medyada, Paralel Yapı’ya karşı mücadelede samimiyet testini geçebilecek kalem sayısı iki elin parmağını geçmiyor.

Kurumsal yapı ise 2 bilemedin 3.

Bir kere sütun-sayfa sahibi kalemlerin büyük bölümü, Ergenekon sürecinde CEMAATLE aynı safta yer alırken, temel endişeleri vesayetçi sistemin lağvedilmesi değil, CEMAATİN gücünden rant devşirmekti.

Bugün de o birlikteliğin ahlak dışı meyvelerinin önlerine birer şantaj malzemesi olarak konulması -ya da konulmasından korkulması- nedeniyle Paralel Yapı’ya dair seslerini bir türlü yüksek perdeye taşıyamıyorlar. Kimi de açılacak davalara dair çekince ve korkuyu yenemiyor bir türlü.

Hatırlayın; sayın Cumhurbaşkanı, kendisine en yakın kalemlerden biri olan Mustafa Karaalioğlu’na bile ÖRGÜT ifadesini canlı yayında bir türlü kullandıramamıştı.

Bir de 28 Şubat medyası var. Bir yandan Paralel Yapı ile mücadele söylemine bu yapının 28 Şubat’daki rolünü ekleyip, öte yandan bugünkü mücadeleyi 28 Şubat’ın biatçı kalemleri ile aynı safta yürütünce, o fotoğraf ciddi bir samimiyet kırılmasına sebep oluyor.

Bu gruba giren medyanın mantık sınırlarını zorlayan, kamuoyu oluşturmak yerine, “bu mücadeleye yönelik inancı zedeleyen” masabaşı haberciliği, Paralel Yapı’nın varlığına inanan kesimlerde bile “acaba” kuşkusu yaratmaktan başka bir amaca hizmet etmiyor.

Bir kesim medyada ise, akrabalık, dost ve arkadaşlık ve de DİYET BORCU hissi ile hareket edenler var. Bunların yazdığında da söylediğinde de bir tutarlılık göremezsiniz. Bu kadar tutarsızlığı bir arada gören toplumda ise haliyle, “bu bir meşru mücadele değil karşılıklı menfaat çatışması galiba” algısı yerleşir.

Mesela Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a, bu kesim medyada söz edemezsiniz; edecekseniz de bunun belli kalıpların dışına çıkmama şartı vardır.

Haşim Kılıç’ın AYM Başkanı sıfatıyla yaptığı ve millet iradesine ayar çeken açıklamaları ile Paralel Yapı’ya ANAYASAL MEŞRUİYET kazandırmanın yanında, örgütün tabanına da psikolojik destek verdiğini anlayamayacak kadar ipoteklidir düşünme yetileri.

Kılıç’ın o açıklamalarının, Yapı’nın VATANA İHANET olarak adlandırılacak eylemleri ortaya çıktıkça tabanında yaşanacak kırılmalar ve kopmaların önüne geçtiğini, bu tavrıyla bilerek ya da bilmeyerek Paralel Yapı’nın en büyük destekçisi olduğunu ifade edemeyecek kadar sarsılmaz bir DİYET BORÇLARI vardır.

Ve son olarak da “bu süreçte selden ne kadar kütük kaparsam o kadar kardır” mantığıyla hareket eden, bu hırsın tetiklediği öfkenin bir yansıması olarak, kendi fikirlerini eleştiren herkese PARALELCİ yaftası yapıştıranlar var.

Yazdıkları, söyledikleri ve girdikleri tartışmalardaki hal ve hareketleriyle meczubi fikir altyapıları ortaya çıkan bu kesim, daha çok sosyal medya tandanslıdır.

Bugüne yönelik kurdukları komplo teorilerinin mantıksal analizini yaptığınızda, kiminin karşılığını Ortaçağ teknolojilerinde kiminin karşılığını ise “olası 2. Milenyum” çağında bulabilirsiniz.

Psikolojik müdahaleye muhtaç bu kesim, onların bu ruh haliyle örtüşen fanatikleri üzerinden, kendilerini eleştiren, uçuk fikirlerini ve mantıksal karşılığı olmayan teorilerini çürüten herkesi PARALELCİ ilan ederken, itibar suikastçılığından da geri kalmaz.

Mesela kendileri Paralel İn’lerde psikolojik travmalarını atlatmak için ritüellerde boy gösterirken, ömrü Paralel Yapı’nın zulmü altında ezilmekle geçmiş olanları, kendileri gibi düşünmedi diye Paralelci ilan ederler.

Şimdi ne gerek vardı bu yazıya, YÜZLEŞME’yi sonraya saklasaydın diyenleriniz olacaktır.

Bu yazıya gelecek tepkileri analiz ederseniz geç bile kaldığımı kabul edeceksiniz.

Zira eminim sosyal medya şovalyelerinden meczubi teorilerle kendini ispat çabası içerisindeki çakma kahramanlara ve kalemini ve vicdanını bu yapının elindeki şantaj malzemelerine karşı ipoteklemiş “HAVUZ KUŞLARINA” varıncaya kadar hepsi, 1997’de bu yapıya dair en radikal tespiti yapmış beni de PARALELCİ  ilan edeceklerdir.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık