LÜBNAN HUZURSUZ!

Billur sesli Macide el Rumi ile Feyruz’un ( Firuze) memleketi Lübnan’da geçen Pazar 9 sene aradan sonra yapılan seçimleri Şiî Hizbullah-Emel ve müttefikleri kazandı. Son sonuçlara göre katılımın I’da kaldığı seçimde 128 üyeli parlamentoda Şiî ittifak salt çoğunluğu kazandı.

LÜBNAN HUZURSUZ!
  • 09 Mayıs 2018, Çarşamba 15:35

ANALİZ- CEM ÇALIŞICI

Billur sesli Macide el Rumi ile Feyruz’un ( Firuze) memleketi Lübnan’da geçen Pazar  9 sene aradan sonra yapılan seçimleri Şiî Hizbullah-Emel ve müttefikleri kazandı. Son sonuçlara göre katılımın %49’da kaldığı seçimde 128 üyeli parlamentoda Şiî ittifak salt çoğunluğu kazandı.

6,5 milyonluk bir nüfus ve karmaşa... Ülkede bütün memurluklar din ve mezhep esasına göre dağıtılmış. Ülkede insanlar kendilerini etnik kimlikleri ile değil din ve mezhepleri ile değerlendiriyor. %95 Arap nüfus. Lakin Maruni denilen Arap Hıristiyanları, Sünniler, Şiîler, Gregoryan Ermeniler, Katolik ve Ortodoks Rumlar, Dürziler, Türkmenler ve Giritliler olarak ülke tam bir din ve mezhep halitası. Dolayısıyla her şey pamuk ipliğine bağlı. Bu durum ülkede gruplar arasında Osmanlı sonrası bir siyasi birlikteliğin oluşmamasına da sebep oldu. 1920’den bu yana ülke istikrara hasret kaldı.
 

Anadolu ile Mısır arasında kanlı savaşların yapılıp ilk yazılı anlaşmanın imzalandığı bölge alfabenin de ana vatanı. Kadim tarih açısından oldukça önemli bir bölge … 11. Asırdan bu yana da Avrupa’nın gözü önünde.  Haçlı Seferleri neticesinde bölgede ilk Avrupa kökenlin kontluklar ve prenslikler oluştu. Bu oluşumların neredeyse tamamı Fransız kökenliydi. Fransa bu sebepten bölgede tarihi olarak da hak iddia etmektedir. 17. Asırda bağımsızlığını ilan edip bağımsız bir Dürzi devleti kurmak isteyen Maanoğlu Fahreddin de destek aramak için gittiği Avrupa’da bu Fransızların soyundan olduğunu iddia etmiş, Hıristiyanlığını açıklamıştı. Bugün dahi farklı değiller. Mezhepleri açısından İran’a yakın dursalar da Fransa tarafından özellikle desteklenmekteler. İsrail’de hatırı sayılır bir nüfusları olup, İsrail ordusunda askerlik yapan Musevi olmayan tek İsrail vatandaşı grup. Sünniler ve Şiiler arasındaki çekişme devam ettiği için şimdilik kenarda tutuluyorlar. İhtiyaç anında taze güç...

Maruniler, Arap Hıristiyanlar olarak bölgenin en eski halkı. Haçlıların gelmesi ile Katolik ve Ortodoks olarak bölündüler. 19. Asırla beraber Fransa tarafından desteklendiler. Müslümanlarla çatıştılar, 1860’da Marunilerin yaşadığı Cebeli Lübnan’da özerklik kazandılar ve bölgeye Hıristiyan bir vali atandı.
 

I. Cihan Harbi’nde Cemal Paşa’nın emir eri olan Falih Rıfkı Atay o güzelim, Zeytin Dağı eserinde, Maruni Patriğinin Osmanlı vatandaşı olarak kalmayı fakat Fransız himayesinde yaşamayı istediğini yazar. Çünki Patrik Fransa tarafından yönetilse haksız ayrıcalıklarının kaldırılacağını düşünür. Bu arada Batı’nın etnisite değerlendirmesi de düşünmeğe değer. Biz de ayrılıkları derinleştirirken, her türlü desteği verirken, kendilerinde birleştirme yoluna gidiyorlar ve en ufak bir oluşumu sertçe bastırıyorlar.
 

Rum Ortodoks ve Katolik kiliselerine bağlananlar da köken itibari ile çoğu Rum değil Arap. Giritliler, bölgeye peyderpey 20. Asrın başında özellikle Sultan Hamid tarafından yerleştirildiler. Ana dilleri hala Rumca.. Bazıları unutmuş olsa da keskin bir vatan hasreti ile yaşıyorlar ve Giritlilik de azınlık psikolojisi ile birleştiğinde önemli bir gruplaşma olarak kendini gösteriyor. Yunan hükumeti 1980’lerden sonra Ortodoksluğu kabul eden Giritlilere, eski mallarının iade edilip Yunan vatandaşlığı ve koruması vaad etti. Acı hakikat daveti kabul eden bazı Giritliler eski vatanlarına Ortodoks olarak döndüler..Propaganda hala devam ediyor. Yeni yeni Nikos Kazancakisler yetişecek desenize..Kazancakis El Greko’ya Mektupları’nda zorla Hıristiyan yapılmış bir Arap ailesinden geldiğini yazmıştı…
 

1932’de yapılan nüfus sayımında çoğunluk Marunilerde iken Sünniler ikinci Şiiler de üçüncü büyük mezhep grubuydu. Genel toplamda Hıristiyanlar çoğunluktaydı. Yapılan anayasa da Cumhurbaşkanı Marunilerden, başbakan Sünnilerden, meclis başkanı da Şiîlerden seçilecekti. Müslümanlar 1960’lar itibariyle çoğunluğa geçince yürütmenin tekrar dağılımını istediler. Diğer unsurlar bunu kabul etmeyince özellikle İsrail’in de kışkırtmaları neticesinde büyük bir iç savaş yaşandı. İç savaş ülkede iki ana gruba yaradı Şiiler ve Dürziler. Sünniler ve Hıristiyanlar bu savaşta iyice yıpranırken, İran Şii ve Dürzilere destek verip onları büyük bir askeri güce eriştirdi. Bu arada nüfusları da yoğun miktarda arttı. Özellikle Suriye müdahalesi sonrası Esad, Lübnan’a yoğun bir nüfus ithal etti. Beyrut’ta neredeyse Sünni mahalleleri kalmadı.

Ve nihayetinde geçen Pazar ki seçimde %49’luk katılıp oranı ile parlamentoda çoğunluk elde edilmesi. Sünni grubun oy oranının azalması seçimlere alaka göstermediklerinin kanıtı… Bu durum da Şiilere yaradı. Böylece diğer grupları büyük ihtimal boykotu neticesinde yapılan seçimlerde Lübnan İran’ın sınır dışı Irak, Yemen ve Suriye’den sonra 4. Vilayeti olmayı kabul etti. Şii blok daha doğrusu Pers İmparatorluğu adım adım kuruluyor.. İran’ın müdahale ettiği sınırlara bakarsak Sünni ülkeler adeta boğulmak üzere. 16. Asırda Vaskö dö Gama ile yapılanları bugün İran yapıyor.
 

Afganistan Hazaraları zaten İran’ın ağzına bakıyor. Pakistan nüfusunun da %30’u Şiî. Yakında Karaçi merkezli Şiî oluşumları başlarsa daha büyük bir tehlikede ortaya çıkar. Karaçi, Sana, Beyrut arasında Sünni dünya adeta hallaç pamuğu gibi atılır, parçalanırlar. Kudüs’ü bıraktıktan sonra her türlü oluşuma Batı dünyası onay verir. Hadiseler oraya doğru gidiyor..

    

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık