KUŞÇUBAŞI AVNİ- FUAT EŞREF

Ceza yargılamasında hukuka aykırı delillerin esas alınamayacağını ifade etmek için kullanılan bir söz vardır. Denilir ki; “Zehirli ağacın meyveleri de zehirlidir”

KUŞÇUBAŞI AVNİ- FUAT EŞREF

 Bizler yıllardır Cemaatçilik kisvesi ile ele geçirilen emniyet ve yargı teşkilatı vasıtası ile usule uygun olmayan hukuksuz yöntemlerle kişileri ve kurumların nasıl hedef aldığını ifade ettik. 17 Aralık’ta aynı yöntemleri “Dönemin Başbakanı!” Erdoğan’a uygulamaya çalışan bu yapılanmanın tehlikeli boyutu neyse ki artık herkes tarafından görüldü. Bu süreçte insanları itibarsızlaştırma ve yok etme amacı ile usulsüz  dinlemeler yapan Paralel Yapı’ya operasyon, devlet kurumları tarafından son derece sağlıklı bir şekilde yürütülüyor. Geçmişte sahip oldukları güçten hareketle yaptıkları operasyonlarda medya gücünü kullanan Cemaatçilerin izlediği bu yola asla başvurulmadı. Yani soruşturmalar medya paralelinde yürütülmedi. Aslında bir hukuk devletinde olması gereken ve normal olan zaten buydu. Ancak yıllardır yaşatılan anormal soruşturma yöntemleri, olan ve olması gerekenin ne olduğunu unutturmuştu insanlara.

Geldiğimiz noktada bu soruşturmaları hukuka uygun ve insan haklarına saygılı yöntemlerle yürütmeye çalışan emniyet mensuplarının azami çaba sarf ettiklerini memnuniyetle görüyoruz. Durum bu olmakla birlikte, maalesef sözüm ona Paralel Yapıyla mücadele ettiğini sanan bazı müstear hesaplar süreci baltalamakla kalmadılar, Paralel Yapı mensuplarına sürekli devlet ve hükümet aleyhine kullandıkları materyaller vermeye başladılar. “Fuatavni” isimli hesabı bilmeyen yoktur. Bu hesabın kim tarafından kullanıldığına dair bir yığın şey yazılıp çizildi ama gerçek şu ki aslında bu hesap Cemaatin haber alma merkezi tarafından kurumsal bir şekilde yönetiliyor. Yani bu hesap bir kişi veya birkaç kişinin kontrolünde değil kurumsal bir yapının elinde. Operasyonları önceden haber veren, devlet içerisinde ki Paralel Yapı mensuplarının Cemaate ilettiği bir takım bilgileri kendi amaç ve istekleri doğrultusunda yayınlayarak bir algı yaratmaya çalışan bu hesap çok açık bir şekilde bir suç örgütünün yayın merkezi olmuştur. Gizlilikle yürütülen bir operasyonu önceden bildiren kim olursa olsun devlete ihanet eden bir şebekenin mensubudur.

 “Fuatavni” isimli hesabın popüler olması karşısında Paralel Yapıyla mücadele ettiğini sanan bazı zavallılar aynı yöntemleri kullanarak sözüm ona Paralel Yapıya karşı “Kuşçubaşıeşref” isimli bir müstear hesap oluşturdular. Artık operasyon zamanı fuatavni’den önce haber veren yeni bir hesabımız olmuştu. Hatta bu öylesine traji komik bir durum haline geldi ki medyada Kuşçubaşıeşref isimli hesabın usulsüz dinlemeye ilişkin operasyon bilgisini fuatavniden 10 dakika önce bildiği haberleri yapılmaya başlandı. Kuşçubaşıeşref isimli hesap bununla da yetinmedi operasyonda ilk gözaltına alınacak isimleri de yazmaya başladı. Bizler bir taraftan Paralel Yapı tarafından geçmişte yapılan usulsüz dinlemeleri anlatırken, Kuşçubaşıeşref müstear hesabı üzerinden HSYK sürecinde Paralelci olduğunu söylediği hakimlerin yaptıkları telefon görüşmelerinde neler söylediğini yazılmaya başlandı. Bizler usulsüz dinlemelerin zararlarını, geçmiş dönemde yapılan soruşturmalarda özel hayatın gizliğini nasıl ihlal edildiğini söylerken, “Kuşçu” bazı hakimlerin mail, bazı hakimlerin WhatsApp yazışmalarını ele geçirdiğini yazıyordu. Öyle ki bu hakimlerin adliye ziyaretlerinde üstlerine giydikleri giysilere kadar yazan bu hesap yazdıkça yazıyor, coştukça coşuyor ve adeta hukukun ırzına geçiyordu. Tabi tüm bunları yaparken, bu hesabı ‘Erdoğan’ın danışmalarından biri onun adına yönetiyormuş’ söylentisini yayarak hesabın çok  muteber bir hesapmış gibi algılanmasını sağlamayı da ihmal etmediler. Sanki Kuşçu’nun yazdığı her şey doğru, bizzat Erdoğan’ın bilgisi dahilindeymiş imajı maalesef bu söylenti sayesinde karşılık buldu. Ancak açıkça ifade etmek isterim ki bu şekilde yayılan söylenti baştan aşağı düzmece, tamamen bir safsatadan ibaret. Bu özellikle uydurulan bir yalandır.

İşin özü şu ki; İstihbarat ve Kom Dairesinde çalışan işgüzar birkaç polis devlet imkanları ile elde edilen bilgileri amirlerinin bilgisi ve izni dışında birilerine iletiyor ve onlarda bu hesaptan ellerine geçen bilgileri süsleyerek kamuoyu ile paylaşıyor. Bir basın danışmanı da kendi cep telefonundan yakın bulduğu gazetecilere mesaj atarak bu hesabı takip etmelerini önererek hesabın kendi kontrolünde olduğu izlenimi veriyordu. (Bu ismi bakanın kendisine, danışmanın gönderdiği mesajla birlikte bildireceğim)

Bu hesabın bu mücadeleye verdiği tahribatın boyutları HSYK sürecinde çok daha iyi anlaşıldı. Paralel Yapıya mensup hakim ve savcıların mağduriyet edebiyatı yaparak Ankara Yenimahalle güdümünde bir oluşum görüntüsünde yalan yanlış bilgiler saçan bu hesapta yazılanlar karşısında Hükümetin hukuk dışı yöntemlerle kendilerine uyguladığı baskıyı anlattı. An itibari ile Ferguson’da an itibari ile Somali’de olduğunu söyleyen bu hesabın kullanıcısı, yeri geldiğinde Paralel Yapı muhabirlerinden biri ile “isim vererek” halı sahada top oynadığını ve onun ayağını incittiğini yazdı. Bu muhabirde belindeki rahatsızlıktan ötürü iki yıldır halı sahada top oynamadığını belirterek sosyal medyadan dalgasını geçti. Yeri geldi Paralel Yapı’yla uzaktan yakından ilgisi olmayan Muğla Valisi son olarak ta Doğa Kolejleri sahibi Fethi Şimşek’i paralelci ilan etti. Paralelciler’in çok sevdiği bu hesap, şarlatanlık yapmaktan öteye aslında hiç geçmedi.

Tabi devlet imkanları ile elde edilen bilgilerden bazıları tutunca, belirli bir kesmin ilgi odağı olup kendisine takipçi toplayan bu hesabın ne yaptığı ile kimse ilgilenmedi! Onların ilgilendiği bu hesabın ne yapmaya çalıştığıydı. Hesap açık bir şekilde Paralel Yapıyla mücadele ediyordu, bu onlara yeterdi. Mücadelenin şekli, hukuk dışı yöntemlerle insanların mahremiyetine girme, kendisini devletmiş gibi gösterip devletin acziyetini ortaya koyması ile ilgilenemediler takipçiler. Sürekli bir şekilde Paralelci hakim ve savcıların kendisi hakkında konuştuğunu yazarak şizofren bir görüntü sergileyen bu hesabın kullanıcısı, kendisinin dikkate alındığını ve ne kadar önemli olduğunu anlatıp durdu.

HSYK Seçim sürecinde YBP adına onlar lehine görüntü sergileyen bu hesaptan başta YBP içinden olmak üzere, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inanan hakim ve savcılar çok açık bir şekilde rahatsızlıklarını ifade ettiler bana. Geçmişte cemaatin kullandığı yöntemleri şimdi onlara aynı metodla kullanarak paralel yapıyla mücadele ettiğini sanan bu hesabın kullanıcısı olan “soytarılar”, insanları korkuttuğunun, Cemaatin bu durumu ortaya koyarak işte size paralel yapının örneği dediğinin farkında olmadığından sosyal medyada palyaçoluk yapmaya devam etti.

Yakın zamanda görüştüğüm en üst düzey emniyet müdürleri, bu müstear hesabın sürece büyük zarar verdiğini açık bir biçimde dile getirdi. Buradan hareketle son sözü söyleyip yazıyı bitirmek istiyorum…

Bizler hukukun üstünlüğüne ve demokrasiye bağlı insanlarız. Geçmişte ortaya konan zulümlerin bir benzerini kimseye reva görmediğimiz gibi, hukuk dışı yöntemlerle sonuca gitmeye çalışan kişileri de paralel yapıdan farklı görmüyoruz. Eğer bu yöntemleri birileri meşru ve olağan görüyorsa o zaman o kişilerin paralel yapıyı suçlamasının hiç anlamı olamaz. Salt yandaşlık yapmak, kendisini tatmin etmek adına  kimsenin devletin itibari ile oynamaya ne hakkı vardır nede yetkisi…

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık