EVLAT ACISI KİMİ YAKMAZ Kİ...

Kanuni Sultan Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan doğuma Şehzadesi Mehmet, Manisa sancakbeyi iken 1543 yılında henüz 23 yaşındayken geçirmiş olduğu ateşli bir hastalık neticesinde hayata gözlerini yummuştu. Osmanlı tahtının en güçlü adayının bu beklenmeyen ölümü tüm ülkeyi yasa boğduğu gibi devrin padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ı da manen yıkmıştı.

EVLAT ACISI KİMİ YAKMAZ Kİ...

HABER ANALİZ/ YUNUS DANABAŞ

Tarih içinde birçok hadise devletlerin ve milletlerin hafızalarında önemli yer tutmuştur. Bu hadiseler kimi zaman savaşlar, kimi zaman göçler kimi zaman da doğum ve ölümler olmuştur.

Osmanlı Devleti'nin en ihtişamlı dönemi olarak tabir edilen Kanuni Sultan Süleyman'ın saltanat yılları, devletin yeni fetihler yaptığı ekonomisinin ve siyasi iradenin en güçlü olduğu dönem olarak kabul edilmiştir.

Bu sevinç ve coşku döneminde hüzünlü zamanlar da olmuştur.

İstanbul'da tarih ve kültür anlamında bir gezi yapmayıp isteyip te Saraçhane bölgesinde Mimar Sinan'ın çıraklık eserim diye tabir ettiği Şehzade Mehmet külliyesine geldiğinizde, minarelerde adeta Kanuni Sultan Süleyman'ın gözyaşlarını göreceksiniz.

Kanuni Sultan Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan doğuma Şehzadesi Mehmet, Manisa sancakbeyi iken 1543 yılında henüz 23 yaşındayken geçirmiş olduğu ateşli bir hastalık neticesinde hayata gözlerini yummuştu. Osmanlı tahtının en güçlü adayının bu beklenmeyen ölümü tüm ülkeyi yasa boğduğu gibi devrin padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ı da manen  yıkmıştı.

Oğlunun naaşı Manisa'dan yola çıkarılıp, günümüz Anadolu yakası Üsküdar Salacak İskelesi sahiline getirilip, sonra deniz yoluyla İstanbul Eminönü Bahçekapı iskelesine getirildiğinde Kanuni Sultan Süleyman üzüntüsünden bir buçuk iki saat boyunca tabutun önünde üzüntüyle gözyaşları dökmüş daha sonra cenaze namazı Beyazıt Camii'nde kılındıktan sonra Şehzade Mehmet adına ayrılan alana devlet erkanı eşliğinde defnedilmişti.

O günden sonra türbe ile başlayan külliye yapısı sonraki zamanlarda diğer bazı unsurların da tamamlanmasıyla İstanbul’un en  görkemli külliyesi olmuştu.

Bu arada bu Külliye; Şehzade  Mehmet yerine Şehzade Mustafa'nın tahta çıkmasını isteyen yeniçerileri odalarının yani (kışlalarının) olduğu bölgeye yapılmış ve bölge istimlak edilerek yeniçerilere bu anlamda ince bir mesaj verilmişti.

Kanuni Sultan Süleyman Şehzade Mehmet'in ölümü karşısındaki bu üzüntülü hali hiç şahitlerin hafızasında önemli bir yer tutmuş ve cihan padişahının bu üzüntülü hali dilden dile konuşulmuştu..

Tüm devirlerin en muhteşem mimarı Mimar Sinan ise bu hüznü ölümsüzleştirmeyi ihmal etmemiştir.

Şehzade Cami minaresine baktığınızda daha önce Mimar Sinan'ın hiçbir eserinde kullanmamış olduğu gözyaşı motifleri dikkatinizi çekecektir.

Çift minareli olan camiinin minarelerinde birinci şerefenin altından minare başlangıcına doğru olan kısımda, Kanuni Sultan Süleyman'ın gözyaşlarına atıfla düğümlenerek aşağı doğru inen bir gözyaşı motifi olarak nakış nakış işlenmiştir.

Burada dikkat çeken bir mesele daha var. Yerebatan Sarnıcı yapımı esnasında ölen yedi bin (7000) köle anısına yapılan ağlayan sütün ile Şehzade Mehmet Cami minaresindeki Kanuni'nin gözyaşları motifinin benzerlik arz etmesi. Mimar Sinan'ın o dönemde kapalı olan Yerebatan Sarnıcı’nı gezmesi ve görmesi ihtimalinin ortaya koyar.

Devam edelim;

İstanbul'da bulunduğu semte adını veren külliyenin türbe kısmını ziyaret ettiğinizde ise yine hiçbir türbede olmayan bir özellikle karşılaşırsınız. Türbede Şehzade Mehmed'in Sandukası üstünde "padişah tahtı" ters çevrilip türbeye yerleştirilerek Kanuni Sultan Süleyman'ın kendisinden sonra Osmanlı tahtına Şehzade Mehmet'i düşündüğünü belirtmiştir. Onun bir diğer belirtisi de Şehzade Mehmed'in ölümüne düşürülen tarihte görülmektedir.

Kanuni Sultan Süleyman'ın kıymetli oğlunun ölümü üzerine; "Şehzadelerin Güzidesi Sultan Mehemmedim" şeklinde bir tarih düşürmüştür.

Ki bu da Şehzade Mehmet’in diğer şehzadelerden ayrı tutulduğunun, taht için hazırlandığının bir tezahürü  olsa gerek.

Yine türbede Görülecek bir diğer ayrıntı ise, mavi, sarı, mor, firuze ve beyaz tonlardan oluşan çiniler ile çok sevilen şehzadenin dünyadaki ebedi istirahatgahı bir cennet bahçesine çevrilmek istenmiştir.

Bu muhteşem mimarinin bir diğer ilginç ve özel yanı da İstanbul’un tam orta noktası olmasıdır.

Siz hiç İstanbul’un ortası neresi diye merak ettiniz mi?  Ya da caminin köşesindeki sütuna dikkat ettiniz mi?

O zaman onu da yazalım, çünkü Şehzade Camii köşesindeki üstüvani taştan bahsetmeden yazı eksik kalır.

Yaklaşık 470 yıl önce Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle ve Mimar Sinan tarafından yapılan hesaplamalarla, İstanbul’un tam ortası bulunmuş ve oraya bir mermer sütun dikilmiştir.

Şehzade Camisi’nin güney ve doğu duvarlarının birleştiği yerde bulunan bu mermer sütunun altı ve üstü demir millere oturtulmuş, böylelikle dönen yeşil somaki mermer sütun yapılmıştır.

İlgisizlik nedeniyle unutulmaya yüz tutan mermer sütun, yakın zamana kadar kendi etrafında dönebilirken, çevre düzenlemeleri sebebiyle bu özelliğini yitirmiştir.

Mehmet Çelebi'nin kaleme aldığı Mimar Sinan'ın eserlerini anlatan "Tezkiretül Bünyan" adlı kitapta Şehzadebaşı caminde bulunan yeşil sütun için İstanbul'un tam ortasıdır ifadesi yer alır. Buradaki İstanbul'un tam ortası tabiri günümüzdeki Silivri’den Tuzla'ya kadar olan İstanbul değildir. Mimar Sinan'ın kastettiği İstanbul bugünkü surların iç kısmındaki bölgedir. Mesela Eyüp sultan hazretlerinin mefdun bulunduğu Eyüp semti Mimar Sinan'ın bahsettiği İstanbul'un dışında kalır.

Çünkü Eyüp Sultan surların bitişiği olsa da dışarısındadır. Aynı şekilde Kadıköy, Galata ve Üsküdar semtleri gibi.

Peki bu yeşil sütun gerçekten İstanbul'un tam ortası mıdır? diye soracak olursanız, sur içinde yapılan hesaplamalara göre yaklaşık olarak tam ortasına denk gelir.

Yazıyı kısa kesmek adına, Caminin mimari detaylarına, bahçesindeki ağacın hikâyesine ve buradaki türbelerde metfun bulunanların kim olduklarını başka bir yazımızda vakit bulursak değinmeye gayret ederiz.

Yazımıza burada son verirken, Cihan padişahının dahi ölüm karşısında çaresiz kaldığını ve çok sevdiği evladının üzüntüsünün mimariye yansıdığını görmek istiyorsanız İstanbul'un tam ortasında Şehzade Mehmet Camiine ufak bir gezinti yapabilirsiniz.

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık