BİR CHP KLASİĞİ!

Türkiye’nin ilk uçak fabrikasının CHP tarafından kapatıldığı herkesin malumu… Hayırsever işadamı Nuri Demirağ ilk havalimanını da Yeşilköy’de kurmuştu. İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, “Devlet görevlileri benden rüşvet istedi” diyen Demirağ’a kızdı ve şimdi Atatürk Havalimanı olan bölgenin istimlak edilmesini emretti. Şu anda satın almaya kimsenin gücü yetmeyecek olan bu çok kıymetli bölge, metrekaresi 1,5 kuruştan Demirağ’ın elinden alındı. Bunun da yarım kuruşu vergi olarak geri alındı. Böylece tek suçu kendi uçağımız olsun diye varını yoğunu ortaya koyan bir adamın servet değerindeki arazisine el konmuş oldu.

BİR CHP KLASİĞİ!

İSMAİL SEFA İPŞİR

Türkiye’nin ilk uçak fabrikası Sivaslı bir işadamı tarafından 1936 yılında kurulmuştu.

Nuri Demirağ’un kurduğu bu fabrikada, dünyanın pek çok ülkesi tarafından gıpta edilerek gösterilen uçaklar yapıldı.

Bu uçaklar istenildiği zaman yolcu uçağı, istenildiğinde ise savaş uçağı olarak kullanılabiliyordu.

Türk Hava Kurumu da bu uçaklardan çok miktarda sipariş etmişti. Ancak son teslimattan önce inanılmaz bir talihsizlik yaşandı.

Şimdiki Atatürk Havalimanı yerine Nuri Demirağ’ın yaptırdığı havalimanına hayvanlar girmesin diye açılan hendeği görmeyen pilot buraya düştü ve hayatını kaybetti.

Bunun üzerine Türk Hava Kurumu’nun siparişleri bile CHP yönetimi tarafından alelacele iptal edildi. Fabrikanın iflas etmesi için bütün gayret gösterildi.

Şimdi size eski bir asker tarafından kaleme alınan makaleden bir bölüm sunuyoruz. Eski Milletvekili ve ÖDP’nin kurucusu olan Ufuk Uras’ın babası Hasip Uras tarafından kaleme alındı bu yazı.

Hasip Uras

2008’de vefat eden Emekli Albay Hasip Uras, Nuri Demirağ’ın Gök Okulu’na giden 8 öğrenciden biri olan abisi Kemal Uras’ın bire bir yaşadıklarını anlatıyor yazısının bir bölümünde…

İnönü ile Demirağ’ın yaşadığı bu diyaloglar, tarihe ışık tutması açısından da çok önemli… Bir cumhurbaşkanının, bir sözüne kızdığı işadamını nasıl batırdığını gözler önüne seriyor.

(Üstelik de bu Cumhurbaşkanı’nın iki oğlu Erdal ve Ömer İnönü, Nuri Demirağ’ın açtığı havacılık ve pilotluk okulunda kısa bir sürede de olsa öğrenim görmüştü. )

Emekli Albay Hasip Uras 2007 senesinde Türk Yolu dergisinde yayınlanan makalesinde o dönem yaşanan inanılması güç olayları şöyle anlatıyor:

“Nuri Demirağ, Türkiye'nin çok partili devreye girmesini istiyordu. İlk muhalefet partisi olan Milli Kalkınma Partisi'ni kurdu. İsmet İnönü faaliyetine müsaade etmeyince, Nuri Demirağ, Birleşmiş Milletler Sekreterliğine yazdığı mektupta (Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, halen demokrasiye geçmemiştir. İkinci bir partiye müsaade etmediğinden, Birleşmiş Milletler'e alınmaması gerekir) dedi. İnönü, Birleşmiş Milletler’den bu doğrultuda gelen yazı üzerine Celal Bayar'ın parti kurmasına müsaade etti. Bu vesile ile Milli Kalkınma Partisi de faaliyetine başladı.

Demirağ, İstanbul Beşiktaş'ta ve Yeşilköy'de tayyare atölyesi kurdu. Almanlardan sonra dünyada en iyi uçağını Demirağ yapıyordu. Amerikalılar, sık sık ziyarete  geliyorlardı.

Ortaokuldan pekiyi ile mezun olan 8 öğrenciyi pilot okuluna aldı. Ağabeyim Kemal Uras da bunlardan biri idi.

Ağabeyim babama gönderdiği mektupta, (Babacığım, İspanya'dan altı adet uçak siparişi almıştık, onu tamamlamak üzereyiz. Aynı zamanda Cumhurbaşkanımız İnönü, Yeşilköy hava okulumuzu ziyarete gelecekler, bundan sonraki mektubum gecikecek) diye yazdı.

Bir ay sonra aldığımız mektup, bizim ve memleketimiz için üzücüydü: Babacığım, size üzücü bir haber vereceğim. Cumhurbaşkanımız geldiler. Hava alanını ve okulu gezdiler. Her şeyi beğendiler. Nuri beyin odasına geçildi. Ben büroda onlara hizmet ediyordum. Nuri  bey, yaptığı işleri bir bir cumhurbaşkanımıza ve yanındaki kişilere arz etti. Sonunda şöyle konuşma geçti:

Nuri bey, her şey çok mükemmel, daha ileriye gitmek için niçin devletle işbirliği yapmıyorsunuz?

- Teşekkür ederim. Senelerdir söylediğiniz hususta uğraştım. Fakat başaramadım. Devlet mensupları benden rüşvet istiyorlar.

Bu söz üzerine inönü bozuldu:

-İspat eder misin?

-İspat ederim. Müsaade ederseniz evrakları getireyim, diye yazıhaneye geçti.

İnönü yanındaki zevata dönerek:

-Zenginliği başını döndürdü. Hava alanını istimlâk edin. Uçakları sattırmayın.

Nuri bey içeriye girdiğinde, İnönü ayağa kalkmış, kapıdan çıkarken karşılaştılar. Bir şey söylemeden otomobiline binerek ayrıldılar.

Sonunda uçakların kusurları var diye sattırılmadı. Hava alanı metrekaresi bir buçuk kuruştan istimlâk edildi. Yarım kuruş vergiye gitti. Bir kuruştan parasını aldı. Sayın İnönü yardımcı olsaydı, bugün dünyanın en iyi uçaklarını imal etmiş olacaktık.

Nuri bey devleti mahkemeye verdi. Bu hususta avukat Ziya Şakir Bey’in yazdığı (Nuri Demirağ kimdir?) kitabında tafsilatını bulabilirsiniz. Nuri Demirağ Gök Okulu’nu kapatmak mecburiyetinde kaldı.”

 

Beğendim 4 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 2

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık