"SAYGI DURUŞU KAZA EDİLEBİLİR Mİ?"

Oda TV'ye açıklama yapan Prof.Dr. Mustafa Kaymakçı'nın saygı duruşu hakkındaki görüşleri akıllara bir çok soru getirdi: "Ti Sesi Saygı Duruşu'ndan derhal çıkartılmalı ve Türk Bestekarları'nca bir müzik yapılmalıdır!"

"SAYGI DURUŞU KAZA EDİLEBİLİR Mİ?"

"Saygı Duruşu"nun ne zaman kimler tarafından ve hangi gerekçeyle tesis edildiğini araştırırken, bir çok varsayım ve iddia ile karşılaştık. 

Evrensel, kültürel, bir açıdan manevi ve dolayısıyla dini ritüel olduğunu iddia edenlerin yanısıra, uygulanış biçimindeki farklılıklar da tartışma konusu.

Kimileri 15-20 saniyeyi yeterli bulurken, bu sürenin ancak ardından İstiklal Marşı okunacaksa mümkün olduğunu, kimileri ise en azından bir Fatiha okuyacak süre kadar olması gerektiğini ileri sürüyor.

Genelde 1 dakika olarak hafızalara yerleşen sürenin ise, saygı duruşu sırasında 50 küsur saniye olarak süren müzikten kaynaklandığını düşünenler de var.

Biz öncelikle Prof.Dr. Kaymakçı'nın araştırmalarına ve önerilerine göz atalım: 

"

Yaklaşık iki yıl önce “Ti Sesi Nereden Geliyor?” adlı bir yazı kaleme almış ve "Türkiye'de Resmi Törenlerde İstiklal Marşı'nda önce yapılan Saygı Duruşu'nda çalınan Ti Sesi, ya da müzik parçası nereden geliyor?" diye sormuştum. Yazı, saygın müzik dergilerinde de yayınlandı. Çok kişi yazı ile ilgilendi. Ancak sorduğum sorunun cevabı bir türlü gelmedi. Adeta üstüne bir giz perdesi örtülmüştü.

Anılan yazıyı bir kez daha okurlarımın  görüşüne sunmak istiyorum. Belki cevabını bilen çıkabilir.

Yazı şöyle başlıyordu: “Bildiğiniz gibi Türkiye'de Resmi Törenlerde İstiklal Marşı'nda önce, genellikle Atatürk, şehitler ve sonsuzluğa göç eden büyüklerimiz için bir saygı duruşu yapılır. Saygı duruşu sırasında 30 saniye kadar süren Ti Sesi çalınır ve arkasından İstiklal Marşı söylenir.

Tİ SESİNİN KÖKENİ NE?

Ti Sesi'nin kökenini merak ettiniz mi bilemem. Ben merak ettim. Merakımı, bir önceki Amerika Birleşik Devletleri(ABD) Başkanı Buş'un Türkiye'ye geldiği zaman söylediği söz artırdı. Buş, İstiklal Marşı'ndan önceki saygı duruşunda Ti Sesi'ni duyunca çok memnun olmuş, kültürümüz buraya kadar gelmiş demiş.

Konuyu biraz araştırdım. Anılan Ti Sesi'nin önce, 1953 yılı ABD yapımı "From Here To Eternity" adlı ve Türkçe'ye "İnsanlar Yaşadıkça" olarak çevrilen filimdeki müzik parçalarından biri olan "Military Taps" olduğunu öğrendim. Müziğin bestekarı ise Daniel Butterfield idi.

 

İlk başlangıçta, Ti Sesi'nin "İnsanlar Yaşadıkça" filminden alındığı sanılabilir. Ancak, araştırmayı biraz derinleştirdikçe, müziğin bestekarı Daniel Butterfield (1831-1901)'in Amerikan İç Savaşı'nda generalliğe kadar yükselmiş bir iş adamı olduğu ortaya çıkıyor. Bu müziğin de, iç savaş sırasında savaşın yıkımlarına karşı yakılmış bir ağıt olduğu söylenebilir.

Tİ SESİ, TÜRKİYE'YE NE ZAMAN, NASIL VE NEDEN GİRDİ?

Şimdi sorulması gereken sorular var. Birincisi şu; Ti Sesi, Türkiye'ye ne zaman, nasıl girdi? Ben açık bir cevap bulamadım. Müzik tarihçileri ve konunun uzmanları elbette bilir. Ancak olasılıkla Türkiye'ye Kore Savaşı ile girdiği düşünülebilir. Bu yıllar, o zaman ki kimi büyüklerimizin deyişiyle "Küçük Amerika Olacağız" denilen yıllara denk geliyor.

İkincisi şu; İstiklal Marşı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Marşı'dır. Bir başka deyişle, Türk Milleti'nin emperyalizme karşı duruşunu ve direnişini, onuru ve bağımsızlık isteğinin bir ifadesidir. Durum böyleyken hangi gerekçeyle, Amerikan İç Savaşı sırasında bestelenmiş bu müzik parçası Saygı Duruşu'na eklenmiştir? Hemen belirtelim, Amerikan İç Savaşı, köle ticareti ve sömürüsüne dayalı olarak yapılan tarım ekonomisinin egemen olduğu Amerika'nın güney eyaletleri ile serbest ucuz işgücüne gereksinme duyulan sanayiye sahip kuzey eyaletlerinin çıkar çatışmasının bir sonucu idi. Bu nedenle, Amerika için önemli olan bu müziğin, Türkiye için neyi ifade ettiğini İstiklal Marşı'ndan önceki Saygı Duruşu'na Ti Sesi'ni ekleyenler açıklamalıdırlar diye düşünüyorum.

Yapılması gereken ilk iş, Ti Sesi'nin Saygı Duruşu'ndan derhal çıkartılması ve Türk Bestekarları'nca bir müzik yaptırılmasıdır. Sanırım bu konu üzerinde durmuş ve duracak müzik bilimcilerimiz vardır. Ancak konu, yalnız müzik bilimcilerini değil, BÜTÜN YURTSEVERLERİ İLGİLENDİRİYOR kanısındayım.”

Prof. Kaymakçı'nın açıklamalarının ardından, "Saygı Duruşu Görevi"nin mutlak topluca/ cemaat olarak mı icra edileceği, evde veya herhangi bir yerde tek başına yerine getirilmesinin mümkün olup olmadığı, unutarak veya hastalık sebebiyle vazifeyi yerine getiremeyenlerin sonradan "kaza" ihtimalinin bulunup bulunmadığı akla gelen sorular.

İlim adamlarının ve/ veya din bilimcilerinin saygı duruşunun mahiyetini açıklayıp, saygı duruşunu yapana ve saygı duruşu yapılana ne gibi faziletler kazandıracağını hükme bağlamaları büyük bir eksikliği giderecek. 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık