"Önce millet ol ki, sonra devlet olasın!"

Prof.Dr.İhsan Fazlıoğlu tarafından “Şiir Türkleri Kurtarabilir mi?” adıyla yayınlanan yazı, Osmanlı- Türk kültürünün kurucu unsuru olan “şiir”den hareketle “kendilik bilincini” kazanmış bir toplum/ millet olmanın önemine işaret eder.

"Önce millet ol ki, sonra devlet olasın!"

Prof.Dr.İhsan Fazlıoğlu tarafından “Şiir Türkleri Kurtarabilir mi?” adıyla yayınlanan yazı, Osmanlı- Türk kültürünün kurucu unsuru olan “şiir”den hareketle “kendilik bilincini” kazanmış bir toplum/ millet olmanın önemine işaret eder.

XIX. yüzyıl sonunda İstanbul’daki bir fabrikayı gezen Alman seyyahın vurguladığı gibi: “Türkler tenbel değil; yalnızca arasıra dışarı çıkıp gökyüzüne bakmak isterler. Türkler şair millet; onları dört duvar arasına hapsedemezsin, çünkü fabrikaların seması yok”. Öyleyse gökyüzüne bakabilmek için şairane bir duruşa gerek var. Gökyüzüne baktığınızda yeryüzünü de fark edersiniz.

Aşağıdaki yazı ise ünlü Osmanlı alim ailesi Fenari’lere mensup Talikizade namıyla meşhur Menmed oğlu Mehmed’in hem Şehname-i Hümayun hem de Şemail Name adlı eserinde sıraladığı, Osmanlı Hanedanına dolayısıyla Osmanlılara nispet ettiği, milleti millet yapan özellikleri tanımlar:

Taliki-zade’nin Şehname-i Hümayun’da Osmanlı Hanedenı’na dolayısıyla Osmanlılara nisbet ettiği yirmi ‘haslet’

 

1. ‘La-şerefe mine’l-İslam’ mucibince, siyadet-i suriyeye, saadet-i maneviyeye munzamm olub, malik-i memalik-i riyaseteyn ve nail-i nevail-i neşeteyn olduklarıdur [İslam’a mensubiyet ve bağlılık].

2. Hami’l-Haremeyni’ş-şerifeyn ve harisü’l-Beledeyni’l-mükerremeyn olduklarıdur [Kutsal şehirler olan Mekke ve Medine’nin bekçisi ve koruyucusu olmaları].

3. İbn ale’l-ebdür. /…/ Oğul babasına terakki itmek ancak nesl-i şerifü’l-asl-i Osmaniyeye mahsusdur [Devletin gücünün babadan oğula artarak devam etmesi; süreklilik].

4. Sultanu’l-berr ve’l-bahr olduklarıdur [Hem karaya ve hem de denize hakim olmaları].

5. Leşker-perveridür [Devamlı orduya sahip olmaları].

6. İstanbul gibi darü’s-saltanati’s-seniyeye malik olmışlardur [İstanbul’un başkent olması].

7. Akalim-i sebaya malik olduklarıdur [Yedi iklimde şehirlerinin olması; coğrafi genişlik].

8. İmaret-i bilad ve servet-i ibaddur [Ülkenin mamur, halkının zengin olması].

9. Teraküm-i milel ve telatum-i nihaldür [Ülkelerinde farklı ırk ve dinlerin birarada barış içerisinde yaşaması].

10. Şecaat. /…/ Zamanı geldükde kuvvetten file ve azmden cale gelür [Her birSultanın şahsi cesaret ve teşebbüs sahibi olması].

11. Kuvve-i şiriyye [Şiir yazma].

12. Adem-i istimdad [Dışarıdan yardım almama, dışarıya muhtaç olmama].

13. Saffet-i saltanat. /…/ Emn ü eman [Ülkenin adalet ve güvenlik içerisinde olması].

14. Beraet ani’l-istinsaktür [Sağlıklı olmaları].

15. Şeref-i haseb ü nesebdür [Sultan olabilecek seçkin bir soya mensup olmaları. Hz. Nuh’un oğlu Yafes [Abulca Han] oğlu Batu Han oğlu Kara Han oğlu Oğuz Han nesline mensub olmaları].

16. Riayet-i şer-i şerifdür [Hukuka (Şer-i şerife) uygun davranmaları; bilgiyi yaymaları, bilginlere saygı göstermeleri].

17. Edebdür [İyi bir eğitim ve terbiyeye sahip olmaları].

18. Tevfiratdür [Zengin ve güçlü bir hazineye malik olmaları].

19. Nüfuz-i emr-i mutadur [Ülkenin en ücra köşeşinde bile olsa kanunları uygulama gücüne sahip olmaları].

20. Adem-i müsaderedür [Şahsi mülkiyete saygı].

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık