HİTLER: "ATATÜRK'ÜN ÖĞRENCİLERİYİZ."

Hitler 1938 yılında, gazetecilere ve siyasetçilere kendi doğum gününde yaptığı açıklamada, Atatürk’ten bir ‘öğretmen‘ olarak söz ediyor: ”Mussolini ilk öğrencisiydi, ben de ikinci!”

HİTLER: "ATATÜRK'ÜN ÖĞRENCİLERİYİZ."

Hitler’in hayranlık duyduğu en büyük devlet adamının Atatürk olduğunu biliyor muydunuz? Hitler bunu bizzat kendisi itiraf ediyor. İkinci dünya savaşında milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan Hitler, hayranı olduğu Atatürk’e bir zırhlı Mercedes otomobil bile hediye ediyor.

Atatürk’ü örnek alan ikinci devlet adamı ise İtalya’nın faşist lideri Mussolini… Hitler, bu durumu, “Mussolini ilk öğrencisiydi, ben de ikinci” sözleriyle açıkça ortaya koyuyor.

 

Önce Yıldıray Oğur’un yazısına göz atalım.

Karanlıkta parlayan yıldız

Fotoğraf 10 Şubat 1937 yılında çekilmiş. Yer Münih. Hitler, Goebbels'le  (öldüğünü biliyorum) birlikte Nazilerin iki resmî heykeltıraşından biri olan Josef Thorak'ın atölyesini ziyaret ediyor. Ve evet, arkada görünen büst de Atatürk'ün. Nazi'lerin görkemli heykellerini yapmış Thorak'ın adını Güven Park'taki heykelden ve imza attığı pek çok başka Atatürk büstünden hatırlayanlar çıkabilir.

Peki o Atatürk büstlerinden birini de Hitler için yaptığını hatırlayan? Hitler'in yakın dostu ve resmî fotoğrafçısı Heinrich Hoffmann hatıralarında şöyle diyor: "Çok sevmesine rağmen bir Balkanlı eşkıyaya benzediği şortlu fotoğrafını görünce bütün saygısını kaybettiği Mussoloni'ye rağmen, Atatürk'e hayrandı ve Thorak'ın yaptığı Atatürk büstü, bağrına bastığı birkaç eşyasından biriydi. (30.11.2014-TÜRKİYE GAZETESİ)

 

Hitler, başarısız olduğu 1923’teki darbe girişiminin ardından mahkemede kendini savunurken yine Atatürk’ü örnek gösteriyordu:

Hitler hainlik suçlamasına cevap verirken mahkemedeki son savunmasında da Atatürk ve Türkiye örneğinden bahsetmiş "Bugünlerde iki çeşit darbe oldu etrafımızda. İlki Türk general Kemal Paşa'nın, İstanbul'un egemenliğine baş kaldırıması, hatta daha ileri gidip Muhammed'in dinin kutsal otoriterisinin başındaki kişiyi bile reddetmesi. İkinci örneğimiz Mussolini'nin darbesi. (YILDIRAY OĞUR-TÜRKİYE GAZETESİ-1 ARALIK 2014)

Devam edelim…

İkinci alıntımız diken.com sitesinden… Yazarının adı belli olmadığı için maalesef buraya yazamıyoruz. Yazı bir hayli uzun. Bu yüzden sadece bazı bölümlerine yer vereceğiz.

 

“Adolf Hitler’in Mustafa Kemal Atatürk’e duyduğu hayranlığa dair belge ve iddiaları derleyen yeni bir kitap yayımlandı. Stefan Ihrig’in kaleme alığı ‘Nazilerin Hayalindeki Atatürk (Atatürk in the Nazi Imagination)‘ isimli kitapta, Hitler’in 1’inci Dünya Savaşı sonrasında Atatürk’ün Anadolu’da verdiği mücadeleden ve bazı politikalarından ilham aldığına dair tezler sıralanıyor.

Kitapta öne çıkan belge ve iddialar arasında şunlar yer alıyor:

* Hitler, iktidara yükselirken İtalyan diktatör Benito Mussolini’yi değil, Atatürk’ü örnek aldı. Öyle ki, Türkiye’yi kendisinin ‘parlayan yıldız‘ı olarak görüyordu.

* Naziler, ‘Türk Ulusal Hareketi’ni model aldı; Hitler ve propaganda bakanı Joseph Goebbels Atatürk’e kişisel hayranlık besliyordu.

* 1’inci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanlar, özellikle de ülkedeki muhafazakar kesimler, Paris Barış Konferansı’nda kendilerine adil davranılmadığına, hatta bürokratlar ve Berlin’deki azınlıklar tarafından ihanete uğradıklarına inanıyordu. 1’inci Dünya Savaşı’nda kendileri gibi yenilgiye uğrayan Türklerinse, Sevr Anlaşması’ndan sonra ‘küllerinden doğması‘, Almanları derinden etkiledi.

 

Nazi gazetesi özel ilgi gösterdi

 

* Sonraki dört buçuk yıl boyunca, muhafazakar Kreuzzeitung gazetesinde Türkiye hakkında tam 2 bin 200 parça haber veya analiz yayımlandı.

* Nazi bağlantılı Heimatland gazetesi, 1 Eylül-15 Ekim 1923 arasında sayfalarının sekizde birini Atatürk’e ayırdı.

 

Ankara-Münih benzetmesi

 

* Atatürk’ün birleşik bir ulusal mücadele başlatmak için İstanbul’u değil Ankara’yı seçmesi de onlar için önemliydi. Zira Hitler ve müttefikleri de hareketlerinin çıkış noktasını Berlin değil, Münih olarak görüyordu. Kitaba göre, sonradan Atatürk’ün hayat hikayesi de bir ‘Führer‘in önemini anlatmak için kullanılacaktı.

‘Sert’ yöntemini taklit etmek istediler

 

* Ihrig, Mussolini’nin de kendisine ‘Milanolu Mustafa Kemal‘ dediğini yazıyor.

* Ihrig’e göre, Nazilerin iki gazetesi Heimatland ve Völkischer Beobachter, 1921 kadar erken bir tarihte ‘Türk yöntemleri‘ni savunuyordu. Buna göre Naziler, Türkiye’nin bağımsızlığının ancak savaşla mümkün olabildiğine dikkat çekiyor, Atatürk’ün azınlıklara ve muhaliflere yaptığı baskıyı hatırlatıyordu.

‘Birahane Darbesi Atatürk’ten esinlendi’

* Kitapta, Türkiye’nin ‘yöntem’lerine duyulan ilginin, Hitler’in Bavyera’da yönetimi ele geçirmek için giriştiği başarısız Birahane Darbesi’nin temellerini oluşturduğu da savunuluyor. Ihrig’in iddiasına göre, Hitler bu girişimin başarısız olmasının ardından ilhamını Türkiye’den aldığı sert yöntemlerden vazgeçip Mussolini gibi meşru, siyasi bir yol benimsemeye karar verdi.

* Hitler 1933’te Milliyet’e verdiği söyleşide, Atatürk’ü ‘yüzyılın en önemli adamı‘ diye niteledi; Hitler Türkiye’deki hareketi, ‘parlayan yıldızı‘ olarak niteledi.

 

‘Mussolini ilk öğrencisiydi, ben de ikinci’

 

* Hitler 1938 yılında, gazetecilere ve siyasetçilere kendi doğum gününde yaptığı açıklamada, Atatürk’ten bir ‘öğretmen‘ olarak söz ediyor: ”Mussolini ilk öğrencisiydi, ben de ikinci” (01/12/2014 diken.com)

Hitler, Atatürk’e hediye ettiği zırhlı bir Mercedesle de gösterdiği bu hayranlığını çeşitli vesilelerle hep yinelemiştir. Versailles Anlaşmasını yırtarken, Sevr’i kastederek `Atatürk’ün 10 yıl önce yaptığını biz şimdi yapabiliyoruz’ deyişi ünlüdür.

Kitapta yer alan ilginç bilgilerden biri de Hitler’in şu sözüdür: Mavi gözlü Mustafa Kemal, bize demokrasi ve milliyetçiliğin ne olduğunu öğretmiştir...

Burada Hitler’in demokrasi ve milliyetçilik kavramlarından ne anladığını sorgulamak çok yanlış olmasa gerek. Ülkesini gerçek bir diktatörlükle yönetip dünyaya kan kusturan bir despot, “Demokrasi ve milliyetçiliği Atatürk’ten öğrendim” diyorsa ve bunda samimiyse diyecek bir söz kalmıyor bize de…

Hitler’in kitapta yer alan sözlerinden örnekler:

 

"Benim ustam İl Duce'dir, ama onun ustası da Mustafa Kemal'dir." Aynı sözün bir başka söylenişi ise şöyle: “Mustafa Kemal'in ilk oğrencisi Mussolini, ikinci öğrencisi de benimdir.”

"Bütün enerjimi Atatürk'ten alıyorum. O'nun hayatı bizim feyizli ışığımızdır."

“Arkasında ordusu olmayan bir kumandan uzun süre ayakta kalamaz. Atatürk de iktidarını Halk Partisi sayesinde güvenceye aldı.”

 

Bu arada dikkatinize sunmak istediğimiz bir nokta da Atatürk’e hediye edilen otomobil meselesi… Gerçi makam aracı olarak kullandığı bütün otomobillerin Atatürk’e hediye edildiği belirtiliyor ama, Hitler’in hediyesiyle ilgili ayrıntılı bilgiye maalesef ulaşamadık.

Hediye otomobil konusunu da içine alan ilginç yazılardan biriyle konumuzu noktalayalım.

 

Savarona fetişizmi

 

Atatürk Galatasaray Lisesi'ni ziyarete geldiğinde okul müdürü Behçet Bey'in odasında kahve içmiş (orta mı şekerli mi acaba?), fincanı hiç yıkamadan, kuru telvesiyle Galatasaray Müzesi'ne kaldırmışlar...

Atatürk'ün artığı bile kutsaldır bu ülkede!

Kutsalların başında da, "Atatürk'ün gemisi" Savarona gelir.

Fakat onu becerip de bir müze yapamadılar.

Bir süre deniz kuvvetlerinde "okul gemisi" olarak kullanıldı, bir ara yandı. Sonra Galatasaray'dan sınıf arkadaşım armatör Kahraman Sadıkoğlu kiraladı, o da yabancı zenginleri gezdirdi.

Bu, ne hikmetse, hiçbir Kemalist'in kanına dokunmadı... "Atatürk'ün yatıyla emperyalistler geziyor" diye kimse tantana yapmadı.

Fakat astarı yüzünden pahalıya geldiğinden Sadıkoğlu da şimdi onu satmaya kalkınca kıyamet koptu. (Satmaya mı, devretmeye mi, orası da karanlık.)

Çünkü alıcı bir Arap...

Avrupa sosyetesinin Savarona'nın kamaralarında kokain çekip çiftleşmesi mubahtı, "elin Arabı çorabı" onu almaya kalkınca Atatürk ilkeleri çiğneniyor...

"Bugün Savarona satılırsa yarın Dolmabahçe Sarayı, öbür gün Anıtkabir satılır" gibi dangalakça eleştiriler de yapılmakta...

Nedir bu Savarona?

"Makam arabası" gibilerden bir "makam gemisi"... Atatürk'ün, hem de Hitler'in hediyesi olan makam otomobili hurdaya çıkarılıp yıllarca Kadıköy-Bostancı dolmuş seferi yapmıştı, ona kimse ses etmemişti.

Atatürk, Savarona'dan önce cumhurbaşkanlığı yatı olarak Ertuğrul gemisini kullanmıştı, bu tekne nerededir? Sökülmüştür. Niçin ona da aynı özen ve saygı gösterilmemiştir?

Savarona'yı Amerikalı zengin bir kadın yaptırmış (Emily Cadwallader), aşırı yüksek vergisinden dolayı Amerika'ya sokamayınca da, yattan soğumuş, satmış.

Hitler'in talip olduğu, ama "Atatürk istiyor" dediklerinde vazgeçtiği de söylenir.

Hastalığı ilerleyen Atatürk'ün son günlerinde bir "oyalanma aracı" olarak düşünülmüş. Daha önce deniz kenarında bir köşk aramışlar, hatta Suadiye'deki ünlü Geylani Köşkü'ne gidip bakmışlar ama sonra yalıdan vazgeçip gemide karar kılmışlar...

Atatürk Savarona'da toplam altı hafta geçirmiş, bir buçuk ay... Gemi 1 Haziran 1938 günü İstanbul'a gelmiş, Atatürk aynı yılın 10 Kasım'ında vefat etti, geminin toplam saltanatı da beş ay...

Yani öyle ulu önderin "dümenine geçip de Yunan donanmasını topa tuttuğu" bir gemi falan değil bu...

Becerip adını da değiştirmemişler, şöyle "Piri Reis" ya da "Barbaros" falan yapmamışlar, adı Savarona kalmış. 1931 Hamburg yapımı, dizaynı artık tapon görünmekle birlikte zarif bir gemidir.

Altı üstü bu işte...

Savarona devletimizde kalmalı ve bir "yüzer müze" yapılmalıdır. Yalnız Atatürk değil, genel bir "Türk Denizcilik Müzesi" yapılabilir, bir iskeleye sürekli demirlenir, Beşiktaş'taki vergi dairesinden bozma, içi muhteşem, dışı kelek deniz müzesi buraya nakledilebilir.

Ama, "Atatürk'ün kutsal ayağıyla bastığı Savarona'nın güverte tahtalarına yüz sürmek ibadettir" gibilerden eşekleşmeden... 29 Mart 2010-SABAH GAZETESİ)

Beğendim 0 Muhteşem 1 Haha 2 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık