ÇİPİMİZ KİMLERE EMANET?

Yazarımız Sakin Reis, çipli yeni nüfus cüzdanlarının kimler tarafından üretildiğini açıklıyor:

ÇİPİMİZ KİMLERE EMANET?

Bilindiği gibi Kimlik Kartları Projesinin ihaleye açıldığı 29 Mart 2012’de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı koltuğunu Pensilvanya’ya intisaplı İdris Naim Şahin dolduruyordu. Yedi entegratör firma ihaleye davet edilmişti. İki firma yeterliliği geçmiş, açık eksiltme ile yapılan pazarlık sonucu ihale Gate Elektronik’e verilmişti.

Gate Elektronik’in sahiplerinin mason ve firmanın da İsrail’le içli dışlı olduğunun ortaya çıkması yoğun tepkilere neden olmuştu.

Üstelik sözleşmeye göre Gate Elektronik’in Ağustos 2013'te ilk kimlik kartlarını vermesi öngörülüyordu ama bunu uzun süre yapamadı.

Enteresan olan şu ki, firma bu yükümlülüğünü yerine getiremezken Nüfus ve Vatandaşlık İşleri (NVİ) Genel Müdürlüğü, 'Kimlik kartı ve sarf malzemeleri ile ilave donanım alımı' altında 10 milyon adetlik yeni bir kimlik kartı ihalesini daha açıyor ve bunu da Gate Elektronik'e  veriyordu (İhalenin o günkü tutarı 200 milyon TL’dir).

Gazeteci Ferhat Ünlü o günlerde Sabah gazetesinde bu konuyu işleyerek şunları yazmıştı:

“Gate Elektronik paralel yapıya yakın ve İsrail menşeli şirketlerle gizli ve açık işbirliği bulunuyor. Firma, özellikle TSK Kimlik Kartı, Kıbrıs Kimlik Kartı ve T.C. Kimlik Kartı gibi kimlik projelerine özel olarak ilgi duyuyor ve ihalelere katılıyor. Hatta firma, TSK Kimlik Kartı projesini çok büyük fiyat indirimi ile alıyor.

Gate Elektronik'in sahibi Turgay Maleri.

Yavuz Bacacı da projedeki önemli isimlerden biri.

Projenin danışman kadrosunda ise tanıdık bir isim var. Önder Aytaç'ın kardeşi Ali Özgür Aytaç.

Diğer danışman da yine Özgür Aytaç gibi Abdülkadir Aksu'nun İçişleri Bakanlığı döneminde danışman olarak atanmış bir isim olan Nevzat Büküm.

Projede yer alan bir diğer isim ise 4S Bilgi Teknoloji'den Kürşad Badem.

Ulaştığım bilgi ve belgelere göre Gate Elektronik, kimlik ihalesini aldıktan sonra Sina adında yeni bir şirket kurdu. Bu şirketle ön çalışma koşulu olarak Türkiye Cumhuriyeti'nde yapılacak olan diğer projelerin (Ehliyet, Polis Kimlik Kartı, Pasaport vb.) tamamında tedarikçilerden yüzde 20 pay isteniyor. Bu anlaşmayı kabul etmeyen hiçbir firmayla çalışılmıyor. Böylelikle gelecek 10 yıl içinde tüm güvenli doküman projelerine Gate Elektronik ve altında yer alan ekip tarafından ipotek konulmuş oluyor.

İhale öncesinde TÜBİTAK tarafından, temin edilecek bazı yazılımlar için firmalardan teklif alınmış ve ihalede bu teklif kullanılmış. Ancak NVİ Genel Müdürü Ahmet Sarıcan, Genel Müdür Yardımcısı Etem Acar ve TÜBİTAK Bilgem eski Başkanı Hasan Palaz'ın etkisiyle TÜBİTAK, ihale sonrası fiyatlarında indirime gitmek zorunda bırakılmış. Ve TÜBİTAK giderek by-pass edilmiş.

Proje kapsamında NVI Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK ve Darphane tarafından Bolu'da pilot uygulama yapıldı ve çalışma grubu oluşturuldu. Ancak ihale şartnamesinin hazırlanması aşamasında TÜBİTAK ve Darphane kasıtlı olarak proje dışında bırakıldı. Darphane Genel Müdürü Sadettin Parmaksız, başında olduğu kurum by-pass edilirken sessiz kaldı. Dolayısıyla şartname, ulusal güvenliği ve milli çıkarları gözeten bir şartname olmaktan çıktı. Hatta kanunen kimlik kartlarını üretmekle yükümlü olan Darphane'nin görevi yok sayılarak kimlik kartı tedariki, ihaleyi kazanacak firmanın sorumluluğuna verildi.

Olayın, Görevimiz Tehlike benzeri, dolayısıyla daha heyecan verici boyutlarına gelelim yavaş yavaş: TC Kimlik Kartı ihalesi kapsamında şimdiye kadar örneği görülmemiş şekilde her vatandaşın üç ayrı biyometrik verisinin (parmak izi, parmak damar izi ve avuç içi damar izi) toplanmasına karar verildi.

Biyometrik verilerin toplanması, saklanması, işlenmesi konularının her biri ulusal bilgi güvenliğinin unsurları. Bu verilere, güvenilirliği tescillenmemiş firma ve şahıslarca erişilmesi ulusal güvenlik tehdidi doğuruyor. Bu durum aşağıdaki tehditleri beraberinde getiriyor:

- Tüm biyometrik verilere erişim olanağı. Bu verilerin izinsiz kullanımı/kullandırımı, depolanması.

- Biyogenetik algoritmalarla ülke nüfusu hakkında kritik bilgilere ulaşılması.

- Veri manipülasyonu ile mükerrer kimlik kartı verilmesine olanak tanınması.

- Boş kimlik kartlarına sahip olunması ve dolayısıyla izinsiz, yetkisiz kimlik kartı düzenlenmesi.

Bu güvenlik açıklarının dışında firmanın ihale sözleşmesine uymadığı da görülüyor.

Ancak biyometrik güvenlikte asıl tehdit Okyanus Ötesi'nden. Zira TC Kimlik Kartı projesinde altyapı hizmetini küçük bir Amerikan şirketi sağlıyor.

Haber kaynaklarıma göre TC Kimlik Kartı ihalesiyle, hem firma üzerinden paralel yapıya kaynak aktarımı sağlanıyor, hem de her vatandaşa ait üç farklı biyometri verisinin arşivlenmesi nedeniyle yabancı istihbarat servislerinin iştahını kabartan bir ulusal güvenlik açığı ortaya çıkıyor.”

***

Ferhat Ünlü’nün 2014 yılında anlattığı bu sürecin Fetö’yle entegre ayakları -bilinebildiği kadarıyla- kesildi ve yeniden ihaleye gidildi.

Kimlik Kartları Projesi'nin ikinci fazını yürütmek amacıyla Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Eylül 2016’da açılan bu yeni ihaleyi bir devlet kurumu olan Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) kazandı. Şirket, otomasyonun güncellemelerini yapıp ilave kimlik kartlarının teminini sağlayacak.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir… Savunma Sanayi Müsteşarı demek işi başından aşkın adam demek. Şirketteki temsiliyeti fiili değil mecburen sembolik olacaktır.

Peki o zaman şirket işlerinin yakın takibini kim yapacak?

Tabii ki Yönetim Kurulu Başkan Vekili.

Peki Yönetim Kurulu Başkan Vekili kim?

B. Sıddık Binboğa Yarman.

Yani?

Yanisi Sabataycıların kurduğu Feyziye Mektepleri Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi,

Feyziye Mektepleri’ne bağlı Işık Üniversitesi’nin Kurucu Rektörü,

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Locası üyesi Sıddık Binboğa Yarman…

Kimse kusura bakmasın bu beni de vatandaşı da işkillendirir.

Ulusal güvenliğimiz için stratejik değerdeki bir merkezin başına bir Sabataycı masonun getirilmesi büyük bir firasetsizlik, majör bir hatadır.

Kurumlarımız bir kripto cemaatten kurtarılıp, başka bir kripto cemaate mi teslim ediliyor?

"Detaylı Analiz, Yazarımız Sakin Reis'in köşesinde..."

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 3 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Site en altı
yukarı çık