Lütfen bekleyin..
23
Ocak

İbrahim Halil Er

ibrahimhaliler@hotmail.com

TÜRKLER EHL-İ BEYT İLE NASIL AKRABA OLDU?

27 Aralık 2017 12:38

İran'ın ehli beyte karşı olan sevgisi, sadece dini kaygılardan oluşmamaktadır. Onlar Hazreti Ali şahsında ülkelerinin ve milli gururlarının kurtarılmasını görürken, Hazreti Ömer şahsında ise milli gururlarının yerlere serildiğini, kadın ve kızların Arapların cariyesi olduğunu görürler ve tepkilerini dini bir kisvenin arkasına gömerler.

Peki Hazreti Ali'nin bu süreçte, İran milli gururuyla ilgisi nedir?

İsterseniz tarihi rivayeti anlatalım:

Hazreti Ömer zamanında İranlı esirler arasında İran Sasani devletinin son hükümdarlarından (Yezdicerd'in babası) Adil Nuşirevan'ın üç kızı da vardı. Hazreti Ömer, bu kızların diğer köleler gibi satılmasını emretti. (Bazı rivayetler bu kızların doğrudan Sasani hükümdarı lll. Yezdicerd'in kızları olduğu, bazıları ise Nuşirevan'ın kızı olduğu şeklindedir)

Hazreti Ali buna itiraz edip, “hükümdarların kızları adi tebaanın kızlarına yapılan muameleye tabi tutulmazlar” dedi. Hazreti Ali ayrıca, “Resûlullahın esir olan sultanlara ve çocuklarına ayrı muamele yapılmasına dair Hadis-i Şerifi var” deyince Hazreti Ömer; “onlara ne gibi bir muamelede bulunalım?” diye sordu.

Hazreti Ali “Onlara fiyat biçilir. Arzu eden biçilen parayı vererek alır” dedi. Onlara fiyat biçildi. (Bir rivayete göre tercihin kıza verilmesini istediği, bu kızın ise Peygamber torunu olduğu için Hazreti Hazreti Ali bu Nuşirevan'ın kızı Şehr-i Bânu Gazele'yi oğlu Hüseyin için aldı.

Bu kızdan Hazreti Hüseyin’in oğlu Zeynelabidin dünyaya geldi ve Hazreti Hüseyin'in soyu onun üzerinden yayıldı.

TÜRKLERLE EHLİ BEYTİN AKRABALIĞI

Bu konuyla ilgili daha ilginç bilgi ise Türklerle ehli beytin akraba olmasıydı.

Nasıl mı?

Nuşirevan'ın kızlarının annesi Türk’tü. Yani babaları Farisi, Anneleri Türk’tü.

Kimdi peki anneleri?

Anneleri Göktürk Hükümdarı İstemi Kağan'ın kızı Çiçek hatundu...

Yani Hazreti Hüseyin'in soyunda Arap-Fars ve Türk kanı birleşmiş oldu. Bu Ehli beytin birleştirici özelliğidir... Şehrbanu hatun Zeynelabidin'i doğurduktan kısa bir süre sonra vefat etti. Sanki Allah, onun şahsında Türklerin en soylu ailesi ile Müslümanların en şerefli ailesini birleştirmiş, Türklerle Arapların kaderi de bu şekilde birleştirilmiş olunuyordu.

Allah'ın hikmetidir.

YORUM YAZ
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Editörün Seçtikleri
Puan Durumları
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=