Lütfen bekleyin..
23
Ocak

ÇÖZÜM KENDİ TARİHİMİZDE!

Türk ve İslam tarihine geçen adalet ustalarına saygıyla...Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ve Pelin Çift'in hazırladıkları kitap raflarda yerini aldı.Adalet'in mazimizde ki yeri ve eşsiz uygulamaları kitapseverler için...

+ -

Adalet bais-i kurb-ı Hudadır

Nitekim zulmeden Hak’dan cüdadır

Yıllardır kaleme aldığı eserleriyle tarihe ve ecdadına susamış bizlere kıymetli bilgiler sunan, güler yüzü ve samimiyeti her daim süren Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil hocamız yine huzurlarınızda.

Bu kez şanlı ve şerefli tarihimizin temel değelerinden olan adalet üzerine kaleme aldığı eserinde, bir milletin kendisine tevarüs eden değerleri nasıl anladığını ve yorumlayarak tatbik ettiğini en güzel misallerle bizlere gösteriyor. Tabi eserde sadece Osmanlı ve Selçuklu ecdadımıza yer verilmemiş. İslam öncesi adil hükümdarlardan meşhur Nuşirevan'dan da hoş misaller var. Tabiki Asrı saadet döneminden, Hazreti Peygamber'in "aleyhisselam" ve Hazreti Ömer'in "radıyallahü anh" olmak üzerinde bir çok manidar misaller bizlere gösteriliyor. Bir solukta okumamak elde değil.

Kitaptan bir kaç misal.

Hazreti Ömer "radıyallahü anh" valileri, elçileri gönderirken onları uğurlamaya çıkar ve öğüt verirdi:

“Sizi halkı dövüp sövmeniz için göndermiyorum. Müslü­manların namaz ve sair ibadetlerine mukayyet olun, araların­da hak üzere hüküm verin, adaleti yerleştirin diye gönderiyo­rum. Halkı dövüp söverek, işkence ederek, miskinleştirmeyin. Bununla birlikte halkı unutup sahipsiz de bırakmayın ki, fit­ne çıkmasın. Kuran-ı Kerim’e bağlılığı geliştirin, hadis-i şerifi yaygınlaştırın. Eğer böyle yaparsanız ben de sizinleyim.”

"Aklı öldürürsen ahlak da ölür, akıl ve ahlak ölürse millet bölünür. Kadıyı satın aldığın gün adalet ölür. Adaleti öldürdüğün gün devlet de ölür" Fatih Sultan Muhammed Han

Meşhurdır ki fısk ile olmaz cihan harab

Eyler anı müdahane-i âliman harab...

"İnsanların fısk ve günah işlemesi ile âlem haraba yüz tutmaz. Fakat âlimlerin dünyalık için dinden vermeleri dinin yıkılmasına, âlemin harap olmasına yol açar. Zira bu takdirde mazlumların ahı o zaman arşa çıkar."

İşte buna benzer eşsiz nasihat ve güzel misallerle özlediğimiz kitapların ilim alemine kazandırılmasında gayret gösteren bir sima daha var. Kıymetli Pelin Çift hanım. Yapmış olduğu TV Programları ile gönüllere taht kurmakla kalmayıp bu güzel bilgilerin ebedileşmesi için yaptığı hizmetleri taçlandırmaktadır. Ne demişler söz uçar yazı kalır. Pelin hanım bu eserlerle tarihe not düşmektedir. Tebrik ederiz.

Evet dostlar onlar bu nadide eseri bizlere ulaştırdı. Yeni eserler yoldadır. Bizler de okuyup anlama ve tatbik etme gayretinde olmaya bakalım. Ne dersiniz.

Saygı ve muhabbetlerimle.

Fehim Harmanşa

  • Bu haberi paylaşın:
YORUM YAZ
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Bu habere henüz bir yorum yapılmamıştır, ilk yorumu eklemek için yukarıdaki formu doldurunuz
Facebook ile Yorum Yap
Benzer Haberler
Gezi olayları sırasında 2-3 ağacı bahane ederek Türkiye'yi karıştırmaya..
İşte bu ahlaksız para biriminin arkasında duran ahlaksız zihniyet, Kore Sav..
Prof.Dr.Ahmet Şimşirgil ittihatçıların hal-i pür melalini yazdı: "32 s..
"İktidarı ellerine alalı yüz seneden fazla zaman geçti. Koca imparator..
Ali Dede gecekonduda yaşıyordu kedisiyle birlikte. Sobayı tutuşturmak ister..
Gazeteci Cüneyt Bitikçioğlu'nun "Yayıncıların korkulu rüyası"..
Editörün Seçtikleri
Puan Durumları
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=