Lütfen bekleyin..
13
Aralık

TÜRKİYE'NİN, KAFKASYALI MUHACİRLERE AYIBI...

Rusya Federasyonu’na bağlı Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinde karşılaştıkları baskılar nedeniyle ülkelerini terk ederek Türkiye’ye gelen Kafkasyalı muhacirler hukuksuz bir şekilde sınır dışı ediliyor.

+ -

Rusya Federasyonu’na bağlı Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinde karşılaştıkları baskılar nedeniyle ülkelerini terk ederek Türkiye’ye gelen Kafkasyalı muhacirler hukuksuz bir şekilde sınır dışı ediliyor.

Ne anavatanlarında, ne Türkiye’de herhangi bir suç işlemedikleri, yasa dışı yapılarla bağları bulunmadığı veya aşırı fikirlere sahip olmadıkları halde, sırf camiye gitmek, sakal bırakmak, namaz kılmak gibi nedenlerle FSB’nin baskı ve tehditlerine maruz kalan mütedeyyin insanlar en nihayetinde ülkelerini terk etmek zorunda kalıyor. Dünyanın değişik ülkelerine giden, bir kısmı da aileleriyle birlikte Türkiye’ye gelerek burada korunmaya ve hayatlarını idame ettirmeye çalışan Kuzey Kafkasyalı muhacirler ne yazık ki Rus yönetimi tarafından burada da rahat bırakılmıyorlar.

Türkiye’nin hukuk düzenine uyan ve hayatlarını sürdürmekten başka bir amacı olmayan muhacirler, Rusya yönetimince keyfi şekilde düzenlenmiş arananlar listesine dahil edilerek iade edilmesi talebiyle Türkiye’ye bildiriliyorlar. Türkiye göç idaresi ise bu talebin hukuka ve temel insan haklarına uyup uymadığını dikkate almadan bildirilen isimleri gözaltına aldırıp, sonra da haklarında deport işlemi başlatıyor.

Ulusal ve uluslararası yasalarca güvence altına alınmış temel hak ve hürriyetler hiçe sayılarak Rusya’ya iade edilen bu insanlar, Rus yönetiminin öldürmeye kadar varabilen zulmüne maruz kalıyorlar.

Bu uygulamanın son mağdurlarından birisi de altı nüfusa sahip Yuanov ailesi.

Kafkasya bölgesindeki Kabartay-Balkar Cumhuriyeti’nden gelen ve yasal oturum izni ile 6 yıldır Türkiye’de bulunan Yuanov ailesi, en büyüğü 11 yaşında olan 4 çocukla birlikte Binkılıç ve Selimpaşa Göç İdareleri nezaretinde tutulmakta ve birkaç hafta içerisinde Rusya’ya sınır dışı edilmek üzere bekletilmektedir. Güvenlik güçlerince baba Zaurbek Yuanov ve eşi Rameta Yuanov hakkında yapılan tahkikatta suç teşkil edecek herhangi bir olayla bağlantıları tespit edilememiş; evlerinde yapılan aramada da hiçbir suç unsuruna rastlanmamıştır. Buna rağmen İstanbul İl Göç İdaresi’nin bu aileyi Rusların tanımı doğrultusunda ‘‘yüksek tehlikeli’’ sınıfına almasıyla başlayan süreç, 7 yaşındaki Saida’yı ve ailesini nezarete hapsetmiş, her an sınır dışı olma tehlikesiyle yüz yüze bırakmıştır.

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi sokağa çıkıp T.C. devletinin yanında saf tutacak kadar sağduyulu ve bu ülkeyi seven biri olan baba Zaurbek ayrıca üzerine düşen tüm yasal yükümlülüklerini yerine getirmekte, isnad edilen “yüksek tehlikeli” sınıfta olmakla ilişkilendirilebilecek hiçbir olayla ilgisi bulunmamaktadır.

Benzer şekilde, yasal olarak Bursa’da ikamet eden İurii Sheudzhen isimli Adıgey Cumhuriyeti vatandaşı bir diğer Kafkasyalı muhacir de Edirne İl Göç İdaresi’nce nezaret altında tutulmaktadır. Judo eğitmenliği yapan Sheudzhen’in Türkiye 1.’liği derecesi ve çocuklarının da bu spor dalında çeşitli başarıları bulunmaktadır. İurii Sheudzhen, Türkiye’ye sağladığı uyum bir yana, çevresine de örnek olan bir sporcu.

Yuanov ailesi ve Sheudzhen gibi, Türk devletine, kamu düzenine ve yasalarına saygılı, Türkiye halkına minnettar Kafkasyalı muhacirlerin Rusya’ya iade tehdidinin dayanaksız bir şekilde sık sık gündeme geliyor olması, olaylardan haberdar olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Kuzey Kafkasya kökenliler tarafından tepkiyle karşılanıyor. Mazlum hemşerileri için harekete geçen Kuzey Kafkasyalı vatandaşlar Çerkes Dernekleri Federasyonu ve Kafkas Vakfı öncülüğünde change.org isimli organize imza kampanyaları düzenlenen bir sitede “Kafkasyalı muhacirlerin haksız iadesinin durdurulmasını talep ediyoruz!” başlığıyla bir imza kampanyası başlattılar. Aynı kampanyayı facebook üzerinden de sürdüren aktivistlerin Perşembe akşamı tvittirde tt yaparak konuya kamuoyu ilgisi çekmek için organize oldukları belirtiliyor. 

Etiketler : haber, gündem, derin
  • Bu haberi paylaşın:
YORUM YAZ
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (0)
Bu habere henüz bir yorum yapılmamıştır, ilk yorumu eklemek için yukarıdaki formu doldurunuz
Facebook ile Yorum Yap
Benzer Haberler
İslam İşbirliği Teşkilatı Kudüs için toplantı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip E..
Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın memleketi Kayseri'de cami yaptır..
Metafizik İstihbarat Uzmanı Selçuk Bora, dünyayı kaosa sürükleyen büyük dev..
Prof.Dr.Ahmet Şimşirgil: "İslam dünyası Sultan II. Abdülhamid’den sonr..
Kazandığımızı nereye harcıyoruz? Eskiden bakkal yeterken, doktora yılda bir..
Kemal Kılıçdaroğlu İngiltere'de tuhaf işler peşinde. PKK yandaşlığıyla ..
Editörün Seçtikleri
Puan Durumları
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=