Lütfen bekleyin..
13
Aralık

BEKİR BOZDAĞ MEZHEPSİZ OLDUĞUNU AÇIKLADI

"Türkiye-Azerbaycan Örneğinde İslam Dayanışması Uluslararası Konferansının açılışında konuşan Bozdağ, Vehhabiliği, Şia'yı ve Hanefiliği kıyaslayarak, "Bu mezheplerden sorgulanmayacağız. Mezhepçiliğe karşı birlik olmalıyız." diyerek bir ilahiyat fakültesi mezununun neyi ne kadar bildiğini sergiledi...

+ -

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı, İslam Tarih, Sanat ve Kültür  Araştırmaları Merkezi (IRCICA), Azerbaycan Kafkas Müslümanları İdaresi,  Azerbaycan Dini Kurumlardan Sorumlu Devlet Komitesi ile Marmara Üniversitesi  İlahiyat Fakültesi'nin iş birliğinde düzenlenen "Türkiye-Azerbaycan Örneğinde İslam Dayanışması Uluslararası Konferansının açılışında konuştu.

Mezheplere atıfta bulunan Bekir Bozdağ, Vehhabiliği, Şiayı ve Hanefiliği aynı kefeye koyarak büyük bir gafa imza attı:

"Mezhepçilik fitnesi İslam dünyasını yakacak en önemli ateşlerden  biridir. Mezhepçiliğe karşı da bütün İslam ülkelerinin, Müslümanların bir ve  bütün olması şarttır. Peygamber Efendimiz hangi mezhepten? Vahabi midir Allah'ın  Resulü yoksa Şia mıdır? Yoksa başka bir mezhepten midir? Hangi mezhepten Allah'ın  resulü. Hz. Ömer, Hz. Ebubekir, Hz. Ali, Hz, Osman, Sahabe-i Kiram'ı hangi  mezhebe sokacaksınız? Onlar Allah'ın dininden ve Peygamber Efendimizin yolundan  gidenler. Bizim işimiz de o. Allah'ın dininde, Peygamber Efendimizin yolunda  gitmemiz lazım. Ama maalesef mezhepçilik hastalığı o kadar yaygınlaşıyor, o kadar  insanları rehin alıyor ki, Kur'an ve sünnet mezheplerin gölgesinde kalıyor.  Kitapları okuyorsunuz Allah'ın ayetlerini, o mezhep ne kadar haklı, ne kadar  doğru söylüyor onun için delil olarak kullanıyorsunuz. Peygamber Efendimizin  hadislerini, sünnetlerini o mezhebin ne kadar doğru mezhep olduğunu ispatlamak  için kullanıyor. Dini anlamak için uğraşmıyor. Peygamberi, Kur'an-ı doğru anlamak  için uğraşmıyor, tam tersine mezhebinin doğruluğunu ispatlamak için uğraşıyor.  Bunun bize bir faydası yok.

Biz mezhepleri doğru algılamadık diye sorgulanmayacağız. Bu kadar  müftünün huzurunda soruyorum. Ben mezara girince Cenabı Allah 'Sen Hanefi  mezhebini çok iyi anladın mı, anlamadın mı?' diye bana bir soru soracak mı?  'Kur'an-ı çok iyi yaşadın, yaşamadın, dinini çok iyi öğrendin, öğrenemedin,  uydun, uymadın mı?' diye mi soracak? Ama bakıyorsunuz başka bir noktaya doğru  gidiyor."

Bekir Bozdağ'ın neresini düzelteceğimizi bilemediğimiz konuşmasına şu açıklamayı yaparak bilgi kirliliğini giderelim: 

Tarihin hiç bir döneminde şia ve vehhabi islam ümmetinin birlik ve beraberliği içinde çimento olmamış bilakis her zaman fitnenin ve ayrımcılığın müsebbibi olmuştur.
Sizin bunlara methiyeler düzmeniz, "mezhepçilik yapmayalim" demenizin hiç bir karşılığı yoktur.
Şia inancında imamet, imani bir konudur.
Yani sizinle aynı şekilde düşündüğünde imani gider.
Yani sizin bütün söylemleriniz boş, karşılığı olmayan sözlerdir.
2.olarak:
Tarihin hiç bir döneminde Hanefi ile Şafi mezhebi arasında çatışma yaşanmamıştır.
Bilâkis etle tırnak gibi tamamlayıcı unsurlardır.
Asırlarca şafi Kürt ile Hanefi Türk yan yana ibadet etmis ve beraberce düşmanla mücadele etmiştir.
Kim bunların arasındaki fıkhı uygulamalardaki farklılığı ayrıştirma olarak yorumluyorsa ya cahildir ya maksatlı bir haindir.
Şia-vehhabi farklılıklarıyla ehli sünnetleri aynı bağlamda konu ederek mezhep düşmanlığı yapmak, peygamberimizin ve ashabın mezhebi mi vardı diyerek mugalata yaparak konuyu saptırmak en hafif deyimiyle cehalettir...

  • Bu haberi paylaşın:
YORUM YAZ
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (5)
Taha uğur Türkmen
1 ay önce
Bin yıldır islamın hanifi yorumu ve maturidi itika üzere ve Tasavvuf i Ahlak üzere medenit iñşaa ve ihya edildi şafi hanbeli maliki yorumlar arasında hiçbir zaman catışma olmadı ve islamın hanifi maturidi tasavvuf i anlayışı kucaklayıcı kuşatıcı medeniyet inşa edicidir ....diger yorumlar bu anlayışta kendine yaşam alanı bula bilmiştir ..sünni islamın lider Büyük Türkiye dir ...vesselâm
Fahri
1 ay önce
Yazıklar olsun. Bekir bey sünnilik demek, rasulüllah'a iman edip yolunda devam etmektir. Ne hale kaldık, ilahiyat ne sünni düşmanları yetiştiriyormuş meğer.
ABDULLAH
3 ay önce
ALLAH DOĞRU OLAN BİLGİYE ULAŞTIRSIN
Abdullah
3 ay önce
İmamı Azam İmamı Şafii ve diğer Mezhep imamları hükümleri Neye dayanarak çıkardılar O zaman ne diyeceksiniz kimse diyemez ki kafalarına göre çıkardı Demek ki onlar bizlerden daha iyi anladılar ayet ve hadisleri bu bakan olmaya benzemez bu konulara iyi dikkat etmek lazım milletin imanı ve itikadı ile oynamak vebaldir
Ahmet Turan Arslan
3 ay önce
Mezhepleri böyle yorumlamak
doğru değildir.
Siyasiler böyle söyleyerek birilerine şirin görünme çabasında iseler o da boşuna kürek çekmedir. Zira atalarımız :" Kırk yıllık yani olur mu Kani ?!" Demişlerdir.
Esasen politikacılar bu tür ilmi meselelere hiç girmeseler daha iyi bir siyaset olur.Zira her işi ehline bırakmak eslem yoldur. Bu günlerde mezheplere doğru bir açıdan bakmayı öğrenmeye çalışmalıyız.Ameli mezheple itikadi mezhebi asla birbirine karıştırmamalıdır.
Hele Peygamber (s.a.v) in mezhebi ne idi diye sormak çok sathi , çocukça bir yaklaşımdır.Kelimenin tam manasıyla sapla samanı birbirine karıştırmak olur.
Sünni dünyada ne i'tikadi ne de ameli mezhepler din yerine konulur.Hiçbir aklı başında ilim ehli böyle bir yolda değildir.
Böyle söyleyenlerin açık bir örnek vermemeler ve fakat bu iddiayı papağan gibi delilsiz tekrarlamaları da dikkatimi çekmektedir ?
Kimmiş o mezhebi din yerine koyan ?
Din nedir? Mezhep nedir? Ne zaman , nerede ve niçin ortaya ortaya çıkmıştır?
Şu kadar asır mezheplerin varlığını meşru kabul eden bunca ilim adamı akıllarını acaba peynir-ekmekle mi yediler? Hiç aklımızı kullanmayacak mıyız?
Yukarıdaki sorulara doğru cevapları bulabildiğimiz zaman bu tantana ve curcunaların son bulacağımı düşünüyorum.
Allahım !
Bize gerçeği gerçek olarak göster ve ona uymayı bize nasibet! Batılı/gerçek dışı /geçersiz olanı da batıl olarak/ geçersiz diye göster ve ondan kaçınmayı nasibet!
Ya Rab! Varlıkları / olayları bize , (gerçek durumları ne/nasılsa)olduğu gibi göster!..
Facebook ile Yorum Yap
Benzer Haberler
İslam İşbirliği Teşkilatı Kudüs için toplantı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip E..
Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın memleketi Kayseri'de cami yaptır..
Metafizik İstihbarat Uzmanı Selçuk Bora, dünyayı kaosa sürükleyen büyük dev..
Prof.Dr.Ahmet Şimşirgil: "İslam dünyası Sultan II. Abdülhamid’den sonr..
Kazandığımızı nereye harcıyoruz? Eskiden bakkal yeterken, doktora yılda bir..
Kemal Kılıçdaroğlu İngiltere'de tuhaf işler peşinde. PKK yandaşlığıyla ..
Editörün Seçtikleri
Puan Durumları
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=