Lütfen bekleyin..
13
Aralık

"TASLAMAN PERT! SIRADAKİ GELSİN!"

Prof.Dr.Bedri Gencer Hoca’nın Ebubekir Sifil ve Caner Taslaman tartışması hakkındaki değerlendirmesi:

+ -

Dünkü Ebubekir Sifil-Caner Taslaman münazarası televizyonda son yılların en hayırlı tartışması oldu.

Bu karşılaşma ilim ile hevânın karşılaşması gibiydi. Nasıl kar güneşin karşısında erimeye mahkûmsa hevâ da ilmin karşısında erimeye mahkûmdu.

Kur’ân’da “Kendilerine ilim ve iman verilmiş olanlar da” (Rûm,56) âyetince, Sifil her söylediğini ilim ve iman yönünden temellendirdi.

Taslaman ise iki yönden de çıkmazda göründü. Mümin olduğunu söylediği halde neredeyse iman ettiği bir dinî sabite olmadığı görüldü.

İlim yönünden ise durumu daha vahim göründü.

Birinin sürekli “Ben felsefeciyim, şucuyum, bucuyum” demesi, karanlıkta ıslık çalması gibi, bir şeyleri kamufle etmeye çabasının göstergesidir.

Yıllar önce televizyonda Y. N. Öztürk, “Ben hem ilahiyatçı, hem hukukçuyum” dediğinde Ahmet Altan onu fena bozmuştu.

Taslaman, sürekli “Ben Felsefeciyim” dediği halde daha “sübut/delalet” gibi en temel ayırımlarını bilmediği Hadis alanına girerek çam deviriyor!

Hadislerin sübut yönünden kabulü İman, delalet yönünden kabulü İlim konusudur. Oryantalistlerde İman olmadığı halde hiç olmazsa İlim vardı.

Taslaman, oryantalistler gibi Sünnetin dinin teşrî‘  kaynağı olduğuna iman etmediği halde onlardan farklı olarak bir kelime Arapça, hadis İlmine sahip değil.

Taslaman, Kur’ân’daki açık emirlere rağmen Sünnetin dinin teşrî‘  kaynağı olduğuna İman etmiyor.

Ondan sonra da hiçbir İlmi olmadığı halde güya sübut ve delalet yönünden Hadisleri eleştirmeye kalkıyor.

Zayıf hadislerle bütün bir sahih hadis külliyatını itibarsızlaştırmaya kalkışıyor.

Hadislerde çelişki diye Oryantalistlerden kopyayla bulduğu şeylerinse cımbızlama,fotoşop gibi tamamen kötü niyetin ürünü olduğu anlaşılıyor.

Bunun tipik örneği, “sineğin kanadı” hadisidir.

Taslaman, eğer samimî, iyiniyetli ise niçin bu konudaki bilimsel keşifleri görmezlikten gelerek hakikatin üstünü örtüyor:

“Sadece Kur’ân’ı teşrî‘ kaynağı kabul ederim” diyen Taslaman, Sifil’in sorduğu “Cuma, Ramazan ve Kurban Bayramı namazlarını Kur’ân’da bulabiliyor musun?” sorusuna cevap veremedi.

Keza köpek eti Hadisle haram kılınmıştır. “Kur’ân’da olmadığı için mübahtır” diye köpek eti yiyor musun Taslaman?

Taslaman, sorulara ilimle cevap vermek yerine hep cazgırlık ve mugalata ile üste çıkmaya çalıştığı için bozguna uğradı.

Bu tartışmadan çıkan asıl önemli acı ders, dindeki otoritesizliği ortaya koymasıdır.

Sifil’in belirttiği gibi, diğer dinlerden farklı olarak Müslümanların siyasî ve dinî otoritesi olmadığı için Taslaman gibi her önüne gelen din alanına dalarak sabitelere saldırabilmektedir.

İnsanlar tıp, hukuk vs. kitaplarına bakarak tıp, hukuk vs. konusunda söz söylemeye kalkamadıkları, kendilerini tedavi edemedikleri, davalarını halledemedikleri halde Google’daki meallere bakarak dinde ahkâm kesmeye teşvik edilmektedirler!

Umarız bu karşılaşma, bu dinin de bir sahibi olduğunu, İlim ve İman olmadan kimsenin dinde ahkâm kesemeyeceğini herkese anlatmıştır.

Bu hakikatin daha da tebellürü için dileğimiz, bundan sonra Sifil ile inkârcı hadis profesörlerinden birinin münazaraya çıkmasıdır.

SONSÖZ

"Biri, "Kur'ân'da bulduğumuzdan başkasını kabul etmeyiz" derse, ümmetin icmâıyla kâfir olur."

İbn Hazm, el-İhkâm fî Usûli'l-Ahkâm

  • Bu haberi paylaşın:
YORUM YAZ
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar (2)
Ahmed Faruk
5 ay önce
İbn Hazm hakkında bilgi; http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=4914
Kibarı kelam
5 ay önce
İbni Hazm ile bitirmeniz de manidar olmuş. Felsefeciyi reddeden birisi felsefeciden hadis naklediyor.. Size ne diyelim Bedri Bey?

İbni Hazm, Selef-i salihini beğenmeyip, doğru yoldan ayrılmıştır, (Keşf-üz-zünun)

İbn-ül Arif diyor ki: İbni Hazm’ın dili ve Haccac’ın kılıncı, aynı şeyi yapmışlardır. İbni Hazm’ın, hadis-i şeriflere uymayan habis, sapık çok sözleri vardır. Haccac-ı zalim, 120 bin masumu sebepsiz ve suçsuz öldürdü. İbni Hazm’ın dili de, hadis-i şerifle bildirilen hayırlı zamanlardan sonra, 100 binlerce Müslümanı doğru yoldan saptırdı.

İbni Hazm, Kur’an-ı kerim ve hadis-i şeriflerin zahir yani görünen manalarından başka hiçbir delil ve kıyası kabul etmeyen, [Davud-i Zahiri’nin kurduğu] Zahiriyye mezhebindeydi. Bu mezhep tutunamamış, kalmamıştır. (Eşeddül-cihad)

İbn-ül-Ehed, Zehebi ve İbni Hilligan diyor ki: İbni Hazm’a selam verenler, ondan nefret ederlerdi. Sözlerini beğenmezlerdi. Onun sapık olduğunda sözbirliğine vardılar. Onu kötülediler. Sultanlara ondan sakınmalarını bildirdiler. Müslümanlara ona yaklaşmamalarını söylediler.

İbni Hazm, herkese ictihad yapmayı emredip, başkasına uymak haramdır diyordu. Hanefi âlimlerinden, Muhammed bin Abdülazim Mekki, buna cevap verirken buyuruyor ki:
Elhamdülillah biz, büyük islam âlimi imam-ı a’zam Ebu Hanife’ye uymak derecesinden dışarıda kalmıyoruz. O yüce imama, onun büyük talebelerine, daha sonra gelen, Şems-ül-eimme gibi dünyaya nur saçan derin âlimlere ve on asırdan beri yetişen böyle hakiki âlimlere uymakla şerefleniyoruz. (El-Kavl-üs-Sedid)

Üstad İbrahim Muhammed Neşat diyor ki:
Namazı bilerek terk etmenin büyük günah olduğunu ve farzları hemen kaza etmek farz olduğunu, cumhur-ı ulema bildirmektedir. İbni Teymiyye, (Namazı kasten terk edenin kaza etmesi lazım değildir. Kaza kılması sahih olmaz. Çok nafile kılması, çok hayrat, hasenat yapması ve istigfar etmesi lazım olur) dedi. Daha önce İbni Hazm da, uzun yazılarıyla böyle uygunsuz fikirler ortaya atmıştı. (İslam kültürü 6/25)
Facebook ile Yorum Yap
Benzer Haberler
İslam İşbirliği Teşkilatı Kudüs için toplantı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip E..
Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın memleketi Kayseri'de cami yaptır..
Metafizik İstihbarat Uzmanı Selçuk Bora, dünyayı kaosa sürükleyen büyük dev..
Prof.Dr.Ahmet Şimşirgil: "İslam dünyası Sultan II. Abdülhamid’den sonr..
Kazandığımızı nereye harcıyoruz? Eskiden bakkal yeterken, doktora yılda bir..
Kemal Kılıçdaroğlu İngiltere'de tuhaf işler peşinde. PKK yandaşlığıyla ..
Editörün Seçtikleri
Puan Durumları
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=